YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'MYO’luların tek derdi askerlik değil'
'MYO’luların tek derdi askerlik değil'
'MYO’luların tek derdi askerlik değil'
27 Mayıs 2008 / 16:13 Güncelleme: 28 Mayıs 2008 / 00:00

HABER: ZEHRA BEKAR


Aileleri ile beraber 5 milyon’u bulan MYO’lunun meselesinin ‘memleket meselesi’ olduğunu kaydeden TEKDER yönetimi, teklifi sunan milletvekilleri ve siyasi parti genel başkan yardımcıları ile birlikte Ankara'da Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi’nde bir basın toplantısı düzenledi.


1.5 milyon MYO’lunun 1976’dan beri beklediği; kadro, unvan, yetki ve askerlik indirimi ile ilgili kanun teklifi TBMM’ye sunulmasının ardından MYO’lular bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısının içeriğinde, MYO kanun teklifleri ve bundan sonraki süreçte neler yapılması gerektiği görüşüldü.


Basın toplantısına TEKDER yönetimi, CHP Genel Başkan Yrd. Kocaeli Milletvekili Cevdet Selvi, MHP Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Abdulkadir Akcan, DSP Genel Başkan Yrd. İstanbul Milletvekili Hasan Macit, DSP Genel sekreter Yrd. Denizli Milletvekili Dr. Hasan Erçelebi ve çok sayıda MYO’lu katıldı. “Değişmeyen makus kaderlerini” değiştireceğine inandıkları bu yasanın kabul edilmesini heyecan ve ümitle bekleyen MYO’lular için 30 Mayıs tarihinin önemli bir gün olacağı vurgulanan basın toplantısında, 45 gün içinde teklif komisyondan çıkmazsa, teklifin TBMM Başkanlığı’na yeniden sunulacağı kaydedildi.


Teknikerler Derneği (TEKDER) Genel Başkanı Hakan Baycık, “Mesleki ve teknik açıdan TEKDER tarafından hazırlanan 2/114 ve 2/131 sayılı MYO kanun teklifleri, teklifi sunan MHP milletvekili Prof. Dr. Abdulkadir Akcan tarafından 45 günlük süre içinde komisyondan çıkmadığı takdirde görüşülmesi talebiyle yeniden TBMM Başkanlığına sunulacaktır” şeklinde konuştu.


Teklifte belirtilen her maddenin gerçek bir sorun teşkil ettiğini dile getiren TEKDER yöneticileri, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın ve bazı Bakanların olayı sadece askerlik indirimi olarak bildiklerini, kendilerine eksik yansıtıldığını dile getiriyor. Baycık, “İstediğimiz sadece askerlik indirimi değildir, zaten yüzde 48’i bayan, yüzde 30’u ise askerlik görevini yerine getirmiş MYO’lulardır” dedi.


Baycık isteklerini özetle şöyle sıraladı:


· Askerlik görevinin 9 ay olması,


· MYO’nu bitirenlerin kadro, ünvan ve yetki almaları,


· MYO’lu ara eleman alımını teşvik için, personelin % 50 si MYO’lu ise işverenin sigorta muafiyeti tanıması,


· MYO’larda okuyan öğrencilerin okula başladıkları gün sigortalı olmaları,


· Kaliteyi düşüren sınavsız geçiş sisteminin değiştirilerek yeniden sınav ve kontenjan konulması.


HABERİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN


BASIN TOPLANTISINDAN KARELER


EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler