YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Neşet Ertaş'ın adı üniversitede yaşatılacak
Neşet Ertaş'ın adı üniversitede yaşatılacak
04 Nisan 2013 12:24
Geçen yıl vefat eden Türk Halk Müziği sanatçısı Neşet Ertaş'ın adı, memleketi Kırşehir'deki Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi'ne verilecek.

AEÜ Rektörü Prof. Dr. Kudret Saylam, yaptığı açıklamada, üniversite bünyesinde kurulan Güzel Sanatlar Fakültesine ''Bozkırın Tezenesi'' Neşet Ertaş'ın adının verilmesi için senatoda karar alarak Yüksek Öğretim Kurulu'na (YÖK) gönderdiklerini söyledi.

YÖK'ün de olumlu görüşü sonucu dosyanın Milli Eğitim Bakanlığı'na iletildiğini ifade eden Saylam, ''İsim değişikliği için Bakanlar Kurulu kararı gerekiyor. Sayın başbakanımız Neşet Ertaş'ın cenaze törenine geldiğinde konuyu bizzat iletmiştim. 'Çok iyi olur, biz destekleriz' demişti. Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ da Kırşehir ziyaretinde 'kararımızı destekleyeceklerini' ifade ettiler. Prosedür devam ediyor. Olumlu karar çıkacağını düşünüyoruz'' diye konuştu.

Ertaş sempozyumla anılacak

Saylam, Kırşehir'in adını Türkiye'ye ve dünyaya duyuran Neşet Ertaş'ın her yönü ile en iyi şekilde anlaşılabilmesi için ''Bozkırın Tezenesi: Neşet Ertaş'' adlı uluslararası sempozyum düzenlemeyi planladıklarını söyledi.

Sempozyumun, 13-14 Mayıs tarihlerinde AEÜ Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirileceğini belirterek Saylam, ''Sempozyuma yurt içinden 87, yurt dışından 9 bildiri geldi. Bunları bilim kurulu değerlendirdi ve 7'si yurt dışından 87 bildiriyi kabul etti. Rusya, Almanya, Kırgızistan ve Azerbaycan'dan gelen bildirilerle sempozyumumuz uluslararası bir nitelik kazanmış oldu'' şeklinde konuştu.

Saylam, sempozyuma yaklaşık 100 akademisyen, sanatçı, şair, yazar ve gazetecinin takip edeceğini dile getirerek, sempozyumda sunulacak bildirileri bir kitapta toplayarak Neşet Ertaş'ın 25 Eylül'deki ölüm yıl dönümünde düzenlemeyi planladıkları panelde dağıtacaklarını sözlerine ekledi.

 

AA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler