YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
LYS sonuçları ne zaman açıklanacak? 2016
LYS sonuçları ne zaman açıklanacak? 2016
27 Haziran 2016 17:00
LYS sınavları sona erdi şimdi sıra son uçlara geldi. Peki LYS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM LYS 2016 sınav sonuçlarıyla ilgili açıklama yaptı mı? LYS 2016 ile ilgili detaylar kanalahaber.com'da. Üniversite adayları LYS sonucuna kilitlenmiş du

LYS'nin farklı oturumlarına girn öğrenciler LYS sonuçlarına odaklandı. LYS maratonu dün sona erdi. Önceden sınav için heyecanlanan üniversite adayları şimdi de sonuç için heyecanlanıyor. LYS 2016 sınav sonuçları açıklanacak ardından tercihler başlayacak.

Yüzbinlerce öğrencinin üniversite umudu olan Lisans Yerleştirme Sınavları'nın LYS'de son sınavlar yapıldı. Peki LYS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM LYS 2016 sonuçlarını ne zaman ilan edecek? LYS 2016 soru ve cevapları açıklanacak mı? LYS 2016 hakkında tüm detaylar kanalahaber.com'da

Binlerce öğrencinin üniversite umudu olan Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS), binlerce aday başvurdu.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarına göre, YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, LYS'ye başvuru yaptı.

LYS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM'den LYS sonuçlarının açıklanacağı tarihe ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı. LYS maratonu bitti. Adayların 18-19 Haziran'da girdiği LYS-1 ve LYS-4'ün ardından, bugün Sabah fen bilimleri sınavı LYS-2, öğleden sonra ise yabacı dil sınavı LYS-5, 26 Haziran Pazar günü ise edebiyat-coğrafya sınavı LYS-3 yapıldı. 2017 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu 27 Haziran’da açıklanacak. 

Üniversite sınavı olarak adlandırılan Yükseköğretime geçiş Sınavı ve Lisans Yerleştirme Sınavı farklı zamanlarda olmaktadır. Bu iki sınavdan ilki mart ayında gerçekleştirilir. Kısaca baş harflerinden oluşturulan YGS sınavında belirlenen bir baraj puanı vardır. Adayların bu baraj puanını geçmesi sonucunda ikinci bir aşama olan LYS sınavına girmek için hak kazanmış olurlar. Eğer vatandaşlar iki yıllık ön lisans programlarını tercih edeceklerse bu LYS adı verilen ikinci aşamadaki sınava girmezler. Lisans adı verilen programlara yerleşmek isteyen en az dört yıllık bölümlere yerleşmek isteyen adaylar ise bu sınava giriş yapmak zorundadırlar. Geçtiğimiz hafta sonunda yapılan bu LYS sınavları halen daha sürmektedir. Çünkü LYS sınavı da bir güne bölünmüş bir sınav değildir. LYS 1, LYS 2, LYS 3, LYS 4 ve LYS 5 olarak düzenlenen toplamda dört sınav başlığı vardır. Tercih edecek oldukları bölümlerin aldığı puan türlerine göre adaylar bu LYS sınavlarına girerler. LYS sınavlarına aynı zamanda hala sürmektedir. Bu hafta sonunda yani 25 Haziran Cumartesi ve 26 Haziran Pazar günlerinde de bu LYS sınavı devam edecektir. Bu sınavdan sonra artık adayları saracak olan ikinci bir heyecan LYS sonuçları olacaktır. Çünkü LYS sonuçları açıklandığında adayların üniversite tercih zamanları da başlamış olacaktır. LYS sonuçlarının erken açıklanması bu nedenle önemlidir.

Sınavların sona ermesinden sonra bu hafta içinden itibaren milyonlarca öğrenci artık büyük bir merakla LYS sonuçlarını bekleyecektir. Ardından tercih dönemi başlayacağı için LYS sonuçlarının açıklanması çok uzun bir zaman almaz. Hele ki son dönemlerde artık daha hızlı bir şekilde okunmaya başlanan sınav sonuçları olduğu için kısa bir süre içerisinde bizler bu LYS sonuçlarının açıklandığını duyarız. LYS sonuçları bu sene 18 Temmuz tarihinde açıklanacaktır. LYS sonuçları açıklandığında sınava giren adayların yapması gereken şey ÖSYM Sonuç Açıklama Sistemine giriş yapmak olacaktır. LYS sonuçları hakkında en geniş bilgilere işte bu sayfa üzerinden öğrenebilirler. LYS sonuçları açıklandığında T.C. kimlik numaralarını ve aday giriş şifrelerini sisteme yazarak kolay bir şekilde LYS sonucunu öğrenebilirler.

2016 LYS Sonuçları ne zaman açıklanacak?

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, sonuçların açıklanması konusunda bir sürpriz yapmayacaklarını söyleyerek, “Makul bir sürede açıklayacağız” dedi. (LYS sonuçları ise 18 Temmuz 2016'da açıklanacak.)

Adaylar 2016 LYS sonuç sayfası ÖSYM (https://sonuc.osym.gov.tr/) internet adresinden TC. Kimlik numaraları ve şifreleri ile beraber öğrenebilecekler.2016 LYS sonuçlarına ait sayısal bilgilere ise (http://www.osym.gov.tr/) internet adresinden ulaşabilecekler.

2016 ÜNİVERSİTELERE KAYITLAR NE ZAMAN?

Her yıl eylül ayının ilk haftasında olan üniversite kayıtları, bu yıl erken tarihe, ağustos ayına alındı. ÖSYM henüz kayıt takvimi ile ilgili açıklama yapmadı. Ancak üniversitelere sözlü olarak kesin kayıtların Ağustos tarihleri arasında yapılacağı bildirildi.

Üniversite Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2 milyona yakın kişinin merakla beklediği üniversite kontenjanlarını açıkladı.

Geçen yıl 778 bin olarak açıklanan kontenjanlar, bu yıl 800 bine yükseldi.

4 yıllık lisans programlarında 2014'te 414 bin 244 kontenjan ayrılmıştı, bu yıl 422 bin 305 kontenjana yer verildi. Bu kontenjanların 329 bin 478'i devlet, 79 bin 461'i vakıf, 13 bin 366'sı ise KKTC üniversitelerine ayrıldı. Önlisans programlarında kontenjan sayısı ise 364 binden 379 bine yükseltildi. Özel yetenek bölümlerine ise 25 bin 803 kontenjan verildi. Bu kontenjanların hangi bölümlere nasıl dağıtılacağı konusu ise gelecek günlerde YÖK tarafından açıklanacak.

Öğrenciye akademisyen seçme hakkı

- Tercih kılavuzunda lisans programları ayrıntılı tanıtılacak. Üniversitelerde ve ilgili fakülte ve bölümlerdeki akademisyen sayıları verilecek. Hangi bölümde kaç profesör, kaç doçent, kaç öğretim görevlisi olduğu belirtilecek. Üniversitelerin laboratuvar, sosyal tesis, etkinlik imkanları sıralanacak

Testlerde yüzde 20 başarı gösterin, barajı aşın

Lisans programlarını tercih edebilmek için Lisans Yerleştirme Sınavları’ndan (LYS) 180 ve üzerinde puan almanız gerekiyor. LYS’lerin testlerinde yüzde 20 başarı gösterirseniz lisans programlarını tercih edebilmek için gereken 180 puan barajına ulaşırsınız.

5 ayrı oturum halinde yapılacak LYS’ler, Yabancı Dil Sınavı hariç 2 ya da 3 testten oluşuyor. İşte bu testlerde yüzde 20 başarı oranını tutturursanız 180 puan barajına ulaşırsınız. Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) yüksek puan alan bir aday, bu ortalamalardan daha az çıkararak da 180 puan barajını aşabileceği gibi testlerden farklı net sayıları çıkararak da aynı başarıyı gösterebilir. Ancak unutmayın, 180 puan size tercih yapma hakkı kazandırır, lisans programlarına kesin yerleşebilmek için ise daha yüksek puanları hedeflemelisiniz.

TIP VE HUKUKTA BAŞARI SIRASI VAR

Eğer tıp ve hukuk fakültelerini tercih edecekseniz bu yıl başarı sırası barajı olduğunu da unutmayın. YÖK’ün geçtiğimiz ocak ayında aldığı karara göre, bu yıldan itibaren öğrenciler ile ilgili puan türünde hukukta ilk 150 bin, tıpta ise ilk 40 bin başarı sırası içerisinde değillerse bu bölümleri tercih edemeyecek.

BARAJI KAÇ NETLE AŞARSINIZ?

YGS’de 180 puan aldıysanız her testten bu oranı tuturmak için çıkarmanız gereken net sayıları, testlere göre yaklaşık şöyle:

MATEMATİK SINAVI: (LYS-1): 2 test var. 50 soruluk Matematik Testi’nde 10 net, 30 soruluk Geometri Testi’nde 6 net.

FEN BİLİMLERİ SINAVI ( LYS- 2 ): Fizik, Kimya ve biyoloji olmak üzere her birinden 30’ar soru yöneltilecek. Toplam 90 soru var. Her 3 testten 6’şar net.

EDEBİYAT-COĞRAFYA SINAVI (LYS-3): Türk Dili ve Edebiyatı Testi’nden 56, Coğrafya 1 Testi’nden 24 olmak üzere 80 soru var. Edebiyat’tan ortalama 11-12, Coğrafya’dan 5 net.

SOSYAL BİLİMLER SINAVI (LYS -4): Tarih Testi’nden 44, Coğrafya 2 Testi’nden 14, Felsefe Grubu ve Din Grubu’ndan 32 soru var. Sınavın toplam soru sayısı 90. Tarih için 9, Coğrafya için 3-4, Felsefe grubu için de 6-7 net.

YABANCI DİL SINAVI (LYS-5): Toplam 80 soru bulunuyor. 16 nete ihtiyacınız var.

2016 LYS tercihleri ne zaman yapılacak?

ÖSYM'nen yapılan açıklamaya göre, 2016- ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, ÖSYM'nin (http://www.osym.gov.tr) internet adresinden, adaylara ve diğer ilgililere ön bilgi vermek amacıyla yayımlandı. Bu nedenle adayların, tercihlerini yapmadan önce tercih süresi içinde ÖSYM'nin internet adresinden yeniden yayımlanacak 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM'den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekiyor. Kılavuza göre, üniversite tercihleri Temmuz'da alınacak.

2016 ÖSYS üniversite kayıt tarihi ne zaman?

2016-2017 ders yılında, ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri bütün üniversitelerde Ağustos'ta yapılacak.

Ek yerleştirme tercih ücreti belli oldu mu?

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM'ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2016-ÖSYS sonuçlarına göre (sınavsız geçiş dahil) yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ve varsa yeni açılan yükseköğretim programlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak Ek Yerleştirme yapılacak. Sınavsız geçiş dahil merkezi yerleştirmede açık öğretimin kontenjansız programları dışında bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak. (Merkezi Yerleştirmede bir örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adaylar ile kontenjan sınırlaması olan açık öğretim programlarına yerleştirilmiş olan adaylar, kontenjan sınırlaması olmayan açık öğretim ön lisans programlarına Ek Yerleştirme için başvuru yapabileceklerdir.) Ek yerleştirme tercih ücreti geçen yıl 15 TL olarak belirlenmişti.

2016 üniversite kayıtları nasıl yapılacak?

Bu kapsamda, 2016-2017 eğitim öğretim döneminde, devlete ait üniversitelere yerleşen öğrenciler "https://www.turkiye.gov.tr/" internet sitesi üzerinden e-kayıt yaptırabilecek. Buna, özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen (sağlık raporu, heyet raporu gerektirdiğinden) bazı programlar dahil edilmeyecek.

E-kayıt yaptırmak isteyenler, "https://www.turkiye.gov.tr/" adresinde "e-hizmetler" bölümü altındaki "Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı" başlığıyla açılacak "üniversite e-kayıt" seçeneğini tıklayarak, işlemini gerçekleştirebilecek. İşlemini tamamlayan öğrenciler, kayıt olduklarını gösteren barkotlu çıktı alabilecek.

Uygulama, 2016-2017 öğretim dönemi için ÖSYM'den temin edilecek yerleşen verisindeki öğrencileri kapsayacak. E-kayıt tarihleri, ÖSYM yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından sonra duyurulacak.

E-kayıt, öğrencilerin isteğine bağlı olacak. Uygulamayla, devlete ait yükseköğretim kurumlarına yerleşen öğrenciler "e-devlet" kapısı üzerinden elektronik kayıtlarını gerçekleştirebilecekleri gibi üniversitelerine giderek şahsen de kaydolabilecek. Elektronik sistemi tercih eden öğrencilerin, üniversitelere giderek tekrar kayıt yaptırmasına gerek olmayacak.

Öğrenciler, işlemin ardından, üniversitelerin duyurduğu tarihte ders kayıtlarını yaptırarak eğitime başlayabilecek.

VAKIF ÜNİVERSİTELERİNİ DE KAPSIYOR MU?

Açıklamada, vakıf üniversitelerine kayıtla ilgili bilgilere de yer verildi.

Vakıf üniversitelerinde kesin kayıt işleminin eğitim ücretinin ödenmesinden sonra gerçekleştirildiği hatırlatılan açıklamada, farklı üniversitelerde değişik gereksinimler olması nedeniyle uygulamanın şu an için devlet üniversiteleriyle sınırlı tutulduğu belirtildi.

"Sistemin tüm devlet üniversitelerinde başarılı uygulanması, vakıf üniversiteleri için de e-devlet kapısının gerekli ek süreçlerinin tamamlanmasının önünü açacaktır. Yeni eğitim öğretim yılı itibarıyla devlet üniversitelerimizdeki öğrencilerin yararlanabileceği bu imkanı bir sonraki yıldan itibaren vakıf üniversitelerimizin öğrencilerine de sunmayı arzuluyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Yeni yerleşen öğrencilerin, genellikle aileleriyle kayıt işlemleri için üniversitenin bulunduğu şehre gittikleri anımsatılan açıklamada, yurt ve eve yerleşmenin de ayrı süreçler olduğu kaydedildi.

Aileler ve öğrencilerin, okul açılıncaya kadar üniversitenin bulunduğu şehre birden fazla kez gidip gelmek zorunda kaldığına işaret edilen açıklamada, "Bunun öğrenci ve ailelerine mali külfeti bir yana zaman kaybına da yol açtığı düşünülerek, bu uygulama hayata geçirilmiştir. Bu yıl öğrenci yerleştirilecek 106 devlet üniversitemizdeki yaklaşık 600 bin lisans ve önlisans öğrencimizin diledikleri takdirde bu uygulamadan yararlanmasını sağlamış bulunmaktayız" ifadelerine yer verildi.

 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler