YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KPSS’nin soru hırsızlarına bir suçüstü daha
Fetullah Gülen’in liderliğini yaptığı “Paralel devlet yapılanması”nın KPSS'deki soru hırsızlığına dair çarpıcı belgelere ulaşıldı.
KPSS’nin soru hırsızlarına bir suçüstü daha
04 Mart 2015 / 19:01 Güncelleme: 04 Mart 2015 / 19:08

KPSS sorularını sınavdan 4 gün önce öğretmen Baki Saçı’ya gönderen ve şu anda yurt dışında firarda olan Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği Bilgi İşlem Sorumlusu Berat Koşucu’nun, sınavda başarılı(!) olan 43 kişiyle bağlantısının olduğu ortaya çıktı.

Fetullah Gülen’in liderliğini yaptığı “Paralel devlet yapılanması”nın eğitim ayağını ortaya çıkaracağı ifade edilen 2010 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) soruşturmasında ele geçirilen çarpıcı belgelere ulaştı. 10-11 Temmuz 2010 tarihinde gerçekleşen KPSS sorularını sınavdan 4 gün önce öğretmen Baki Saçı’ya gönderen ve şu anda yurt dışında firarda olan Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği Bilgi İşlem Sorumlusu Berat Koşucu’nun, sınavda başarılı(!) olan 43 kişiyle bağlantısı ortaya çıktı.

TÜBİTAK, soru hırsızlarının bağlantısını tespit etti

Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı ve Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Müdürlüğü tarafından yürütülen soruşturma kapsamında; Berat Koşucu’nun çalıştığı Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği’nde bulunan bilgisayarlar incelendi. Berat Koşucu’nun kullandığı bilgisayarda yapılan incelemede yapılan soru hırsızlığı belgelendi.

Koşucu'nun, Saçı ve İnanıcı ile e-mail trafiği belgelendi

TÜBİTAK tarafından yapılan incelemede; Berat Koşucu’nun, 2010 KPSS sorularını gönderdiği öğretmen Baki Saçı, soruları şahsi bilgisayarına indirdiği ve flash bellekle Baki Saçı’ya verdiği ifade edilen kuyumcu Mustafa Süleyman İnanıcı’nın yanı sıra sınava giren ve yüksek puan alan 43 kişiyle e-mail trafiğinin olduğu tespit edildi.

Soruların sızdırıldığı yer Paralel yapılanmanın merkezi

Soruşturma kapsamında; soruların sızdırıldığı yer olan ve Berat Koşucu’nun Bilgi İşlem Müdürü olarak görev yaptığı Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği’nin paralel devlet yapılanmasının merkezi olduğunun tespit edildiği ifade edildi.

Soruşturmada sona gelindi, iddianame yolda

Öte yandan; 2010 KPSS sınavı sorularının çalınmasına yönelik soruşturmada sona gelindiği öğrenildi.  Ankara Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman ve Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Müdürlüğü tarafından bir yıldır yürütülen soruşturmada; soruların çalınmasına yönelik çok ciddi delillere ulaşıldığı, Yücel Erkman tarafından hazırlanan iddianamenin önümüzdeki günlerde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulacağı öğrenildi.

kpssnin-soru-hirsizlarina-bir-sucustu-daha-h1425413171.jpg

 

YENİ AKİT

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler