YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MEB 'Öğretmenlik Bursu' verecek
MEB 'Öğretmenlik Bursu' verecek
MEB 'Öğretmenlik Bursu' verecek
19 Temmuz 2008 / 11:43 Güncelleme: 19 Temmuz 2008 / 00:00


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), üniversitelerin öğretmenlik ile ilgili programlarını ilk 5 tercihinde kazanan 1500 adaya burs verecek.


Bakanlıktan yapılan duyuruda, 2008-2009 öğretim yılında MEB tarafından belirlenen öğretmen yetiştiren yükseköğretim programlarını ilk beş tercihinde kazanan 1500 öğrenciye burs verileceği bildirildi.


Anadolu Öğretmen Lisesi mezunu olup bu kontenjana giremeyenler de kontenjana bağlı kalınmaksızın bursluluk haklarından yararlandırılacak.


Burslar, MEB Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünce ödenecek. Burs alamaya hak kazanan öğrenciler de yine bu genel müdürlükçe duyurulacak.


Burs verilecek öğrenci kontenjanları, 2008-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda yer alıyor.


Adayların burs alabilmeleri için şu şartları taşıması gerekiyor:


-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,


-22 yaşını geçmemiş olmak (1986 ve sonraki yıllarda doğmuş olmak)


-ÖSYS Tercih Bildirim Formu'nda öğretmen yetiştiren yükseköğretim kurumlarının Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen programlarını ilk 5 tercihi arasında seçmiş ve bu programa (ikinci öğretim ve özel üniversiteler hariç) kesin kaydını yaptırmış olmak,


-Memuriyete alınmasına engel olacak nitelikte hükümlülüğü bulunmamak,


-ÖSYM'ce yapılan puan sıralamasına göre, kaydolduğu için Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen kontenjana girmiş olmak (Anadolu Öğretmen Lisesi mezunları için kontenjan sınırı yoktur).

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler