YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kürdoloji eğitimi başladı
Mardin Artuklu Üniversitesinde, Kürtçe dili yüksek lisansı okumayı hak kazanan 20 öğrenci eğitime başladı.
Kürdoloji eğitimi başladı
01 Ekim 2010 / 19:50 Güncelleme: 01 Ekim 2010 / 19:50

YÖK tarafından Kürtçe eğitim izni verilen Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı Kürtçe okutman adaylığı kursunu başarıyla bitiren 50 kursiyere sertifika töreni yapıldı.
       

Üniversitenin Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen törene Rektör Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, Kürdoloji bölümünde eğitim veren akademisyenler, Kürtçe okutmanlık kursunu bitiren kursiyerler ile Kürtçe dili yüksek lisansı hak kazanan öğrenciler katıldı. 
 

Omay, katılımcıları hem Türkçe hem Kürtçe selamladı. Davetli olmalarına rağmen devlet protokolünün ilgi göstermediği ve salonunun büyük bölümün boş olduğu törende Rektör Omay, Kürtçe okutman adaylığı kursunun ve Kürt dili yüksek lisans programının kurulması ve işlemesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

KÜRTÇE'NİN AKADEMİK DİL OLMASI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

Rektör Omay, "Daha işin başındayız ve yapacak çok işimiz var. Ehmedê Xani, Feqiyê Teyran, Melayê Ciziri, Cigerxwin (cigerhun) ve daha isimini sayamadığım yüzlerce Kürt şairi ve edibinin eserlerinin araştırılıp, gün yüzüne çıkarılması, tercümelerinin yapılması ve edebiyat dünyasına kazandırılması gerekmektedir. Kısacası Kürtçe'nin de akademik hüviyetinin tescillenmesi için daha çok gayret ve işimiz bulunmaktadır." diye konuştu.
 

Tören sonunda sertifika almaya hak kazanan kursiyerlere sertifikaları üniversite rektörü Omay ve öğretim görevlileri tarafından verildi. CHA

 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler