YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O okullara talep patlaması var!
Yabancı dil bilen, üstün nitelikli din görevlileri ile akademik çalışma yapabilecek öğrenci yetiştirmeyi amaçlayan Süper İmam Hatip Okulları’na talep patlaması yaşanıyor. Sayıları 15’'e yükselen okullarda özel eğitim veriliyor.
O okullara talep patlaması var!
15 Kasım 2014 / 11:43 Güncelleme: 15 Kasım 2014 / 11:50

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) İngilizce ve Arapça ağırlıklı hazırlık sınıfı olan imam hatip okullarına talep her geçen gün artıyor.  

İlk olarak 2013-2014 eğitim öğretim yılı itibariyle Kartal ve Beyoğlu Anadolu İmam Hatip liselerinde başlayan hazırlık sınıfı uygulaması bu yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılışına katıldığı Rize’de (Güneysu) olmak üzere toplamda 15 okulda uygulanmaya başlandı. Bu okullardaki öğrenci sayısı ise 2 bin 120’ye ulaştı.

Veli ve öğrencilerden büyük ilgi gören bu çalışmalar sonucunda talebin önümüzdeki yıllarda daha da artacağı düşünülüyor.

Yurt dışında dil eğitimi

Yabancı dil bilen, üstün nitelikli din görevlileri ile akademik çalışma yapabilecek öğrenci yetiştirmeyi amaçlayan ve dil öğretiminde özel program uygulayan bu okullarda öğrenciler hazırlık + 4 yıl eğitim alıyor.

Öğrenciler okul eğitiminin yanı sıra yaz tatillerinde dil pekiştirmek üzere İngilizce için Amerika ve İngiltere’de, Arapça için Arapça konuşulan ülkelerde dil eğitimlerine devam etme imkânı buluyor.

Bu kapsamda geçen yıl Beyoğlu AİHL öğrencilerinden 89 öğrenci Ürdün’e, Kartal AİHL’den 21 öğrenci İngiltere’ye gitti. Bakanlık önümüzdeki yıl bu sayıyı 400’e çıkarmayı hedefliyor.

Gönüllü turizm elçileri

Yurt dışına gidemeyen öğrenciler için de ‘Gönüllü Turizm Elçileri Projesi’ geliştirildi. 150 öğrenci turistlere yardımcı olarak dil pratiği gerçekleştirmiş oldu. Bu çerçevede okullarda hazırlık sınıfları arası İngilizce ve Arapça etkinlikleri düzenleniyor. 

 

STAR

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler