YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MEB’den yurt dışı okul atağı
MEB’den yurt dışı okul atağı
24 Ocak 2015 07:10
Türkiye, yurt dışında yeni okullar açmak için harekete geçti. Milli Eğitim Bakanlığı, Kafkasya’dan Afrika’ya Balkanlar’dan Ortadoğu’ya onlarca ülkede okul açmak için planlama yaptı. Halen bakanlığa bağlı 16 ülkede 66 okul faaliyet gösteriyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, Kafkasya’dan Afrika’ya Balkanlar’dan Ortadoğu’ya onlarca ülkede okullar açacak.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Etiyopya’da gündeme getirdiği MEB’in yurtdışında okul açması ile ilgili ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı.

Paralel yapının yurtdışında açtığı okullar ile Türkiye aleyhinde karalama kampanyası yürüttüğünün tespiti üzerine harekete geçildi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Bakanlar Kurulu toplantısında hazırlıklarla ilgili sunum yapacak. Daha sonra konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da sunum yapılacağı öğrenildi.

Kafkasya'dan Afrika'ya kadar

Yüksek Öğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürlüğü’nü kuran MEB, yurtdışında okul açmak için Kafkasya’dan Afrika’ya, Balkanlar’dan Ortadoğu’ya birçok ülkenin Eğitim Bakanlıkları ile temasa geçti. Mutabık kalınan ülkelerde okul yapılması için bina ve öğretmen ihtiyacı için çalışmalar başlatıldı. Gelecek yıl Katar, Kırgızistan, Somali, Moskova, Kazakistan, Fransa, Almanya, Çeçenistan ve Filistin’de okullar açılacak.

Tika ve Diyanet yardımcı unsurlar

MEB’in yurtdışında açacağı okullar için TİKA ve Diyanet Vakfı’nın önemli katkılar sağladığı öğrenildi. Özellikle bina temininde TİKA’nın katkıları olacak. Diyanet Vakfı’nın ise halen Somali’de bir İmam Hatip Lisesi açtığı benzer bir talebin Tanzanya’dan geldiği öğrenildi. Milli Eğitim Bakanlığı ayrıca isteyen STK’lara da öğretmen ve kitap temin ediyor. 

MEB ile dirsek temasında olacaklar

Okulların açılacağı ülkenin yetkilileri, Milli Eğitim Bakanlığı ile dirsek temas içinde olacaklar. Türkiye’nin rehberliğinde ve yönlendirmeler doğrultusunda tasarruflar kullanılacak. Bazı ülkelerde yaşanan sıkıntı üzerine Yunus Emre Enstitüsü gibi Eğitim Vakfı kurulacak. Bu vakıf yarı özel yarı devlete bağlı olarak hizmet vereceği belirtiliyor. Bu kapsamda Etiyopya ile Türkiye arasında Türk Dili ve Edebiyatı bölümü ya da bir kürsünün kurulması konusunda karşılıklı bir niyet oluştuğu kaydedildi. Ayrıca, Addis Ababa Üniversitesi ile Yunus Emre Enstitüsü’nün, Türkoloji bölümü kurulması için girişim çalışmaları devam ediyor.

Bayrağımız dalgalanacak

Milli Eğitim Bakanı Avcı, yurt dışındaki Türk okullarının kapatılmasıyla alakalı, “Bu okullarla ilgili olarak da yükselen bayrak inmez. Türk devletinin gücü de her yerde bu bayrağa dalgalandırmaya hamd olsun yeter. Devlet, hükümet ve millet olarak biz üzerimize düşeni her yerde hakkıyla yerine getiririz, buna da gücümüz yeter” dedi.

 

YENİŞAFAK

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler