YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak? 2016 ÖSYM
KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak? 2016 ÖSYM
22 Haziran 2016 13:22
Memur olmanın ilk yolu KPSS sınavına girmekten geçiyor. Memur adayları KPSS sınavına girdiler. Şimdi sıra ise KPSS sonuçlarının açıklanması ve KPSS tercihlerinin yapılmasında 2016 KPSS sınav sonucunu ÖSYM ne zaman açıklayacak?

KPSS sınavına giren milyonlarca aday sonuçların açıklanacağı tarihe kilitlendi. 2016 KPSS sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih değiştirildi. ÖSYM, KPSS sınavının açıklanacağı tarihi duyurdu. Adaylar sonucun açıklanmasıyla birlikte ortalama tahmin ettikleri puan ve geçeği görebilecek. 2016 KPSS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak sorusu sınava girenlerin en merak ettiği sorulardan biri.

Bizler de KPSS'ye ilişkin sınav sonucunun ne zaman açıklanacağı,  ÖSYM'nin KPSS açıklamasını sizler için araştırdık

KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı), kamu kurumlarında görev alacak personeli belirlemek amacıyla yapılan bir dizi sınavın genel adıdır. KPSS 2016 sınavına memur olabilmek için binlerce aday girdi. Şimdi memur adayları KPSS 2016 sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyor. ÖSYM tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre KPSS 2016 sınav sonuçları 14 Temmuz 2016 tarihnde ÖSYM'nin resmi internet sitesi olan sonuc.osym.gov.tr adresinden ilan edilecek. 

KPSS 2016 SINAV SONUÇLARI ÖSYM SON DAKİKA AÇIKLAMASI

ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruda, Kamu Görevlilerine İlk Defa Atanacaklar için Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in 25 Ocak 2016 tarihli kararla yürürlüğe girmesi ile ÖSYM'nin sınav takvimine göre 9 Haziran 2016 olarak yer alan 2016-KPSS Lisans Sınavı sonuç açıklama tarihinin 14 Temmuz 2016 olarak değiştirilmesine karar verildiği ve sınav takvimindeki sonuç açıklama tarihinin bu doğrultuda güncellendiği bildirildi.

Öte yandan ÖSYM Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği yetkilileri, takvim güncellemesinin 2016 yılının ilk merkezi yerleştirmelerinde 2014 yılı KPSS sonuçlarının kullanılmasını ve 2016 yılının haziran ayı sonuna kadar mezun olacak adayların bu yerleştirme için tercih bildiriminde bulunmasını sağlamak amacıyla yönetim kurulu kararı ile alındığını bildirdi.

KPSS'DE TERCİH YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Tercih yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta; KPSS tercih ücreti... Bu konu gerçekten çok önemli. Yerleştirme ücretini yatırmayanlar tercihlerini yapamayacak. ÖSYM bu sene de tercih ücretini 15 lira olarak belirledi.

KPSS tercih ücretini bu bankalara yatırabilirsiniz;

T.C. Ziraat Bankası ATM ve İnternet bankacılığı
T. Halk Bankası ATM ve İnternet bankacılığı Akbankın tüm şubeleri,
ATM ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuran adaylar hariç)
Kuveyt Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı 
Türk Ekonomi Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
Tüm PTT İş Yerleri 

*Yerleştirme ücreti, ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı /banka kartı ile de yatırılabilecektir.

Eğer O Belge Yoksa Yerleştirme İptal

Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise şu; adayların yerleştirmeleri yapılsada, aday istenen belgelere sahip değilse, kurum tarafından ataması yapılamıyor.

Bu belgeler ise şunlardır;

Sürücü belgesi eğer tercihinizde bu belge aranıyor ise, yerleştirme süresi bitene kadar elinizde basılı kimlik şeklinde olması gerekir. 

Mezuniyet diploması adayların ilişkili oldukları okullardan mezun olmuş olmaları gerekir.

Muhasebe sertifikası tercih kılavuzunda 6225 kodu şeklinde yer alıyor. Tercih ettiğiniz bölümde muhasebe belgesi isteniyor ise elinizde bu belgenin olması gerek.

Kaza-i rüşt kararı Mesleki-teknik okul bitirip 15 yaşından büyük ve 18 yaşından küçük olanlara mahkeme kararıyla verilir. Bu şekilde atamaları yapılabilir.

Bilgisayar işletmenliği sertifikası tercih kılavuzunda 6225 kodu şeklinde yer almakta. Eğer tercih ettiğiniz bölümde bilgisayar belgesi gerekiyorsa ve elinizde bu belge yoksa atamanız yapılmaz. 

Yabancı dil belgesi tercihlerinde bu belge isteniyorsa adayın elinde bulunması gerekir.

*Eğer ki adayın tercih yaptığı bölümde bu belgelerden biri veya birkaçı isteniyor ve adayın elinde bu belgeler yoksa yerleştirmenin son gününe kadar belgeleri edinmeleri gerekiyor. Aksi takdirde atamaları yapılmış dahi olsa iptal edilir.

KPSS 2016-1’DE NE KADAR MEMUR ALINACAK?

2016-1 merkezi atamada 10 bin civarında memur alımı bekleniyor ancak belediyelerin alacağı sayı net olarak bilinmediği için sayıları şimdiden net olarak kestirmek zor. En kötü ihtimalle Sağlık Bakanlığı’na 6 bin civarında, diğer tüm kurumlarda 4 bin civarında bir personel alımı bekliyoruz. 

KPSS KONTENJANLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

Her sene olduğu gibi 15 Haziran’a kadar kadro sayıları açıklanmış olacaktır. En erken 10 Haziran veya hafta sonu 11-12 Haziran’da açıklanabilir. En kötü ihtimal de 13 Haziran’a kalır kadroların açıklanması. Belli bir tarihe kadar ÖSYM’ye kadro bildirimleri yapıldığı için DPB de her sene belli tarihlerde kontenjanları açıklamaktadır. 

KPSS (KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI) HAKKINDA BİLGİLER

KPSS, kamu kurumlarında görev alacak personeli belirlemek amacıyla yapılan bir dizi sınavın genel adıdır.

Cumartesi Sabah

Genel Yetenek, Genel Kültür

Yabancı Dil

Cumartesi Öğleden Sonra

Eğitim Bilimleri

Pazar Sabah

Hukuk

İktisat

 İşletme

 Maliye

Muhasebe

Pazar Öğleden Sonra

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri

Ekonometri

İstatistik

 Kamu Yönetimi

Uluslararası İlişkiler den oluşmaktadır.

Müracaat edilen alana göre bu sınavlardan bir kısmına girmek gerekmektedir. Genel kültür ve genel yetenek sınavlarına ise  girmek zorunludur.

A Grubu Kadro Nedir?

Mesleklerle ilgili kadrolar A grubu kadrolardır.

 A grubu kadrolar için kamu kurum ve kuruluşları, adayları, KPSS puanlarına göre tekrar sınava tabi tutabilirler. A grubu kadrolar şunlardır: Başbakanlık , bakanlıklar, bakanlıklara ait; müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlükler düzeyindeki bağlı ilgili kuruluşlar. Bu kuruluşların ortaklıklarında bulunan ve özel Yarışma sınavına tabi tutularak girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler. İl özel idareleri, belediyelerin teftiş kurulları.

A grubu Kadrolarda Yerleştirme Nasıl Yapılır?

A grubu kadrolarda merkezi yerleştirme yapılmaz. Daha sonra bir giriş sınavı daha yapılır. Bu giriş sınavı da yazılı ve sözlü guruplardan oluşur.

KPSS B Grubu Nedir ?

İlk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak olanlar B grubu kadrolar olarak adlandırılır. Bu sınava lise, ön lisans, lisans mezunları ve son sınıfta olanlar başvuru yapabilirler. B grubu kadrolar şunlardır: KPSS A grubu dışında kalan tüm devlet kadrolarıdır. 

( mühendislik, teknikerlik, memurluk, hemşirelik, mimarlık, avukatlık)

KPSS B Grubu Kadrolara Yerleştirme Nasıl Yapılır? B grubu kadroların yerleştirilmesi, KPSS puanları kullanılarak ve adayların kadrolarla ilgili tercihleri göz önünde bulundurularak, ÖSYM tarafından yapılır.

B Grubu Kadrolara Atanmak İçin KPSS Sınavından Başka Şart Aranır mı? Kamu kurum ve kuruluşlarının B grubu kadrolarına ilk defa atanacakların 657 sayılı devlet memurları kanununun değişik 48.maddesinde bulunan askerlik, sağlık, suç durumu gibi genel ve özel şartları taşımaları gerekir. Ayrıca bu kadroların yaş ve cinsiyet gibi özel şartları da bulunabilir.

2016 KPSS BAŞVURU DETAYLARI

1- 2016-KPSS Lisans (GENEL YETENEK-GENEL KÜLTÜR, eğitim BİLİMLERİ) başvuruları; 17.03.2016 - 31.03.2016 tarihleri arasında alınacak. Sınav 22.05.2016 tarihinde yapılacak ve sınav sonuçları 14.07.2016 tarihinde açıklanacak.

2- 2016-KPSS Lisans (ALAN BİLGİSİ) başvuruları; 17.03.2016 - 31.03.2016 tarihleri arasında alınacak. Sınav 29.05.2016 tarihinde olacak ve sınav sonuçları 14.07.2016 tarihinde duyurulacak.

3- 2016-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) başvuruları; 17.03.2016 - 31.03.2016 tarihleri arasında yapılacak. Sınav 24.07.2016 tarihinde olacak ve sınav sonucu 11.08.2016 tarihinde erişime açılacak.

4- 2016-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans (Ön Lisans Düzeyi) başvuruları; 09.08.2016 - 24.08.2016 tarihleri arasında alınacak. Sınav 22.10.2016 tarihinde yapılacak ve sınav sonuçları 10.11.2016 tarihinde açıklanacak.

5- 2016-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans (Ortaöğretim Düzeyi) başvuruları;  

09.08.2016 - 24.08.2016 tarihleri arasında alınacak. Sınav 23.10.2016 tarihinde olacak ve sınav sonucu 10.11.2016 tarihinde duyurulacak.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler