YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nabi Avcı'dan ODTÜ'lülere Karl Marx önerisi
Nabi Avcı'dan ODTÜ'lülere Karl Marx önerisi
30 Aralık 2015 19:20
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, üniversitede mescit istemeyen ve namaz kılanlara saldıran ODTÜ'lülere 'Karl Marx'ın 'Louis Bonaparte'in 18 Brumaire'ini okusunlar' diye seslendi.

Hürriyet gazetesinden Gamze Kolcu'nun haberine göre, Nabi Avcı ODTÜ'de namaz kılanlara yönelik saldırı ve mescit tartışmalarına solcu öğrencilere Karl Marx'ın kitabını okuma önerisinde bulundu. Avcı şöyle konuştu:

ODTÜ şiddet markası değildir

"ODTÜ bir markadır. Ancak şiddet markası değildir. Akademik hüviyetiyle bir markadır. Sadece ODTÜ değil Hacettepe ve Ankara Üniversitesi'nde olay çıkarmaya çalışan öğrenciler biraz okusunlar. Karl Marx'ın "Louis Bonaparte'in 18 Brumaire'i"ni okusunlar.

Marx'tan alıntı yaptı

Özellikle o kitabın girişinde Marx, Hegel'i tamamlamak üzere bir cümle söyler. Der ki; 'Tarihte evet bazı şeyler iki kere olur. Birincisinde trajedi, ikincisinde komedi.'

Şimdi Türkiye bu trajedileri geçmişte yaşadı. Onun için ben üniversitelerimizde şiddet estirmeye kalkışan, başka öğrencilerin öğrenim özgürlüğünü engellemeye yeltenen, kendi dar ideolojik kalıplarını tüm üniversiteye, fakülteye, koridorlara yaymak isteyen bu öğrencilere, o okuldan olsun dışarıdan gelmiş olsun hepsine bu cümleyi bir kere daha düşünmelerini tavsiye ediyorum."

Karl Marx'ın 1852 yılında kaleme aldığı "Louis Bonaparte'in 18 Brumaire'i" isimli kitap, dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Louis Bonaparte'ın darbe yaparak cumhuriyeti yıktığı ve imparatorluğunu ilan ettiği tarihsel süreci anlatıyor.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler