YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MEB ile DPT, meslek lisesi mezunlarının aranılan e
MEB ile DPT, meslek lisesi mezunlarının aranılan e
07 Temmuz 2008 09:29
MEB ile DPT, meslek lisesi mezunlarının aranılan e

Devlet Planlama Teşkilatı Sosyal Sektörler ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü ile Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü, meslek liselerinin geliştirilmesi amacıyla çalışma yapıyor. İki kurum, 10 Temmuz'da yapılacak 20. Meslek Eğitim Kurulu'nda söz konusu çalışmaları masaya yatıracak. DPT ve MEB, söz konusu toplantıda YÖK'ün "Uygulamalı Teknik Bilimler Fakültesi" açma politikasının mesleki eğitim sisteminde ne tür etkiler yaratacağı konusunu da masaya yatıracak.


MESLEK LİSELERİ İÇİN PANSİYON KURULACAK


DPT ve Milli Eğitim Bakanlığı, mesleki eğitim mezunları arasındaki işsizlik oranının yüksek olması nedeniyle iş piyasasında mesleki eğitim mezunlarının aranılan eleman olmalarının sağlanması için fikir alışverişinde bulunacak. MEB ve DPT, meslek liselerinin gelişmesine ve güçlenmesine diğer kurumlardan da destek isteyecek. Bu anlamda, sektörlerin ihtiyaçlarına uygun mesleki eğitim kurumları yaygınlaştırılacak ve ihtiyaç duyulan yerlerde pansiyonlar açılacak.


MESLEK LİSESİ SAYISI YERİNE KALİTESİ ARTIRILACAK


Meslek liselerinin gelişim için ayrıca İş-Kur ile MEB Özel Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilecek. Ayrıca mesleki ve teknik eğitimde orta öğretimin içindeki payının artırılması yerine mesleki eğitimin güçlendirilmesinin önündeki engellerin kaldırılması ve mesleki eğitim ile iş piyasası arasındaki bağın güçlenmesi amaçlanacak.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler