YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"KPSS sorularını Paralel yapı verdi"
"KPSS sorularını Paralel yapı verdi"
23 Ağustos 2014 19:05
KPSS soruşturmasında ifade veren S.M.İ. olay yaratacak itiraflarda bulundu. S.M.İ. 2010 yılındaki KPSS sorularının Paralel yapıdan geldiğini itiraf etti.

2010 yılındaki KPSS sorularının çalınmasıyla ilgili Yalvaç Cumhuriyet Başsavcılığına ifade veren S.M.İ.'nin şüpheli aday B.S.'nin kendisine 'Sınav soruları bana paralel yapı yoluyla geldi. Bunları senin bilgisayarda açıp bakmıştım. Flash belleğime kopyalayıp daha sonra da silmiştim. Ancak hard diskte kayıtlı olup, burada bulabilirler. Senin de başın yanar' dediği ortaya çıktı.

Dönemin soruşturma savcısı Şadan Sakınan'ın uyuttuğu soruşturmaya sil baştan başlandı. Yeni savcı, 100 ve üzeri soruyu doğru cevaplayan şüpheli 3 bin 227 adayın puanlarını, yakınlık ilişkilerini inceliyor.

Harddiski ben hallederim

Çalıntı iddiları üzerine başlatılan soruşturmada dinlemeye takılan B.S.'ye soruların Ankara Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği'nde çalışan B.K. tarafından e-mail aracılığıyla gönderildiği tespit edildi. S.M.İ. ifadesinde B.S.'nın kendisine, 'Sorular bana cematten e-mail yoluyla geldi' dediği ortaya çıktı.

Biz onları yerleştiririz

S.M.İ. cemaat mensubu olan bir kişinin 'Siz işe girecek yakınlarınızın, tanıdıklarınızın isimlerini verin, tek şart KPSS'ye girmiş olmaları, sınavda almış oldukları puanları önemli değil. Biz onları istediği yere yerleştiririz' dediğini kaydetti.

Mafya gibiyiz, giren çıkamaz

4 ay evde kaldıktan sonra cemaatten ayrıldığını söyleyen S.M.İ. ifadesinde şunları söyledi: 'Cemaatin yetkilisi olarak bilinen şahıs, bana 'ayrılma, sen bize lazımsın' dedi. Ayrılma ısrarım üzerine 'biz mafya gibiyiz, giren çıkamaz' dedi. Ben bu sözün üzerine 'öyleyse adam da vurur musunuz?' dediğimde, 'adam da vururuz' karşılığını verdi. Sonra cematten tamamen koptum.'

3 bin 227 aday şüpheli

2010 yılındaki KPSS sorularının çalınmasıyla ilgili soruşturma sil baştan başladı. YÖK raporunda, soruların sızdırıldığının belirtilmesine rağmen Şadan Sakınan tarafından 3 buçuk yıldır sonuçlandırılamayan soruşturmaya en başından başlandı. Soruşturmanın yeni savcısı, 3 bin 227 şüpheli adayın geçmiş sınavlardaki başarı durumlarını da dikkate alarak 2010 sınav sonuçlarını yeniden inceliyor. Adayların akrabalık ilişkileri, adres bilgileri de mercek altında. Öte yandan Eğitim Bilimleri alanında 120 tam soru yapan 350, Genel Yetenek alanında 60 tam soru yapan bin 29 adayın soru kitapçıkları da incelendi. Bazı adayların soru çözme çabasında bulunmaksızın doğru cevabı kitapçık üzerinde işaretlendiği, anlamsız karalamalar yaptığı belirlendi.

 

YENİ ŞAFAK

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler