YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
LYS'de doğru tercih nasıl yapılır? LYS 2015 tercih rehberi
LYS'de doğru tercih nasıl yapılır? LYS 2015 tercih rehberi
11 Temmuz 2015 11:30
Ve LYS'de tercih başladı. LYS'de doğru tercihin kuralları nelerdir? Binlerce öğrenci doğru tercihle bir üniversiteye girmek istiyor. LYS'de doğru tercih nasıl yapılmalıdır? Tercihinizi iyi bir şekilde yaparak üniversite kapısını aralayabilirsiniz. LYS ter

LYS'ye giren öğrenciler tercih için araştırmalra devam ediyor. LYS tercih süresi uzatıldı. 

LYS'de tercih yapılırken nelere dikkat edilmelidir? LYS'de doğru tercih nasıl yapılır? LYS'de doğru tercihle doğru bir üniversitede eğitim görülebilir.

Üniversite seçimi konusunda öğrenciler için büyük önem taşıyan tercih döneminin konu alındığı ‘’Tercih Zirvesi’’ değişik okullarda görev yapan birçok rehber öğretmenin katılımıyla gerçekleşti. Tercih dönemi, kariyer planlamaları ve üniversite seçimi konularının ele alındığı ‘’Tercih Zirvesi’’ İstanbul Kültür Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlendi.

Tercih yaparken gerçekçi olun 

Tercih dönemine gelindiğinde doğru tercih yapmanın öneminden söz eden Kültür Koleji Kültür Fen Lisesi Rehber Öğretmeni Dilek Ateş üniversite sınavının öğrencileri kendi içinde sıralayan bir sınav olduğunu belirtti. Öğrencilerin, tercihlerinde istedikleri bölümü tercih etmelerinin önemli olduğunu ancak doğru tercih noktasında daha gerçekçi davranarak aldıkları puanlara göre seçim yapmaları gerektiğini belirten Ateş, ''Öğrenciler doğru tercihte öncelikle yerini çok iyi bilmeli'' dedi. Seçilecek üniversitede birden fazla noktaya dikkat etmek gerektiğini söyleyen Ateş, ''Tercih yaparken kendi puan dilimine, sıralamasına bakarak tercih yapıyoruz. O aşamada da puanının biraz aşağısında biraz da yukarısında pay bırakarak tercih yapıyoruz. Bu sisteme göre yaptığımız tercihlerde bugüne kadar açıkta kalan öğrencimiz olmadı'' dedi.

Tercih döneminde ailelere de büyük görev düştüğünün altını çizen Ateş, ailelerin bu aşamada çocuklarını iyi tanıması gerektiğini ancak bu şekilde onlara yardımcı olabileceklerini belirtti. Ailelerin tercih döneminde mutlaka çocuklarının yanında olması gerektiğini söyleyen Ateş, '' Çünkü çocuklar bu dönemde ne yapacaklarını bilemiyorlar. Aileler onlara hem üniversite konusunda hem de girecekleri bölümlerle ilgili aydınlatıcı bilgiler verebilirler. Üniversiteleri gidip dolaşabilir, meslek mensuplarından bilgi alabilirler'' diye konuştu.

Ben ne olmak istiyorum sorusunu sorun

Tercih döneminin öğrencilerin hayatlarının şekilleneceği meslekleri seçtikleri önemli bir süreç olduğunu söyleyen psikolojik danışman ve rehber öğretmeni İlknur Alkan, '' Burada altını çizeceğim nokta 'Ben ne olmak istiyorum?' Öğrencilere, hangi mesleği icra ettiklerinde mutlu olacakları ve insanlara faydalı olacakları konularında kendilerini tartmalarını öneririm'' dedi. Öğrencilerin tercih döneminde rehber öğretmenlerden, üniversitelerden bilgi almalarını öneren İlknur Alkan, tercih dönemi öncesinde de bir çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

Anne babaların bu dönemde bilinçli olması gerektiğini vurgulayan Alkan,'' Veliler kendi olmak istedikleri meslekler yerine öğrenci ne olmak istiyor, hangi alanlarda yeteneği var gibi konularda öğrencilere destek olmalılar. Öğrenciye baskı yaparak veya kendi ulaşamadığı noktaları öğrencilere önererek, yeri geldiğinde çocuklarını o yönde kanalize ederek bir gidişat çizmeleri doğru değil. Çünkü öğrencinin anne babası gibi bir yeteneği veya isteği olmayabilir. Bu konuda ailelerin çocukların yanında olması gerektiğini düşünüyorum'' diye konuştu.

LYS tercih süresi uzatıldı

Daha önce 14 Temmuz 2015 tarihinde üniversite tercih işlemlerinin tamamlanması gerekiyordu. YÖK tarafından gelen yoğun istek üzerine tercih süresi 16 Temmuz 2015 Perşembe günü saat 24.00'e kadar uzatıldı. Üniversite adaylar tercihlerini 16 Temmuz 2015 tarihine kadar yapabilecekler. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen öğrenciler de tercih süresi sona erinceye  kadar tercihlerinde değişiklik yapabilecekler.

Tercih yapma hakkı 3'e ayrılır

2015-2016 eğitim-öğretim yılı için yükseköğretim programlarına yapılacak merkezî yerleştirme işlemine girecek adaylar 2015- ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzundan faydalanarak tercih bildiriminde bulunacaklardır. 2015-ÖSYS merkezî yerleştirmede yükseköğretim programları arasından tercih yapma hakkı olan adaylar üç gruba ayrılabilir:
 
a) 2015-YGS'ye girip 140 veya daha fazla puan alanlardan sınavsız geçiş hakkı bulunmayanlar,
b) 2015-YGS'ye girip 140 veya daha fazla puan alanlardan aynı zamanda sınavsız geçiş hakkına da sahip olanlar,
c) Sadece sınavsız geçiş hakkı bulunanlar.

 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler