YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak
KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak
03 Aralık 2014 08:59
Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından her yıl yapılan ve yükseköğrenim öğrencilerine eğitim desteği vermek amaçlı her yıl burs başvuru alan KYK henüz sonuçları e-Devlet üzerinden açıklamadı. Peki sonuç açıklanma tarihi belli mi?

Kredi ve Yurtlar Kurumu 9 Kasım tarihinde burs başvuru alımlarını durdurdu. Yurt sonuçlarını 1 ay içerisinde açıklayan KYK'nın sonuçları en geç Aralık ayı sonuna kadar açıklaması bekleniyor.

 
KYK sonuçları açıklandığı anda ise Yükseköğrenim öğrencileri hemen burslarını alamayacaklar. İlk burs yardımı alım tarihi ise 2015 Ocak ayı olacak.
 
Bu yıl sonuçların geç açıklanmasının nedeni ise yeni sonuç açıklama sistemi. Çünkü ilk defa Kredi ve Yurtlar Kurumu 11 bakanlık ile kordineli olarak çalışıyor. Böylece saha sağlıklı sonuçlara ve direk yardım ihtiyacı olanlara burs yardımı yapılması öngörülüyor.
 
KYK burs sonuçlarını ise öğrenciler e-Devlet ve kyk.gov.tr üzerinden açıklanacak! Kredi ve Yurtlar Kurumu ile e-Devlet işbirliği sayesinde yükseköğrenim öğrencileri burs sonuçlarını e-Devlet sistemi üerinden şifreleri ile giriş yaparak öğrenebilecekler. KYK ise burs sonuçlarını henüz açıklamadı.
 
KYK bursları her yıl aynı oranda artmaktadır. Yapılan araştırmalara göre şu şekilde bir burs dağılımı beklenmektedir.
 
Lisans ve Önlisans Öğrencileri : 320 TL
Yüksek Lisans Öğrencileri : 640 TL
Doktora Yapan Öğrenciler : 960 TL
 
T.C. Ziraat bankası şubesine  giderek   adına düzenlenmiş olan BANKKART'ını alarak (daha sonrada gönderilebilir) burs yada öğrenim kredilerini   T.C. Ziraat Bankası ATM'lerinden süre tahdidi olmaksızın istedikleri zaman, ATM'lerin bulunmadığı yerlerde ise herhangi bir T.C. Ziraat Bankası şubesinden masraf ödemeden tahsil edebileceklerdir. Yapacakları bu işlemin ardından Ziraat Bankası'ndan kartını alabilir.
 
BURSLAR HANGİ TARİHLERDE ALINACAK?
 
Ziraat Bankası ile yaptığı ve 1 Temmuz 2014’te yürürlüğe girecek protokolde yeni düzenlemeler hayata geçiyor. Eski protokolde öğrencilere burs ödemeleri her ayın 6’sında, kredi ödemeleri ise 7’sinde yapılırken yeni protokolle ödemeler, öğrencilerin T.C kimlik numaralarının son hanesine göre belirlenen tarihlerde yapılacak. Buna göre, T.C kimlik numarasının son hanesi ‘0’ olanlar için ödeme günü her ayın 6’sı olurken, kimlik numarasının son hanesi ‘2’ olanlara ödemeler ayın 7’sinde, ‘4’ olanlara ayın 8’inde, 6 olanlara ayın 9’unda ve kimlik numarası 8 ile bitenlere burs ve kredi ödemeleri her ayın 10’unda yapılacak.

 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler