YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
LYS başvuruları ne zaman sona erecek?
LYS başvuruları ne zaman sona erecek?
11 Nisan 2016 17:43
Üniversiteye geçiş sınavlarının ilk aşaması olan YGS sonuçlarının açıklanmasının ardından barajı aşan adaylar için LYS başvuru süreci sona erdiyor. LYS başvurularında son gün ne zaman? Detaylar haberimizde...

LYS BAŞVURULARI NE ZAMAN SONA ERECEK?

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen, üniversiteye geçiş sınavlarının ilk aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın (YGS) sonuçlarının açıklanmasının ardından adaylar için ikinci adımı olan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) için başvuru süreci 1 Nisan'da başlayan başvuru süreci 14 Nisan'da sona erecek.

YGS'DEN 180 VE DAHA FAZLA PUAN ALANLAR BAŞVURABİLECEK

ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kapsamında yapılan 2016 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarına göre, YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, isterlerse Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) başvurabilecek.

ÖDEME İŞLEMLERİ 15 NİSAN'A KADAR YAPILABİLECEK

LYS başvuruları süreci ve sınav ücreti bilgileri, ÖSYS kılavuzunda yer alıyor. Adaylar, ilgili bankalardan, PTT'den veya ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan "ödemeler" alanından kredi kartı veya banka kartıyla ücretlerini yatırabilecek.

Ödemeler, bankadan yapacak adaylar için 15 Nisan Cuma mesai saati bitiminde, ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan "ödemeler" alanından kredi kartı/banka kartıyla yapacaklar için 15 Nisan saat 23.59'da sona erecek. Ücret ödeme süresi uzatılmayacak.

LYS SINAV ÜCRETLERİ NE KADAR?

LYS’lerin her oturumu için adayların 35 TL ödemesi gerekiyor. En az 2 sınava girileceği için bir adayın ödemesi gereken en düşük miktar 70 TL. Tüm sınavlara girmek isteyen aday ise 175 TL ödeyecek. LYS’ler için başvurular 14 Nisan’da son bulurken, ücret yatırmak için adayların 15 Nisan’a kadar süreleri olacak. 

LYS SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

18 Haziran Cumartesi: LYS-4 (Sosyal Bilimler) 
19 Haziran Pazar: LYS-1 (Matematik) 
25 Haziran Cumartesi: LYS-2 (Fen Bilimleri) 
25 Haziran Cumartesi: LYS-5 (Yabancı Dil) 
26 Haziran Pazar: LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler