YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
LYS puan hesaplama nasıl yapılır? 2016
LYS puan hesaplama nasıl yapılır? 2016
20 Haziran 2016 08:50
Haftasonu LYS'ye girenler sınavın ardından sonuca odaklandı. LYS sonucunun ne zaman açıklanacağı henüz bilinmediği için LYS'e girenler LYS puanlarını kendileri hesaplamak istiyor. LYS puanı nasıl hesaplanır?

LYS maratonu dün sona erdi. Cumartesi ve pazar günleri LYS sınavı yapıldı. LYS sınavının ardından adaylar soru ve cevaplara yöneldi LYS soru ve cevapları sınavdan kısa süre sonra yayınlandı. Sınava giren üniversite adayları LYS'de ter döktü. LYS'ye giren adaylar sınavın ardından soru ve cevapların yayınlanmasıyla akıllarında kalan cevapları kıyasladı ve ortalama bir puan elde etti. LYS puanını yaklaşık olarak hesaplamak için haberimizi oluşturduk. LYS puanı nasıl hesaplanır? 2016 LYS puan hesaplama nasıl yapılır?

ÖSYM tarafından düzenlenen Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) ilk oturumları olanLYS-4 (Sosyal Bilimler) ile LYS-1 (Matematik) tamamlandı. Üniversite adayları 18 Haziran Cumartesi günü LYS-4 (Sosyal Bilimler), 19 Haziran Pazar günü de LYS-1’e (Matematik) katıldı. Adayların merakla beklediği sınav soruları ise ÖSYM tarafındaninternet sitesi üzerinden yayınlandı. Adaylar soru ve cevap anahtarına bakarak tahmini net doğru sayısını ve puanlarını hesaplayabilir. 

LYS PUAN TÜRLERİ NEYİ İFADE EDİYOR?
MF–1, MF–2, MF–3, MF–4 sayısal bölüm öğrencileri için gelecek puan türleridir. Her puan türünden farklı alanlar tercih edilmektedir. (tb.1) TM–1, TM–2, TM–3 eşit ağırlık bölümü öğrencileri için hazırlanmış puan türleridir. (tb.2) TS–1, TS–2 sözel bölüm öğrencileri için hazırlanmış puan türleridir.(tb.3) DİL–1, DİL–2, DİL–3 yabancı dil bölümü öğrenciler için hazırlanmış puan türleridir.

Ortaöğretimden mezun olmuş herkesin başvuru gerçekleştirebildiği Lisans Yerleştirme Sınavı ile ilgili olarak Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından önemli bir açıklama gerçekleştirildi. Bu son dakika açıklaması ile birlikte milyonlarca öğrenci, LYS giriş yerleri bilgisini öğrenebilme şansına sahip olabiliyor. Mart ayı içerisinde gerçekleştirilen ve Türkiye genelindeki milyonlarca aktif ve pasif ortaöğretim mezunu veya mezun olmayı garantilemiş olan öğrencilerin başvurarak, katılabildikleri Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)’ndan alınan YGS puanlarından herhangi birisinden belirlen 180 barajını geçen öğrenciler, ikinci aşama sınavları olan Lisans Yerleştirme Sınavlarına katılabilme hakkına sahip olabiliyor.

 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler