YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kuran-ı Kerim dersine talep çok
Kuran-ı Kerim dersine talep çok
13 Kasım 2012 17:18
Mili Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ortaokullarda seçmeli dersler arasında Kuran-ı Kerim dersinin, en çok tercih edilen üçüncü ders olduğunu söyledi.

Bir dizi açılış için Ümraniye’ye gelen Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Özel İrfan Ortaokulu açılışında konuştu. Bu yıl eğitim sisteminde ki yenilik nedeniyle ciddi eleştiriler aldıklarını dile getiren Bakan Dinçer, “Okullarımız açıldı. Herhangi bir kriz olmadı. Çok şükür olmadı ve olmayacağını biz zaten biliyorduk. Yeni eğitim sistemi ile ilgili olarak, aslında buna dair haberlerin arkasında temel saik, biraz subjektif saikler. Daha çok siyasi ve ideolojik bir takım tavırlar var. Çünkü özellikle Türkiye’de eğitim sisteminin demokratikleşmesi ve esnekleşmesiyle ilgili olarak karşı çıkanlar eğitim sisteminde böyle bir kaos içerisine girmişlerdir” dedi.
 
66 aylık çocukların okula başlamasının da çok eleştirildiğini dile getiren Dinçer, “Gerçekle ilişkisi olmayan subjektif ve ön yargılı eleştirilere maruz kaldık. Ama şunu söylemeliyim ki biz zaten önce ki yıllardan itibaren 66 aylık çocukların yüzde 70’e yakınını eğitmiştik 1 yıl önceden. Henüz bilimsel bir çalışma değil, kendi çalışmalarımız tamamlanmadı ama gittiğim okullardaki benim ve arkadaşlarımızın gözlemi, 66 aylık çocuklar diğerlerinden daha fazla uyum sağladılar. Ben ümit ediyorum ki bundan sonraki eğitim döneminde çocuklarımıza bu vesileyle 1 yıla yakın zaman kazandırdık” dedi.
 
Ortaokulda ise “seçmeli dersler” konusunun çok eleştiri aldığını ifade eden Dinçer “Özellikle Kuran-ı Kerim ve temel dini bilgilerin var olması belli bir kesimi rahatsız etti. Seçimlik derslerin bizzat kendisi başlı başına Türkiye’de eğitim sisteminin sınanması ve test edilmesi ile ilgili sonuçlar ortaya koydu. Yani, mesela çocuklar en fazla Matematik Uygulamaları dersini seçtiler. İkinci seçtikleri ders yabancı dil dersi oldu. Üçüncü tercih ettikleri ders Kuran- Kerim oldu. Onunla da bize şunu söylediler; ‘Ben küresel düzeyde rekabet edebilir bir adam olmak istiyorum. Sadece kendi ulusal düzeyimde değil, uluslar arası düzeyde de bir konuma sahip olmak istiyorum. Bunun için iyi bir eğitim şart ve bunun altyapısı da Matematik’le olur. Ama tüm bunları yaparken ve öğrenirken dinimin temel değerlerini, kendi inanç sistemimi de bilmek istiyorum’ diyorlar. Biz aslında ortaya koyduğumuz eğitim sistemi ile bu toplumun bu ihtiyaçlarına cevap verdik” dedi.
 
Konuşmasının ardından İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Yücel Çelikbilek Bakan Dinçer’e hediye takdim etti.

İHA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler