YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Militarist söylem içeren öğrenci andı kaldırılmalı
"Andımız" tartışmalarına MAZLUMDER de katıldı
Militarist söylem içeren öğrenci andı kaldırılmalı
24 Mayıs 2009 / 09:43 Güncelleme: 24 Mayıs 2009 / 00:00

Mazlumder Genel Başkanı Ömer Faruk Gergerlioğlu, son günlerde kamuoyunda tartışılan ilköğretimde okutulan 'Andımız'ın kaldırılması yönündeki talep ve söylemleri olumlu bulduklarını belirterek 'Militarist söylem ve politikalardan vazgeçilmeli' dedi.


Gergerlioğlu, yaptığı yazılı açıklamada Mazlumder'in her türlü dayatma, yok sayma söylem ve politikaları insan haklarına aykırı bulduğunu ve bu tür söylem ile politikaların karşısında durduğunu söyledi. İlköğretim okullarında okutulan 'Andımız' ve benzeri söylemler farklı değer ve kimlikleri bastıran, yok sayan bir anlayışın ürünü olarak nitelendiren Gergerlioğlu, şunları söyledi:


'Mazlumder, son günlerde kamuoyunda ilköğretimde okutulan 'Andımız'ın kaldırılması yönündeki talep ve söylemleri olumlu bulmaktadır. Mazlumder, homojen olmayan Türkiye toplumuna dayatılan 'Andımız' ve benzeri militarist söylem ve politikalardan vazgeçilmesi gerektiğine inanmaktadır. Mazlumder, son günlerde kamuoyunda tartışılan militarist söylem içerikli 'Andımız'ın kaldırılmasını insan haklarının bir gereği olarak düşünmektedir.


Mazlumder, huzurlu ve barış içerikli bir ortamın tesisi adına dayatma ve yok sayma politikalara karşı çıkmakta ve bu politikaların kabul edilebilir bir tarafının olmadığını bir kez daha kamuoyu ile paylaşmak istemektedir.'


 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler