YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Laikçilerin 'Besmele' rahatsızlığı
Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yemek dualarında birliktelik sağlamak adına okullara gönderdiği yazı, bazı kesimleri rahatsız etti. Resmi yazıyı, 'genelge' diye çarpıtan, laikçi kesime, STK'lardan tepki yağdı.
Laikçilerin 'Besmele' rahatsızlığı
04 Mart 2015 / 12:13 Güncelleme: 04 Mart 2015 / 12:16

Gezi kalkışmasında sokak terörünü alkışlayıp teşvik eden ve “İP bülteni” olarak kamuoyu tarafından bilinen Aydınlık gazetesi ile Cumhuriyet ve onun arka bahçesi konumundaki Eğitim-İş Sendikası, Burdur’da anaokulu ve anasınıflarında yemek öncesinde okutulan ‘dua’dan rahatsız oldu. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün normal resmi yazısına “Genelge” diyerek cahilliğini ortaya koyan Aydınlık dünkü sayısında  “4 yaşa yemek duası” başlığını kullandı.

Okul müdürlerinin ortak kararı

Aydınlık gazetesinin kamuoyunu yanıltmaya yönelik art niyetli bir haber yaptığını söyleyen Burdur İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram, “Zaten farklı farklı dua yapılıyordu ve birliktelik sağlamak adına anaokulu müdürlerinin almış olduğu ortak metni, ortak kararı biz resmi bir yazıyla okullara duyurduk. Hepsi bu kadar” dedi.

Dua zaten yapılıyordu

Burdur Şirinevler Anaokulu Müdiresi Ayfer Yalçın da İl Milli Eğitim Müdürlüğü‘nün resmi yazısının okul müdürlerinin ortak kararı olduğunu doğrulayarak, “Alınan bu kararı doğru buluyorum ve destekliyorum. Bu dua bu zamana kadar anaokullarında varolan ve yapılan bir duaydı zaten” diye konuştu.

Sözkonusu dua, Aydınlık’ın yanısıra Cumhuriyet gazetesi ile Eğitim-İş Sendikası’nı da rahatsız etti.

Çağdaş ve Laik eğitim sistemine aykırıymış

Akit’in telefonla ulaştığı Eğitim-İş Sen Burdur Şube Başkanı Halil Ercan ve Şube Sekreteri Mahir Akgün, Dua metninde yer alan “Bismillahirrahmanirrahim” ve “Allah’a her zaman hamd edelim” ifadelerinin soyut ve anlaşılmayan kavramlar olduğunu iddia ederek, dua uygulamasının çağdaş ve laik eğitim sistemine aykırı olduğunu öne sürdü.

Dua karşıtlığı, din düşmanlığıdır

Yemek duasındaki “Bismillahirrahmanirrahim” ve “Allah’a her zaman hamd edelim” ifadelerine “soyut” ve “bilimsellikten uzak” diyerek karşı çıkan İslam düşmanı çevrelere Özgür Eğitim Sen Başkanı Yusuf Tanrıverdi’den sert tepki geldi.

Çocuklara öğretilen yemek duasına karşı çıkan solcu eğitim sendikalarının “ilkel din düşmanlığı” yaptıklarını dile getiren Tanrıverdi, “Bilimsellik safsatalarıyla din düşmanlığı yapıyorlar. Bunların o bilimsellik dayatması Mekkeli putperest müşriklerin zihniyeti gibidir. Bilimsellik ve laiklik bunların putudur. Bilimsellik dedikleri şey; Ulusalcı Türk solunun ezik, İslam düşmanı, kendi tarih ve değerlerine karşı ürettiği bir safsatadır” dedi.

Hristiyan yapınca bilimsel oluyor

Batı ülkelerinde 3 yaşından itibaren çocuklara dua öğretilmeye başlandığına da dikkat çeken Tanrıverdi, “Hristiyan Batılılar çocuklarına dua öğretince bilimsel oluyor da Müslümanlar öğretince niye olmuyor. Ne pahasına olursa olsun İslami değerlere karşı çıkmayı meziyet sayan hastalıklı kafalar mutlaka rehabilite edilmelidir. Duanın pedagojik olmadığını savunmak ve bilimsellikle izah etmeye çalışmak aptallıktır, ahmaklıktır” dedi.

Duadan rahatsız olunması...

Konu hakkında Akit’e bilgi veren Milli Eğitim yetkilileri de “İl müdürümüz, okul müdürlerinden bir komisyon oluşturuyor. Orada çocuklarımızın yaşlarına uygun bir şekilde kahvaltı ve yemek öncesinde “Bismillahirrahmanirrahim” ile başlayan ve “Bizi yaratan Allah’a her zaman hamd edelim. Amin” ile biten bir dua var. Bu duadan bazı çevrelerin rahatsız olmaları gerçekten manidar” ifadelerini kullandılar.

 

YENİ AKİT

Türk kimlikli yahudi uşakları
 // Ömer
Avrupa'da veya Türkiye de herhangi bir gayrimüslim vatandaş ilkokul çağındaki çocuğunu kiliseye götürse medeni ve iyi aile babası olarak gözümüzün içine sokarak kabul ettirmeye çalışan yahudi uşağı satılık ruhlu dakadan beyinliler,Bir Müslüman inancı gereği çocuğunu camiye,veya bir Kur'ân kursuna götürür ise hemen laiklik karşıtı,gerici yobaz olarak manşet atmaya kalkışırlar.İşte bu yahudi uşaklıkları,İslama olan kinlerini Erdoğan ve Ak Parti adı altında tüm Müslümanlara karşı kusmaktadırlar....
04 Mart 2015 Çarşamba 10:54
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler