YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Liselerle ilgili çok önemli karar!
Bakan Nimet Çubukçu 81 ile bir genelge gönderdi. Liselerle ilgili kararını açıkladı. Eğer doğru uygulanırsa verimlilik artacak.
Liselerle ilgili çok önemli karar!
07 Mayıs 2010 / 09:41 Güncelleme: 07 Mayıs 2010 / 09:43

Milli Eğitim Bakanlığı’nca 81 ile gönderilen genelgeye göre, tüm düz liseler Anadolu Lisesi’ne dönüştürülecek.

Bakan Çubukçu, “kalite ve verimliliğin artırılması amacıyla” böyle bir uygulamaya gidileceğini belirtti

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun talimatıyla 81 il valiliğine gönderilen genelgeyle, tüm düz liseler Anadolu Lisesi’ne dönüştürülüyor.
KALİTE VE VERİMLİLİK İÇİN

Bakan Çubukçu, “Kalite ve verimliliğin artırılması amacıyla” genel liselerin de gerekli alt yapı ve öğretmen ihtiyacıyla ilgili tedbirlerin alınması suretiyle, kademeli bir şekilde Anadolu Lisesi statüsüne kavuşturulması yönünde çalışma başlattı. 81 il valiliğine gönderilen “Genel liselerin Anadolu Lisesi’ne dönüştürülmesi” konulu genelgede Çubukçu, şunlara dikkat çekti:

“Ortaöğretimde yüzde 47.2, mesleki ve teknik ortaöğretimde yüzde 52.8 olmak üzere ortaöğretim kademesinde yüzde 100 okullaşma oranına erişimin hedeflendiği dikkate alındığında; okullaşmanın ortaöğretimde yüzde 1.84, mesleki ve teknik ortaöğretimde yüzde 21.54, ortaöğretim toplamında ise yüzde 23.38 oranında 2012 yılına kadar arttırılması gerekmektedir.”

NÜFUSA GÖRE OKUL SAYISI

Çubukçu’nun tespitleri ve öngörüleri şöyle devam ediyor: “Anadolu Lisesi’ne dönüştürülen okullar dışında kalan genel liselerin binalarıyla her türlü müştemilatı valiliklerce uygun görülen mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının hizmetine sunulacak.

Merkez nüfusu 10 bin ile 20 bin arasında olan yerleşim biriminde 1 Anadolu Lisesi, 20 bin ile 40 bin arasında olan yerleşim birimlerinde 2 Anadolu Lisesi, 40 bin üzerinde olan yerleşim birimlerinde öğrenci potansiyeli ve gelişmişlik düzeyi dikkate alınarak uygun sayıda Anadolu Lisesi olacak şekilde planlanacak, diğer genel lise binaları ile mesleki eğitim desteklenecektir.”

Çubukçu imzalı genelgeye valilikler 17 mayıs tarihine kadar illerindeki duruma ilişkin bilgilendirmede bulunacak. (Habertürk)

yeter artık
 // yılmaz sarıkaya
sayın bakan artık karar verin 1 yıl böyle 2 yıl öyle çoçuklarımızı her dönem kobay yerine koyuyorsunuz yeter artık ayrıca kılık kıyafet düzenlemesinede veli olarak karşıyım insanlar arasındaki ekonomik dengesizllik okullarda çok belirgin hale gelecek zengin aile çocukları her gün farklı giyinecek fakir öğrencilerin ruh hallerinin bozulacağı kanaatindeyim hükümetin güzel icraatlarını uyduruk şeylerle gölgelemeyin saygılar...
07 Mayıs 2010 23:44
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler