YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Liseli öğrencilerden müthiş icatlar
Liseli öğrencilerden müthiş icatlar
26 Mayıs 2013 18:39
Bartın’da lise öğrencilerinin yaptığı birbirinden ilginç teknoloji icatlarının sergilendiği stantlar büyük ilgi gördü. Öğrenciler geliştirdikleri proje ile güneş enerjisinden faydalanarak yemek pişirmeyi başardı.

Köksal Toptan Anadolu Lisesi öğrencilerinin Hükümet Caddesi üzerinde açılan stantlarda yaklaşık 30 proje sergilendi.
 
Stantları gezen vatandaşların en dikkat çektiği ‘Dilsiz Harita’ ve ‘Çanak antenden ısı elde etme’ projeleri oldu. Öğrencilerin hazırladıkları ‘Dilsiz Harita’ adlı projede, bir materyal sayesinde hangi şehrin neyi meşhurdur sorusuna cevap olarak butona basmanız yeterli oluyor. Harita bilgisi olmayanların bu uygulamadan memnun kalacaklarını ifade eden Köksal Toptan Anadolu Lisesi 11 A sınıfı öğrencisi Nurcan Taş, “Bu projeyi Engin öğretmenimizin yardımı ile yaptık. 4 kişilik bir gruptu. Bunu yapmak için yoğun bir çaba harcadık. Halkımızın kültürünü dahada geliştirmek için çok yararlı bir proje oldu. Hazırladığımız kağıtlarda yazılar ve resimler var. Şehirlerimizi anlatan özellik var. Örneğin Denizli’nin horozu var. Gelen arkadaşlar resim ve yazılardan seçiyorlar. Haritada şehri bulduktan sonra harita üzerinde seçiyorlar. Doğru ise yan tarafta bulunan ışık yeşil yanıyor” dedi. Standlarda sergilen dikkat çekici bir diğer proje ise güneş enerjisinden ısı elde etme projesi oldu.
 
Tasarladıkları proje ile su kaynatmak ve yemek pişirmenin masrafsız bir harcamaya çektiklerini ifade eden lise öğrencisi Onur Metin, “Bu projede ki amacımız güneş enerjisi ile çok şeyin başarılabileceğini göstermek. Burada ki gördüğünüz çanak antende normalde LNB görülür. Televizyon dalgaları çanağa çarparak LNB’ye ulaşır. Biz bunun yerine çanağa belirli ebatlarda aynalar yapıştırdık. Bu aynalar güneşe doğru çevrildiğinde aldığı ışıkları direk ortaya odaklıyor. Burada çok büyük bir güneş ısısı ortaya çıkıyor. Bu sayede su ısıtabiliyoruz. Hatta üzerine tava koyup yumurta pişirebiliyoruz. Bu sayede sadece kömür harcayarak değil doğayı kullanarak, bir şeyler yapılabileceğini göstermeye çalıştık. Okulumuzda da deneme yaptık. Sucukla domates kızarttık ve herkese dağıttık. Çok güzel olduğunu söylediler” dedi. Statlarda ‘Aklınızı başınızdan alan ayna, Kuyudan Su Çekme, Daktilo ile elektrik üretimi, Bisiklet vasıtası ile elektrik’ üretimi gibi projeler sergilendi.

İHA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler