YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MEB'ten azınlık okullarına ziyaret
MEB'ten azınlık okullarına ziyaret
11 Aralık 2015 17:47
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, eskiden sadece özel okullara teşvik verildiğini belirterek, "Devlet okullarındaki çocuklar hangi haklara sahipse azınlık ve cemaat okullarındaki öğrenciler de aynı imkanlardan faydalansın diye çabalıyoru

Tekin, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, Beyoğlu'ndaki Özel Zapyon Rum İlkokulu ve Ortaokulu'nu ziyaret etti. 
Okul müdürü Yani Demircioğlu ve yetkililerden bilgi alan Tekin, fırsat buldukları her an okulları ziyaret ettiklerini ifade ederek, öğrencilerle sohbet edip, problemlerini dinlediklerini söyledi. 

Bu çerçevede hiçbir okul ayrımı yapmadıklarını vurgulayan Tekin, şöyle konuştu: 

"Eskiden sadece devlet okullarına kitap dağıtılıyordu. Son iki yıl içinde tüm özel okullara da ders kitabı dağıttık. Yine eskiden sadece özel okullara teşvik veriliyordu. Şimdi azınlık ve cemaat okulları da bu kapsama dahil edildi. Devlet okullarındaki çocuklar hangi haklara sahipse azınlık ve cemaat okullarındaki öğrenciler de aynı imkanlardan faydalansın diye çaba sarf ediyoruz. Geçen hafta Gökçeada'daki Rum Okulu'nun açılması nedeniyle okul yöneticileri bize teşekkür ziyareti yaptı. Bugün biz buradayız. Okulların her türlü sıkıntılarıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğündeki arkadaşlarımız yakinen ilgileniyor. Hep beraber bu ülkenin birliğinin ve geleceğinin garantisi olacağız. Sizleri de bu sürecin bir paçası olarak görüyoruz. Sizlere bir selam vermek istedik. Bu ziyareti Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı'nın herhangi bir sorununuzu çözmek için gelmesi olarak düşünün. Ailelerinize de selamlarımızı iletin. Aynı zamanda ben de size Sayın Bakanımızın selamlarını getirdim. Hepinize hayırlı bir eğitim-öğretim yılı diliyorum. İnşallah öğrenci sayınız artar ve kendi ayakları üzerinde duran bir okul olursunuz."

OKULUN TARİHÇESİ

Okulun tarihçesi hakkında bilgi veren okul müdürü Demircioğlu ise 1846 'da Beyoğlu Rum Cemaatinin "Panayia Kilisesi Okulu" adında bir okul kurduğunu bunun daha sonra Suterazi sokağında bulunan binaya taşındığını ve 1892'ye kadar bu binalarda faaliyetine devam ettiğini söyledi. 

Demircioğlu, 1892'de bu binalar tehlike arz ettiği için o zamanın mütevelli heyetinin cemaatin zenginlerinden para toplayarak yeni bir binanın inşaatı için teşebbüse girdiğini ifade ederek, okulun yaptırılması için gerekli para temin edildikten sonra, 1892'de mühendis Periklis Fotiyadis'in yönetiminde okul inşaatına başlandığını kaydetti.

Bir yıl sonra 19 Eylül 1893' te okulun açılış törenin yapıldığını dile getiren Demircioğlu, "Zamanın mütevelli heyetinin teklifi ile Beyoğlu Rum Cemaati, Hristaki Zoğrafos'u okulun kurucusu olarak kabul etti ve okula onun adını verdi. Zoğrafyon, Zoğrafos'un kurduğu okul anlamına geliyor. Zoğrafyon Okulu başta tam teşekküllü bir ilkokul olarak çalışırken, sonra orta ve lisenin tüm sınıfları açılarak, Zoğrafyon Lisesi adını aldı. Okul 1998-99 öğretim yılından itibaren karma eğitime geçti" diye konuştu. 

Okullarının ilk kez bir MEB Müsteşarı tarafından ziyaret edilmesinden çok memnun olduklarını ifade eden Demircioğlu, Tekin ve beraberindeki heyete okulun amblemini taşıyan tişört, tesbih ve şemsiye hediye etti. Ziyaretin sonunda Tekin ve beraberindeki heyet, sıralara oturarak, öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi. 

Bu arada Tekin ve beraberindeki heyet, Ulus'taki Özel Musevi Lisesi'ni de ziyaret etti.


AA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler