YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Miniklerin okuma azmi
Miniklerin okuma azmi
22 Mart 2013 09:19
Ordu’da, köyde yaşayan 4 çocuk, 2 kilometre çamurlu yol yürüyerek okul servisine yetişiyor.


Ordu’nun Akkuş ilçesi Salman beldesi Kargı köyünde oturan 4 çocuk, okul servisine ulaşmak için 2 kilometre çamurlu yolu yürüyor. Kargı Ferhat Akbolat İlköğretim Okulu öğrencileri her sabah yaklaşık bir saatlik yürüyüşün ardından servis minibüsüne ulaşabiliyorlar.

Çamur yolda kara lastik giyen öğrencilerin elbiselerine bulaşan çamuru öğrenciler yine çamurlu suyla temizlemeye çalışıyor. Kargı köyü Guz Mahallesi’nde yaşayan Recep ve Şenay Çakır çiftti ve 4 çocuğunun en büyük hayali yola kavuşmak. Aile kendi imkanlarıyla 6 ay önce açtırdığı yol zaman zaman yaşanan heyelanla kapanıyor, yağmurlu günlerde araçların yolda gitmesi ise neredeyse imkansız. Çakır ailesinin ilköğretim öğrencisi Ali Çakır, "12 yaşında,6 sınıf öğrencisiyim.

Servise ulaşmak için kullandığımız yolda türlü zorluklarla karılaşıyoruz. Benden küçük kardeşim var. Çamurdan yürüyemediği için çantasını ben alıyorum. Servise kadar kara lastik giyiyoruz. Hava bazen güneşli bazen de yağmurlu oluyor. Yolda bazen heyelan oluyor. Heyelanla kapanan yolu babam kazma ve kürekle açıyor. Bizde çamurun üzerinden taş atarak geçiyoruz. Servise ulaştığımda ayakkabı giyiyorum" dedi.

Anne Şenay Çakır, "Çocuklarım okula geliş gidişlerinde üzerilerini sürekli kirletiyorlar. Bu nedenle günde iki defa çamaşırları yıkıyorum. Okula ulaşımları zor olduğu için eve geldiklerinde yorgun oldukları için ders çalışamıyor erkenden uyuyorlar" diye konuştu.
Baba Recep Çakır ise, "4 çocuğum okula gidiyor. Ulaşım zor olduğundan küçük çocuğu omzunda götürmek zorunda kalıyorum. Yolda heyelan var oradan çocukları sırtımda geçiriyorum. Böyle zorluklar içindeyiz. İlk ve tek hayalimiz yol" ifadelerini kullandı.

 

İHA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler