YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KYK burs ve kredi sonuçları açıklandı mı? (2015-2016)
KYK burs ve kredi sonuçları açıklandı mı? (2015-2016)
07 Aralık 2015 14:38
Kredi ve burs almak isteyen öğrencilerin kapısı , KYK burs ve kredilerine binlerce öğrenci başvurdu. KYK, burs ve krediye başvuran öğrenciler sonuçları merak ediyor. KYK Burs Sonuçları (2015-2016) açıklandı mı, bugün açıklanır mı, İlk burs ne zaman?

Öğrencilik döneminde para ihtıyacını karşılamak için birçok öğrenci Kredi ve Yurtlar Kurumu(KYK) burs ve kredisine başvuruyor. Bus karşılıksız olarak veriliyor ve daha seçici davranılıyor, kredi ise daha sonra ödenmek koşuluyla neredeyse tüm öğrencilere veriliyor. KYK, kredi ve burslarına başvuran binlerce öğrenci sonucu yakından takip ediyor. 

2016 YILI KYK BURS MİKTARLARI

2014 yılında 300 TL olan burs/kredi miktarları, 2015 yılı Ocak ayından itibaren 330 TL'ye, günlük beslenme yardımımız ise 7.30 TL'den 8 TL'ye yükseltilerek öğrencilerimize katkıda bulunulmuştur. 2016 yılı için yurt ücretleri ve depozito miktarlarına yapılan artış oranı ise burs/kredi ve beslenme yardımı artış oranından daha düşük olarak düzenlenmiştir. 

Depozito; yurtlarımızda kalan öğrencilerin zamanında yatırılmayan yurt ücretlerine veya yurtta yapacakları zarara karşılık olarak tutulan parayı ifade etmekte olup yurttan ayrılmaları durumunda kendilerine iade edilmektedir. Burs/kredi artış oranı : %10Beslenme yardımı artış oranı : %9.59Yurt ücreti ortalama artış oranı : %8.69

Kasım seçimleri sonrasında alınan bilgilere göre, kyk burs ücretlerinin 400 tl olacağı söylenmektedir.

KYK BURS SONUÇLARI SORGULAMA YAPMA! (ŞİFRESİZ)

KYK burs sorgulama işlemi için öncelikle yapmanız gereken yazımızın altında size verdiğimiz linke tıklamaktır. Ardından; 

Açılacak olan sayfada kredi numaranızı ya da T.C. kimlik numaranızı eksiksiz bir biçimde giriniz.

Ardından hangi şekilde arama yapacağınızı seçiniz.

Daha sonra resimdeki işlem kodunu doğru bir şekilde giriniz.

Son işlem olarak da ara seçeneğine tıklayınız.

Eğer işleminizi gerçekleştiremiyorsanız 444 19 61 numaralı telefonu arayarak burs sonucu sorgulamanızı yapamadığınızı iletiniz. Bu işlemleri hallettikten sonra öğrenim kredisi sorgulamanızı tamamlamış olacaksınız.

KYK burs ve kredi sonuçları hala açıklanmadı. Ne zaman açıklanacağı konusunda bir bilgi verilmedi ancak bugünlerde açıklanması bekleniyor. 

KYK BURS SONUÇLARI E-DEVLET 

E-Devlet üzerinden KYK öğrenim kredisi sorgulamanızı yapmak isteyen öğrencilerin öncelikle E-Devlet şifresine sahip olmaları gerekmektedir.  Eğer E-Devlet şifreniz yoksa bir PTT şubesine giderek E-Devlet şifresi başvurusunda bulunarak, üzerinde T.C kimlik numarası yazılı kimlik kartı ve 2 TL ücret karşılığında E-Devlet şifrelerini alabilirler. E devlet şifresi aldıktan sonra yapılması gereken işlem sırasıyla şu şekilde olmalıdır.

Ardından karşınıza çıkan ekranda belirtilen alanları doldura kimlik doğrulamasını yapın.

Sistem tarafından yönlendirildiğiniz sayfada T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girin

Sisteme giriş yaptıktan sonra sol bölümde bulunan hizmetler kategorisini tıklayın açılan sayfada sol bölümde bulunan alfabeden Y  harfini tıklayın! “Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü” başlığı altında bulunan KYK Öğrenim Kredisi Sorgulama tıklayarak KYK bursu sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Burslar ve Krediler ne zaman ödenecek?

KYK'dan yapılan açıklamaya göre;

Kurumumuzun Ziraat Bankası ile yaptığı ve 1 Temmuz 2014’te yürürlüğe girecek protokolde yeni düzenlemeler hayata geçiyor. Eski protokolde öğrencilere burs ödemeleri her ayın 6’sında, kredi ödemeleri ise 7’sinde yapılırken yeni protokolle ödemeler, öğrencilerin T.C kimlik numaralarının son hanesine göre belirlenen tarihlerde yapılacak. Buna göre, T.C kimlik numarasının son hanesi ‘0’ olanlar için ödeme günü her ayın 6’sı olurken, kimlik numarasının son hanesi ‘2’ olanlara ödemeler ayın 7’sinde, ‘4’ olanlara ayın 8’inde, 6 olanlara ayın 9’unda ve kimlik numarası 8 ile bitenlere burs ve kredi ödemeleri her ayın 10’unda yapılacak. 

Kurumumuzun  yaptığı yeni protokolde daha önceki protokollerde olmayan bir yenilik daha dikkati çekiyor. Protokolün yürürlüğe girdiği tarihten itibaren tahsilat işlemlerinde sanal pos imkanı devreye giriyor. Bu düzenlemeyle tahsilatlar artık internet üzerinden kredi kartı ile de yapılabilecek. 
Yine imzalanan protokolde bankanın vadesiz hesapta mevduatı bloke etmesi kaldırılırken öğrencilere yapılan kredi ödemeleri üzerinden alınan binde 2’lik komisyon binde 1’e düşürülüyor. 

 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler