YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'MYO teklifi için doğru zaman bekleniyor'
'MYO teklifi için doğru zaman bekleniyor'
'MYO teklifi için doğru zaman bekleniyor'
30 Haziran 2008 / 16:09 Güncelleme: 01 Temmuz 2008 / 00:00

HABER: ZEHRA BEKAR


Meslek Yüksek Okulu (MYO) mezun ve öğrencilerinin heyecanla beklediği; kadro, unvan, yetki ve askerlik indirimi hakkındaki kanun teklifi ertelenmelerin ardından 30 Haziran’da TBMM Başkanlığı'na sunulacaktı; ancak şartlar olgunlaşmadığı için teklifin sunulması yine ertelendi.


Yaklaşık 2 milyon MYO’lunun 1976’dan beri beklediği kanun teklifi 45 gün içinde TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda görüşülmediği için 30 Mayıs'ta, doğrudan TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmek üzere Meclis Başkanlığı'na sunulacaktı. Ancak yoğun çalışma programı sebebiyle TBMM Başkanlığı'na sunulması hala bekleniyor.


Türkiye genelinde 515 Meslek Yüksek Okulu'nda okuyan ve mezun olan bütün teknikerleri ilgilendiren kanun teklifinin önyargılar sebebiyle bugüne kadar kanunlaşamadığı ileri sürülüyor. “İmam Hatip mezunlarına da hak doğuracağı endişesini” taşıyan bazı kesimlerin tasarının kanunlaşmasını engelledikleri kaydediliyor.


SÜREÇ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?


TBMM'deki yoğun çalışma programı sebebiyle 30 Mayıs'ta TBMM Başkanlığı'na sunulması beklenen teklif ertelendi.


Teknikerler Derneği (TEKDER) Genel Başkanı Hakan Baycık, TBMM'deki yoğun program sebebiyle, Milletvekili Prof. Dr. Abdulkadir Akcan'ın teklifin sunulmasını 30 Haziran Pazartesi gününe ertelemek zorunda kaldığını açıklamıştı; fakat teklif 30 Haziran' da da sunulamadı.


TEK-DER Genel başkanı Hakan Baycık MYO’ların kısa dönem askerlik yapmaları ve teknik elemanların bir oda çatısı altında toparlanabilmeleri amacıyla iki ayrı kanun teklifi hazırladıklarını, bu yasa teklifinin TBMM’de komisyonda bekletildiğini ifade etti. Baycık bunun ilk aşama olduğunu, şu anda kanun teklifinin mecliste görüşülmesi için EVET kararına ihtiyacı olduklarını bunun içinde çaba gösterdiklerini, bu süreçte MYO’luların artık sabırlarının tükendiğini kaydetti.


BU BEKLEYİŞ SONUÇ MYO’LULARIN LEHİNE OLSUN DİYE!


Baycık, teklifi erteleme nedenlerini, MYO’luların lehine karar çıkması için doğru zamanı beklemek olduğunu kaydetti. Meclis gündeminin yoğun olduğunu bu süreçte olumsuz bir yanıt almak istemediklerini kaydeden Baycık, MYO’luların yoğun baskısı nedeniyle artık bunun bir sonuca ulaştırılması gerektiğini ifade etti. Son ertelenmenin ardından MYO’luların baskısının daha da artıracağını kaydeden Baycık, amaçlarının teklife EVET denilmesi olduğunu bunu içinde uygun şartların oluşmadığını, mağdur olan MYO’luların bu konuda anlayışlı olmaları gerektiğinin altını çizdi. Baycık, çok beklediklerini ancak sonucun önemli olduğunu belirterek olumsuz sonuçlanmaması için bu bekleyişlerin gerekli olduğunu söyledi. “Her şey MYO’luların lehine olsun. Beklemekten biz de memnun değiliz bunu arkadaşlarımızın anlaması gerekiyor” diyen Baycık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun anlamı daha çok bekleyeceğiz demek değil. Uygun zaman belki yarın oluşur biz de tam zamanı bilemiyoruz. Yanlış zaman MYO teklifini kadük bırakır”


Genel Başkan Hakan Baycık, yasa tekliflerine CHP, MHP ve DSP’li milletvekillerinin gereken sıcak ilgiyi gösterdiğine de vurgu yaparak, “Bu konuda Türkiye’de 2 milyon kişiyi çok yakından ilgilendirmektedir. TBMM’de bize destek veren siyasi partilerimizin değerli yetkililerine teşekkürü bir borç biliyorum” dedi.


Mesleki ve teknik açıdan TEKDER tarafından hazırlanan 2/114 ve 2/131 sayılı MYO kanun teklifi aşağıdaki değişiklikleri öngörüyor;


· Askerlik görevinin 9 ay olması,


· MYO’nu bitirenlerin kadro, ünvan ve yetki almaları,


· MYO’lu ara eleman alımını teşvik için, personelin % 50 si MYO’lu ise işverenin sigorta muafiyeti tanıması,


· MYO’larda okuyan öğrencilerin okula başladıkları gün sigortalı olmaları,


· Kaliteyi düşüren sınavsız geçiş sisteminin değiştirilerek yeniden sınav ve kontenjan konulması.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler