YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O üniversitenin adı değiştiriliyor
O üniversitenin adı değiştiriliyor
30 Mayıs 2015 01:54
Siirt’te 2007 yılında kurulan üniversitenin isminin Siirt İbrahim Hakkı Üniversitesi olarak değiştirileceği belirtildi.

Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Nedim Kuzu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun dün Siirt mitinginde yaptığı konuşmasında, Siirt Üniversitesi’nin isminin ’Siirt İbrahim Hakkı Üniversitesi’ olarak değiştirileceğini ifade etmesini isabetli bir karar olarak değerlendirdiklerini söyledi.

Daha önce Aydınlar olan Tillo’nun isminin iade edildiğini de aktaran STSO Başkan vekili Kuzu, "Siirt, ilim irfan yurdu Tillo Beldesiyle kadim bir memlekettir. Nitekim din ve fen ilimlerinin bir arada verildiği Tillo ilçesinde 250 yıl önce ’güneş hadisesi’ eseriyle bölgeye ilham veren İbrahim Hakkı hazretleri İslam aleminin büyük şahsiyetlerindendir."

"Siirt üniversitesinin isminin ’Siirt İbrahim Hakkı’ veya Veysel Karani’ olarak değiştirilmesini bekliyorduk. Nitekim başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun ’Nasıl Tillo’nun adını iade etmişsek, inşallah Siirt’te de üniversitenin o geleneğini ifade etmek için Siirt İbrahim Hakkı Üniversitesi olarak yeniden tanzim etmeyi düşünürüz.’ Demesini isabetli bir karar olarak görüyoruz. Bu aynı zamanda ilimizin manevi ikliminin hoşgörü kimliğini de yansıtıyor" dedi.

Siirt Üniversitesi’nin 7 fakülte, 3 enstitü, 2 yüksekokul, 4 meslek yüksekokulu, 4 uygulama ve araştırma merkezi ile 7 bin öğrencisi bulunuyor.

HABER 10

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler