YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MYO teklifi 6 Haziran'a ertelendi
MYO teklifi 6 Haziran'a ertelendi
MYO teklifi 6 Haziran'a ertelendi
30 Mayıs 2008 / 18:04 Güncelleme: 05 Haziran 2008 / 00:00

TBMM'deki yoğun çalışma programı sebebiyle 30 Mayıs'ta TBMM Başkanlığı'na sunulması beklenen teklif bir hafta ertelendi.


Yaklaşık 2 milyon MYO’luyu ilgilendiren kanun teklifinin TBMM Başkanlığı'na sunulmasının 4 Haziran'a ertelendiği öğrenildi. Türkiye genelinde 515 Meslek Yüksek Okulu'nda okuyan ve mezun olanlan bütün teknikerleri ilgilendiren kanun teklifinin önyargılar sebebiyle bugüne kadar kanunlaşamadığı ileri sürülüyor.


İmam Hatip mezunlarına da hak doğuracağı endişesini taşıyan bazı kesimlerin tasarının kanunlaşmasını engelledikleri kaydediliyor. 


TBMM'deki yoğun çalışma programı sebebiyle 30 Mayıs'ta TBMM Başkanlığı'na sunulması beklenen teklif bir hafta ertelendi.


Yaklaşık 1.5 milyon MYO’lunun 1976’dan beri beklediği; kadro, unvan, yetki ve askerlik indirimi ile ilgili kanun teklifi 45 gün içinde TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda görüşülmediği için 30 Mayıs'ta, doğrudan TBMM Genelkurulu'nda görüşülmek üzere Meclis Başkanlığı'na sunulacaktı.


Teknikerler Derneği (TEKDER) Genel Başkanı Hakan Baycık, TBMM'deki yoğun program sebebiyle, Milletvekili Prof. Dr. Abdulkadir Akcan'ın teklifin sunulmasını 3 Haziran Salı gününe ertelemek zorunda kaldığını açıkladı.


Mesleki ve teknik açıdan TEKDER tarafından hazırlanan 2/114 ve 2/131 sayılı MYO kanun teklifi aşağıdaki değişiklikleri öngörüyor;


· Askerlik görevinin 9 ay olması,


· MYO’nu bitirenlerin kadro, ünvan ve yetki almaları,


· MYO’lu ara eleman alımını teşvik için, personelin % 50 si MYO’lu ise işverenin sigorta muafiyeti tanıması,


· MYO’larda okuyan öğrencilerin okula başladıkları gün sigortalı olmaları,


· Kaliteyi düşüren sınavsız geçiş sisteminin değiştirilerek yeniden sınav ve kontenjan konulması.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler