YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
LYS tercihi ne zaman Saat kaçta bitiyor?
LYS tercihi ne zaman Saat kaçta bitiyor?
02 Ağustos 2016 18:08
LYS, öğrencilerin üniversiteye adım atmalarında şart olan bir sınavdır. LYS sonuçları geçtiğimiz haftalarda belli olmuştu, ardından LYS tercih heyecanı başladı. LYS tercihleri ne zaman bitecek? Saat kaçta LYS tercihi bitecek? LYS tercihleri için son anlar

LYS üniversite tercihlerinin ne zaman biteceğini ve tercihlerin nasıl yapılacağını haberimizden öğrenebilirsiniz. İşte 2016 ÖSYS tercih işlemleri ve detaylı bilgiler. Öğrenciler önce LYS'ye çalışmanın stresindeydiler. Ardından LYS sınavı oldu ve LYS sonuçları açıklandı. Bazı öğrenciler LYS puanından memnun kalırken bazıları LYS puanlarının beklendikleri gibi gelmediklerini belirtti. LYS sınav sonucu açıklandı, ardından LYS tercih maratonu başladı. LYS tercihi ne zaman bitecek? Saat kaçta LYS tercihi bitecek?

Üniversite tercihleri ne zaman bitiyor? 2016 ÖSYS tercihi yapacak olan üniverisite adayları tarafından merak ediliyor. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında LYS tercih başvuruların ertelenmesi, kapatılan okullar nedeni ile tecih kılavuzundan çok sayıda üniversite çıkarıldı. 29 Temuzda başlatan tercih süresi yarın sonra eriyor. LYS tercihleri ne zaman son? ÖSYM yapmış olduğu sınav ertelemeleri 2016 LYS tercih işlemlerimde gerçekleşti. 18 Temmuz 2016 pazartesi günü LYS sonuçlarının açıklanmasından sonra adayları üniversite tercihi telaşı saracak. Adaylar, LYS puanlarına ve açıklanacak olan sonuçlara göre tercihlerini gerçekleştirecekler.

Peki, 2016 Üniversite tercihleri ne zaman yapılacak? LYS sınavından sonra önemli yer tutan ünversite tercihleri 26 Temmuz tarihinde başlayacak. Üç gruba ayrılacak olan tercihlerden 1. grup tercihler 2016 ygs sınavına girip 150 ya da daha az puan alan ve sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylar yer alacak. 2. grup tecihler YGS sınavından 150 puan ve üzeri puan alan ve aynı zamanda sınavsız geçiş hakkına sahip olan adaylar yer alacak.

3. grup tercihlerde ise, sadece sınavsız geçiş hakkı bulunanlar yer alacak ve Üniversite tercihi yapabilecekler. Üniversiye tercihleri başladı mı? Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), 26 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında yapılacağı duyurulan ÖSYM Tercih 2016-ÖSYS tercihlerinin 29 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında alınmasına karar verildiği bildirildi. Üniversite tercihleri ne zaman bitiyor, nasıl yapılacak? lys tercihleri uzatilacakmi? Soruların cevabını ve detay bilgiyi haberin devamından  takip edebilirsiniz.

ÜNİVERSİTE TECİHLERİ SONA ERİYOR. 

Ünivesite tercihleri sona eriyor. 2016 LYS sonuçlarının açıklanmasından sonra 26 Temmuz 2016 tarihinde başlaması planlanan tercih işlemleri 29 Temmuz - 3 Ağustos tarihine ertelenmişti. Üniversite sınavından sonra 2. sırada önem taşıyan üniversite tercihlerini yaparken çok dikkatli olunması gerektiği uzmanlar tarafından belirtiliyor. LYS puanları, okul başarı sıralaması, okul taban puanları ve yüzdelik dilimleri gibi faktörlerin etkili olacağı tercihlerde adayların eğitim görmek isteyecekleri üniversiteyi doğru seçmeleri ve karar vermeleri gerekiyor. 

LYS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

LYS tercihleri sonuçların açıklamasından sonra önem kazanmaya başlıyor. Üniversite adaylarının hayatlarını şekillendirmelerinde etkin rol oyanayacak Üniversite tercihleri nasıl yapılacak? nelere dikkat edilmeli? 26 Temmuz  ile 2 ağustos tarihleri arasında başlayacak olana LYS tercihleri 29 Temmuz - 3 Ağustos arasında yapılacak. niversite Tercihleri  ileriki. "Tercih Süresi" tamamlanmadan dileyen adaylar https://ais.osym.gov.trinternet adresinden tercihlerinizde değişiklik yapabilecekler. AdaylarınTercih işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerinizi mutlaka kontrol etmeleri ve yazıcıdan tercih listenin bir dökümünün alınması öneriliyor.

2016-ÖSYS merkezî yerleştirmede yükseköğretim programları arasından tercih yapma hakkı olan adaylar üç gruba ayrılabilir:

a) 2016-YGS'ye girip 150 veya daha fazla puan alanlardan sınavsız geçiş hakkı bulunmayanlar,

b) 2016-YGS'ye girip 150 veya daha fazla puan alanlardan aynı zamanda sınavsız geçiş hakkına da sahip olanlar,

c) Sadece sınavsız geçiş hakkı bulunanlar.Tercih ve Tanıtım Günleri başlıyor.

GATA TERCİH LİSTESİNDEN ÇIKARILDI

GATA'nın Sağlık Bakanlığına devrinden sonrai ÖSYM yapmış oluduğu açıklamaya göre, Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nin 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'ndan çıkarıldığını duyurdu. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nin (GATA), 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'ndan çıkarıldığını bildirdi. GATA, 28 Temmuz'da internet sitesinde yayımlanan kılavuzda yer alan Tablo-4'ten çıkarıldı.

Adayların tercih işlemi için bugün ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan kılavuzu esas almaları ve bu tarihler arasında internet sayfasında yer alabilecek duyuruları takip etmeleri gerekiyor.

Tercihleri arasında GATA'ya yer veren adayların, bugün tarihli kılavuzdaki Tablo-4 bilgileri doğrultusunda, tercihlerini güncellemeleri isteniyor.

ÖSYS TERCİHLERİ YARIN SONA ERİYOR - TERCİH SÜRESİ UZATILMAYACAK

Geçtiğimiz gün başlayan lys tercihlerinin sonuna geliniyor. Yarın sona erecek olan başvuru sürelerinin uzatılmayacağı açıklandı. ÖSYM'nin internet sitesinden yapılan duyuruya göre, 29 Temmuz 2016'da başlayan ÖSYS-2016 tercih işlemleri, 3 Ağustos'ta saat 23.59'da sona erecek ve tercih süresi uzatılmayacak.

ÜNİVERSİTE TERCİH TAKVİMİ DEĞİŞTİ

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), 26 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında yapılacağı duyurulan 2016-ÖSYS tercihlerinin 29 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında alınmasına karar verildiği bildirildi. Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), 26 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında yapılacağı duyurulan 2016-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) tercihlerinin 29 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında alınmasına karar verildiği bildirildi.

YÖK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre üniversite tercihlerine ilişkin takvimde değişiklik yapıldı. Buna göre, 26 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında yapılacağı duyurulan 2016-ÖSYS tercihleri 29 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında alınacak.

Öte yandan, YÖK yetkilileri, Resmi Gazete'de yayımlanan Olağanüstü Hal (OHAL) Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan 15 yükseköğretim kurumuna ait bilgilerin tercih kılavuzundan çıkarılacağını belirtti.

ÜNİVERSİTE TERCİH TANITIM GÜNLERİ BAŞLADI

Ünişversite tercihlerinin başlamasına az bir süre kala özellikle vakıf üniversiteleri tecih tanıtım günlerine başladı. Üniverisite eğitimini vakıf üniversitesinde burslu ya da burssuz yapmak isteyen adaylara Üniversite bölümleri ve meslekler konusunda alternatif ve çeşitli seçenekler sunuyorlar. Üniverisite tercih günleri tarihlerini ilgili üniversitenin internet adresinden öğrenilebilecek.

ÜNİVERSİTE TECİHLERİNDE TÜM TERCİHLER AYNI ZAMANDA YAPILACAK

ÖSYM 2016 Sınavsız Geçiş Tercihleri Nasıl Yapılacak? Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler, isteklerine göre bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya buna en yakın programların uygulandığı, ilk olarak da kendi Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB) içerisinde bulunan, daha sonra da bölgesi dışındaki meslek yüksekokulu ve açık öğretim ön lisans programlarına sınavsız olarak yerleştirilecektir. Türkiye ve KKTC dışında bulunan bir ülkedeki mesleki ve teknik ortaöğretim kurumunu bitiren T.C. uyruklu adayların sınavsız yerleştirilmelerinde Millî Eğitim Bakanlığınca verilecek denklik belgesinde gösterilen alan esas alınacaktır. METEB, bir veya daha fazla meslek yüksekokulu ile öğretim programları bütünlüğü ve devamlılığı içinde ilişkilendirilmiş mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından oluşan eğitim bölgesidir. Her ilde bir mesleki ve teknik eğitim bölgesi bulunmaktadır.

ÜNİVERSİTE TERCİH SAYISI 30'DAN 24'E İNDİRİLDİ

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), tercih sayısını 30'dan 24'e düşürdü. Bilinçli tercih yapılmasını sağlamak amacıyla getirilen bu değişiklik, adayların açıkta kalma endişesiyle tercih yapıp, sonradan vazgeçmelerini engellemeyi de hedefliyor. 

YÖK, 'tercih-yerleşme-kesin kayıt olma' arasındaki makasın her geçen yıl açıldığı yönünde eleştiriler olduğunu vurgulayarak, aldığı kararın bazı gerekçelerini şöyle sıraladı: Son tercihlerin genelde özensiz yapılması, tercih edip kayıt hakkı kazandığı halde kaydolmayanların sınava tekrar girişleri arttırması ve bu kontenjanların kullanılamaması.

Öte yandan, uzmanların geçen yıl Kıbrıs ve yurtdışı üniversiteleri dışındaki lisans programlarının genel ve okul birinciliği kontenjanlarına yerleşen 467 bin 15 kişinin tercih listelerini inceleyerek hazırladığı raporda, adayların 30 tercih hakkından ortalama 17'sini kullandığı görüldü.

ÜNİVERSİTE TERCİHİ YAPACAK ADAYLARA TAVSİYELER

LYS sonuçlarının açıklanmasına kısa bir süre kala öğrencileri tercih heyecanı sardı. Üniversite adaylarını önemli günlerin beklediğini belirten Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, “Öğrenciler tercihlerini ilgi alanlarına göre yapsınlar. Ayrıca tercih ederken elbette üniversitenin geçmişi, kapasitesi, öğretim üyeleri, ulaşımı, barınma ve bulunduğu şehrin imkânları son derece önemli” dedi.

2015-2016 eğitim-öğretim yılında gerçekleştirilen YGS ve LYS sonrası, adaylar sonuçların açıklanması için gün sayıyor. 18 Temmuz'da açıklanacak LYSsonuçlarına göre üniversite tercihi yapacak öğrencileri önemli bir süreç bekliyor çünkü öğrenciler gelecekleri için karar verecekler.

“Devlet üniversitesiyiz, ulaşımı kolay, imkanları bol"

Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nin, devlet üniversitesi olduğunu ve İstanbul'un göbeği sayılan Üsküdar'da tarihi bir mekânda bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Erdöl, “Üniversitemizi tercih eden öğrenciler, 112 yıl evvel Sultan II. Abdülhamid Han tarafından, ülkemizde ilk modern Tıp Mektebi binası olarak inşa ettirilip hizmete sunulan Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane binasında eğitim görmenin ayrıcalığını yaşayacaklar. Çok geniş ve güçlü bir eğitim kadromuz var. Lisans-ön lisans eğitimi için İstanbul'daki 24 Eğitim Araştırma hastanesinden faydalanacak durumdayız. Staj imkânları açısından tercih şansımız çok. Kolay ulaşım imkânı ile de öğrencilerimizin şehirle bağı asla kopmaz” dedi.

“Üniversite tercih ederken geçmişiyle övünülecek olmasına dikkat edin"

Üniversitedeki ve hayattaki başarısızlıkların temelinde yanlış tercihlerin önemli yer tuttuğunu belirten Prof. Dr. Cevdet Erdöl, “Üniversite tercihi sadece diploma almak için değil bir kültürün temsilcisi olunacağı için de son derece önemli. Bir üniversiteden diploma alıyorsunuz ve ömür boyu hem yapacağınız mesleğe sahip oluyorsunuz hem de o üniversitenin etiketini taşıyorsunuz. O yüzden öğrencilerimizin bilgilerini, becerilerini, kabiliyetlerini en iyi şekilde değerlendirebilecekleri ve ömür boyu bu gurur duyacakları üniversiteleri tercih etmeleri son derece önemli” diye konuştu.

“Üniversite döneminde edindiğiniz bilgi birikimi çok önemli"

Üniversite dönemini öğrenciler için sosyal, kültürel, sportif imkânları ve en fazla bilgi birikimini toparlayacakları dönem olarak gördüğünü ifade eden Prof. Dr. Erdöl, “Öğrencilikte alacakları bilgi birikimini bir daha ömür boyu alamayacaklarını düşünmeleri lazım. Öğrenci adı üstünde her şeyi öğrenecek olan kişidir. Her şeyi sorgulayabilir, çevresindeki insanlar ona yardımcı olur ama mezun olduktan sonra aynı rahatlıkta öğrenme durumunda olamaz. Şimdi öğrenciler, eğitim görecekleri üniversiteyi ve ondan sonra ömür boyu çalışacakları mesleği seçecek. Benim önerim doğru tercihi yapmaları için durumlarını iyi değerlendirmeleri yönünde. Diploma için değil ömür boyu yapacakları mesleğin ve etiketini taşıyacakları üniversiteyi tercih edecekleri bilincinde olsunlar” açıklamasında bulundu.

“Aileler çocuklarının tercihlerine saygı duysun”

Öğrencilerin aileleriyle aynı bakış açısına sahip olmalarının mümkün olmadığının altını çizen Prof. Dr. Erdöl, “Ortak akıl ile hareket ediliyorsa ne ala ama üniversiteyi, mesleği ve şehri seçmeye zorlamak ileride çok ciddi sıkıntılara yol açabilir. İdeal olan birlikte karar verebilmektir. Okuyup, mesleğini yapacak olan çocuklarımızdır. O yüzden ebeveyn olarak biraz daha toleranslı olmalıyız. Anne ve babalar tabii ki çocuklarının kötülüğünü istemez ama çocukların da tercihlerine saygı duymak gerekir. Çünkü çocuklarımızın olaylara bakış açıları çok farklı” dedi.

“Sağlık bölümlerinden mezun olanlar işsiz kalma kaygısı gütmez"

Sağlık alanında tercih yapmayı düşünen öğrencilere de tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Erdöl sözlerine şöyle devam etti:

“Sağlık sektörü çok geniş ve ihtiyacın hiç bitmediği bir alan. Dolayısıyla bütün dünyada sağlık alanında çalışan insanlara olan ihtiyaç ortadadır. Tıp, hemşirelik, eczacılık, diş hekimliği… gibi mesleklerin hepsine ihtiyaç var. Yani işsiz kalma, iş bulamama sorunuyla karşı karşıya kalmaları imkânsız. Bunun yanında batı lisanından birini öğrenmeleri de ideal olur. Bir sağlık mensubu diplomasını aldığında işi hazırdır diyebiliriz. Ben tercih eden bir öğrenci olsam sağlık bölümlerinden birisini tercih ederdim çünkü iş bulamama kaygım olmazdı. Ayrıca bu mesleği ifa ederken insanlara yardımcı olmanın zirvesinde oluyorsunuz. Bir noktada kendi hayatınızdan fedakârlık yaparak bir başkasının sağlığını ve mutluluğunu sağlamaya çalışıyorsunuz. Bu da insana büyük bir manevi haz veriyor. Sağlık mensuplarının toplumda ayrıcalıklı konumda olduklarını da çok rahatlıkla söyleyebilirim. Ben sağlık bölümlerinin tercih edilmesinde bu faktörlerin rol oynadığını düşünüyorum.”

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler