YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nabi Avcı'dan flaş açıklama! Dershanelere ocak ayından itibaren...
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dershanelere ocak ayından itibaren kayıt alınmayacağını söyledi.
Nabi Avcı'dan flaş açıklama! Dershanelere ocak ayından itibaren...
28 Kasım 2013 / 15:14 Güncelleme: 28 Kasım 2013 / 15:47

Bakan Nabi Avcı, AK Parti Genel Merkezinde milletvekillerine dershanelerin özel eğitim kurumlarına dönüştürülmesine yönelik çalışmalara ilişkin yaptığı bilgilendirmenin ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Nabi Avcı, Salı günü dershane sektörünün 3'te 1'ini temsil eden şemsiye kuruluşlar ve dershane sahipleriyle bir toplantı yaptığını, bu toplantıya ilişkin basın açıklaması ya da toplantısı yapmayı duyurmadıklarını ancak toplantıya katılan tarafların onayını aldıktan sonra basın açıklaması yapıldığını anlattı.

Basın açıklamasında medya organlarına yönelik bir akreditasyon uygulandığı iddialarının doğru olmadığını vurgulayan Bakan Avcı, toplantı bitiminde tarafların, "burada güzel şeyler konuştuk, biz konuştuklarımızı kamuoyu ile zaten paylaşacağız" ifadeleri üzerine ortak basın açıklaması yapmaya karar verdiklerini söyledi.

MEB akreditasyon uygulamadı, uygulamaz

"Önceden ilan edilmiş, planlanmış bir basın toplantısı veya açıklaması programımızda zaten yoktu" diyen Avcı, şöyle devam etti:

"Hatta o yüzden bazı arkadaşlarınız daha sonra toplantıya gelmişler. Bende, basın açıklaması için masada uzun bir süre geç kalan gazetecilerin gelmesini bekledim. Dolayısıyla herhangi bir akreditasyon olmadı, bugüne kadar hiçbir toplantımızda akreditasyon uygulamadık. Sizlerle bugüne kadar 2 defa kahvaltılı toplantı yaptık, o toplantıya da ulusal yayın yapan bütün televizyon ve gazete temsilcilerini ayrım gözetmeksizin hepsini davet ettik.

Milli Eğitim Bakanlığı akreditasyon uygulamadı, uygulamaz. Hatta 10 gün önce arkadaşlarımız, "gazeteci arkadaşlar Bakanlığa girip çıkarken kimlik göstermek zorunda kalıyorlar, uygun görürseniz Bakanlık personeline verilen serbest giriş kartından basın mensuplarına da verelim" dediler. Bende çok iyi olur, serbest giriş kartı verilmesi talimatını verdim. Serbest giriş kartı almak için fotoğraflarınızı zaten verdiniz. Akreditasyon falan yok, o haberler yanlış.

Bazılarına haber verilmiş olabilir, gece 01.00'da, basın müşaviri arkadaşımızın gece arayabilecek kadar hukuku olan arkadaşlarınızı aramış olabilir, ama biz resmen sadece TRT ve Anadolu Ajansına (AA) her halükarda haber veririz, ama AA'ya bile ertesi gün saat 09.00'da haber verilmiş, önceden planlanmış, mutlaka yapılacağı ilan edilmiş bir toplantı yoktu."

Bakan Avcı, dershane temsilcileriyle yaptığı toplantı sonrasında düzenlenen basın açıklamasında da kendisine ilk soruyu akreditasyon uygulandığını iddia eden bir televizyon kanalının temsilcisinin yönelttiğini dile getirdi.

AK Parti TBMM Grup Toplantısının ardından kapalı oturumda milletvekillerine konuya ilişkin bilgilendirme yaptığını ancak TBMM Genel Kurul çalışmaları nedeniyle sunumunu çok hızlı yapmak zorunda kaldığını anlatan Bakan Avcı, parti grup yönetiminin bugün saat 11.00'da yeni bir bilgilendirme yapılması yönündeki belirlediği saatte milletvekillerine tekrar konuya ilişkin sunum yaptığını ve sorularını yanıtladığını bildirdi.

Milletvekilleriyle çok güzel bir görüşme yaptığını, kendisine yöneltilen sorulara cevap verdiğini aktaran Avcı, "Biz kamuoyunda yanlış bilinen veya yeterince anlatamadığımız konuları milletvekili arkadaşlarımızla paylaştık. İşin doğrusu nedir, biz ne yapıyoruz, ne yapmayı düşünüyoruz, kimlerle görüştük, görüşmelerden ne tür sonuçlar aldık, ne tür tepkiler alıyoruz, ne tür öneriler alıyoruz, onların hepsini arkadaşlarımızla paylaştık. Bence çok verimli, güzel bir toplantı oldu" diye konuştu.

Akademik liseye dönüşebilirler

Milli Eğitim Bakanı Avcı, yapılmak istenen işin mahiyetini, özel okula dönüşme sürecinin nasıl işleyeceği, açık lise veya akademik lise uygulamasının kriterlerini milletvekillerine anlattığını belirterek, şöyle devam etti:

"Bunlara dönüşemeyecek olanlara öngördüğümüz etüt eğitim merkezleri nasıl işleyecek, etüt eğitim merkezlerinin statüsü nedir, okuma salonları iddia edildiği gibi kapatılacak mı? Etüt eğitim merkezleri de kapatılıyormuş doğru mu, sorularına yanıtlar verdim. Arkadaşlarımız bunların doğru cevaplarını biliyorlar, ama bir kısmı kendi seçim bölgelerinde farklı sorulara muhatap oldukları için bir kere daha bunların net bir biçimde konuşulmasını arzu ettiler. Biz de kendilerine bunları izah ettik.

Esneklik sağlayacağız

Özel okula dönüşme kriterlerimizde bir esneklik sağlayacağız, böylece mevcut dershanelerin muhtemelen 5'te 1'i, belki daha azı bu kriterlerin esnetilmesiyle özel okula dönüşebilme kabiliyetleri var, bunu sağlamaya çalışıyoruz.

Özel okula dönüşme kriterlerini sağlayamayanlar için geliştirdiğimiz açık lise veya akademik lise önerisinin içeriğini anlattık. Mevcut dershanelerin, dershane olmak için bugün de yürürlükte olan kriterleri var, bunların da asgari standartları var, MEB tarafından izin verdiğimiz standartlar vardı, dedik ki bu standartlar açık lise veya akademik liseye dönüşmek için yeterlidir.

Özel okula dönüşmeyenler mevcut alt yapılarıyla akademik liseye dönüşebilirler. Bu akademik liselere kimler gidecek, kimlerin öğrenci olması uygun görülecek konularla ilgili dershaneci arkadaşların önerilerini paylaştık. "Bu da olmaz, bunu da istemiyoruz, bize başka imkan sağlayın" diyenlere de etüt eğitim merkezi olabilirsiniz, bu öneriyi getiriyoruz. Etüt eğitim merkezleri ücretsiz olmak koşuluyla açılabilir."

Kimseyi mağdur etmeyeceğiz

SODES Projesi kapsamında Kalkınma Bakanlığının finansmanıyla Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde bin 200 küsur sayıdaki etüt eğitim merkezlerinin çalışmaya devam edeceğini de anlatan Avcı, dershanelerden özel okula, akademik liseye dönüşemeyenlerin de etüt merkezine dönüşmek istemeleri halinde SODES Projesi kapsamında bu kurumlara da desteklerinin süreceğini dile getirdi.

Bakan Avcı, "Milletvekili arkadaşlarımıza mümkün olduğunca hiç kimseyi mağdur etmeyecek bir geçişle Türkiye'nin bu sorununu çözeceğimizi anlattık" dedi.

Bu konuyu çok kokutmamak lazım

AK Parti grubu içinde konuya ilişkin farklı sesler olup olmadığı sorusu üzerine de Bakan Avcı, "Zamanlamaya ilişkin, bunun belli bir vadeye yayılması, seçim sonrasında yapılması gibi milletvekillerinin ilettikleri düşünceler var.

Sayın Başbakanımız Rusya dönüşünde 'bu konuyu çok kokutmamak lazım' dedi. Konuyla ilgili yalan yanlış bir takım spekülasyonlar yapılıyor, olacak şeyler olmayacakmış gibi, olmayacak şeyle olacakmış gibi takdim ediliyor, bütün bunları önlemek bakımından bu işi bir an önce neticelendirmek en doğrusudur. Uzadıkça bu konunun Başbakanın tabiriyle kokutulması tehlikesi var, onu kokutmamak lazım. Bunu arkadaşlarımızla paylaştık, onlar da bunu anlayışla karşıladı" yanıtını verdi.

Arsa teşviki, kredi kolaylığı

Bakan Avcı, özel okula dönüşecek dershanelere de arsa teşviki, kredi kolaylığı ve vergi borçlarının yeniden yapılandırılması gibi kolaylıklar da sağlayacaklarını belirterek, "Ama bunlar sadece Milli Eğitim Bakanlığının karar vereceği konular değil, bunlar en başta Maliye Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı dolayısıyla Bakanlar Kurulunda enine boyuna, artılarıyla eksileriyle görüşülmesi, kararlaştırılması gereken konular" dedi.

Avcı, bir soru üzerine de etüt eğitim merkezlerinin bir üst eğitim kurumunun sınavlarına hazırlama kursları veremeyeceğini söyledi.

Taslak pazartesi günü sunulacak

-Pazartesi günü Bakanlar Kurulu'na yeni taslakla ilgili sunum yapacağız. Biz alternatiflerimizi de zenginleştirerek, açık lise üzerinden çalışıyorduk, akademik liseleri olsun. spor, güzel sanatlar lisesi. Onlar da buradan ders alsalar iyi olur dediler sektörden.Bakanlar Kurulu’nda da sunacağımız konular onaylanır ve tasarıya dönüştürün derlerse biz tasarımızı yaparız.

Ocak'tan sonra kayıt alınmayacak

-Ocak ayından itibaren yeni kayıt alınamayacağını söyledik. Dershane işletmelerinin bir sorunu var. Ocak’tan itibaren biz kayıt alırız ve bir sonraki yılı planlarız. Dolayısıyla siz müsaade etmezseniz, biz finansman bakımından planlayamayabiliriz. Biz bu sorun üzerinde çalışıyoruz. Nasıl bir ön finansman sağlanabilir, ne tür ek tedbirler geliştirilebilir, bunların hepsini dediğim gibi bakanlar kurulu toplantısında da konuşma fırsatı buluruz..

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler