YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mardinli, tercihi Kıbrıs'a çıktı
Geçen yılki sınavda Kızıltepe'de kopya çekme olayı yaşanınca bu seneki tercihlerde hiç beklenmeyen şehirler öğrencilere sınav yeri olarak çıktı
Mardinli, tercihi Kıbrıs'a çıktı
05 Nisan 2010 / 18:49 Güncelleme: 05 Nisan 2010 / 19:23

Hafta sonu yapılacak olan ÖSYM sınavı için Mardin'in Kızıltepe ilçesinde bulunan öğrencileri başka illere gönderilmelerine tepkiler artarken, Mardin ve Diyarbakır tercihi veren Çiğdem Sun isimli öğrencinin sınav giriş yeri ise Malatya'ya çıktı. 
   

Geçen yıl Mardin'in Kızıltepe ilçesindeki sınavda ÖSS'de sınav salonlarına cep telefonunu ayakkabılarının içine gizleyip giren bazı kişiler salon görevlilerince yakalanmış, sınava giren ve üzerlerinde cep telefonu bulunan 84'ü öğrenci ile bu öğrencilere dışardan yardımda bulunduğu iddia edilen 93 kişi olmak üzere toplam 177 kişi hakkında işlem yapılmıştı. Bu kişiler polisteki soruşturmalarının ardından sevkedildikleri adliyede serbest bırakılmıştı.

Trabzon, Bolu, Malatya, Kıbrıs, Muğla, Sinop, Edirne ve Eskişehir gibi uzak ve tercih dışı yerler gelen  YGS adayları kendi tercihleri dışında ülkenin uzak illerinin yanı sıra Kıbrıs tercihleri çıkınca maddi olarak da mağdur duruma düştüklerini belirttiler. Mardin Kızıltepe ilçesinde Üniversiteye hazırlanan ve Pazar Günü ÖSYM sınavına girmek isteyen Çiğdem Sun'un sınavı Malatya'ya çıktı. Sun "Sınav yerine gidebilmem için 2 gün öncesinde gitmem gerekiyor. Bunların hepsi de masraf. Bunlar da ayrıca hem moral hemde maddi olarak sorun olacak. Benim imkanım var belki gidebilirim. Ama bir çok arkadaşlım var. Edirne'ye, Isparta'ya Manisa'ya ve Kıbrıs'a sınav için yönlendirilen arkadaşlarım var. Bir çoğu maddi sıkıntıdan dolayı sınav yerlerine gidemeyecek" dedi.   

Sınav merkezi Adıyaman'a çıkan Abdurrahman Çiçek isimli öğrenci ise "Bizim terchimizi Mardin ve Diyarbakır'a vermiştik, malesef Adıyaman'a çıkması, bizleri şaşırtmış oldu. Bu stresten sonra nasıl sınava gireceğimizi kara kara düşünüyoruz. Gideceğimiz sınav yerine kadar bizlere bir şey olursa bunun sorumluğunu kimler üstlenecek" diye konuştu. 
 

Konu ile ilgili Kızıltepe ilçe Kaymakamı Osman Tunç kısa bir açıklama yaparak "Biz Kızıltepe Kaymakımlık ve Soysal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı olarak 11 Nisan'da ÖSYM sınavına girecek öğrencilere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Örneğin uzak illere verilen öğrencileri bizde daha önce dosyası olan her öğrenciye 150'şer TL veriyoruz" şeklinde konuştu. İHA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler