YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Laboratuvar ortamında yıldırımdan elektrik enerjis
Laboratuvar ortamında yıldırımdan elektrik enerjis
Laboratuvar ortamında yıldırımdan elektrik enerjis
14 Mart 2008 / 14:01 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Türk öğretmen ve öğrenciler, yıldırımdan laboratuvar ortamında elektrik enerjisi üretmeyi başardı. Yıldırımdan elektrik üretimi konusunda yıllardır çalışılıyordu.


Hatta Amerika'da bu konuyu araştırmak üzere Florida Eyalet Üniversitesi'nde enstitü bile kurulmuştu. Ancak yıldırımdan elektrik üretiminin nasıl yapılacağını ilk Türk öğrenciler keşfetti.

İstanbul Yaşar Cimilli Coşkun İlköğretim Okulu öğrencileri Mahmut Tarık Özkaya ve Enes Genç, biyoloji öğretmenleri Yunus Karaca danışmanlığında hazırladıkları 'Dallı Dağıtma Modeli ile Yıldırımdan Elektrik Enerjisi Projesi' ile laboratuvar ortamında yıldırımdan elektrik enerjisi elde edilebileceğini ispatladılar.

Proje kapsamında, Türkiye'de en çok yağış aldığı için yıldırım potansiyeli yüksek olan Rize ve Ordu gibi illere gerekli sistemler kurularak, elektrik enerjisi üretilebilecek. Hatta bir yıldırımla Türkiye'nin 1 yıllık elektrik ihtiyacı karşılanabilecek.

Biyoloji öğretmeni Yunus Karaca, yıldırımdaki enerjinin rastgele bir yere düşmeyip sistemle alınması için Florida Eyalet Üniversitesi tarafından tavsiye edilen iyonik lazer uygulamasından yararlandıklarını anlattı.

Yıldırımların çok yüksek megavattaki elektrik gücünü yakalama tekniğinin henüz uygun malzemeler olmadığı için bulunamadığını kaydeden Karaca, geliştirilen sistemle yıldırımdaki enerjinin yüzde 100'ü olmasa da büyük bir kısmının yakalanabileceğini söyledi.

Türkiye'de meteoroloji verileri kullanılarak en çok yağış alan Rize, Ordu gibi illere gerekli depolama sistemleri kurulabileceğini belirten Karaca, "Türkiye'nin yağış alan ve potansiyel yıldırım düşecek yerleri belli. Bu sistem oralara kurulduğu zaman kararmış bulutlara lazer gönderiyorsunuz. Bu yöntemle yıldırıma yol açıyorsunuz.

Paratoneriniz de var tabii. Böylece yıldırımı yakalayıp sistem içinde enerjinin bir kısmını toprağa, bir kısmını depolamaya alıyorsunuz. Eğer sistem kurulabilirse Türkiye'nin 1 yıllık elektrik ihtiyacı bir yıldırım düşmesinden elde edilebilir."

 

PROJE ÇEVRE YARIŞMASINDA

Dallı Dağıtma Modeli ile Yıldırımdan Elektrik Enerjisi Projesi, 13-19 yaş arası gençlerin katıldığı '16. Ulusal Çevre Proje Olimpiyatı'na gönderilecek. 529 projenin yarışacağı olimpiyat, Fatih Koleji Beykent Kampüsü'nde 29-30 Mart 2008 tarihlerinde yapılacak.

Bank Asya'nın ana sponsorluğunda, INEPO Çevre Derneği, Milli Eğitim Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı, Fatih Üniversitesi ve Fatih Koleji tarafından düzenlenen olimpiyatta dereceye giren projeler, 1-4 Haziran 2008 arasında gerçekleştirilecek 'Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatı'nda 30 ülke birincileriyle yarışacak.

 
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler