YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KPSS sanıklarından ilginç savunmalar
KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin 230 kişinin yargılandığı davada tutuksuz yargılanan 6 sanığın ilginç savunmaları dikkati çekti.
KPSS sanıklarından ilginç savunmalar
06 Mayıs 2016 / 18:47 Güncelleme: 06 Mayıs 2016 / 18:56

KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin 230 kişinin "Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) kurucusu, yöneticisi ve üyesi olmak, resmi belgede sahtecilik, kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık" suçlarından yargılandığı davada tutuksuz 6 sanığın savunması alındı.

Sanıkların verdiği ilginç ifadeler dikkat çekti.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıkların savunma yapmak üzere gelmesi nedeniyle celse açtı.

Sanıklardan Ahmet Çetin, savunmasında, 2009'da Balıkesir Üniversitesi matematik bölümünden mezun olduğunu, 2010'da girdiği sınav sonucuyla 2011'de devlet memurluğuna atandığını anlattı.

2010'da gerçekleştirilen ve usulsüzlük nedeniyle iptal edilen sınava iyi çalıştığını belirten Çetin, tekrarlanan sınava işlerinin yoğunluğu, izninin olmaması gibi nedenlerle hazırlanamadığını ve girmediğini bildirdi.

Çetin, iddianamede telefon irtibatına yer verilen kişilerden ikisinin sınıf arkadaşı olduğunu, birini üniversiteden, diğerini iş yerinden tanıdığını kaydetti.

"Herhangi bir örgüte üye değilim. İddiaları kabul etmiyorum" diyen Çetin, bazı şüphelilerle telefonlarının aynı baz istasyonundan sinyal vermesine ilişkin, "Balıkesir'de merkezde oturuyordum. O kişilerle bu yüzden aynı baz istasyonundan telefonlarımız sinyal vermiş olabilir." ifadelerini kullandı. 

"Sınava öylesine girdim, erken çıktım"

Sanık Zeynel Abidin Demir, 19 Mayıs Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu olduğunu belirterek, sonrasında Samsun, Tokat ve Ankara'da özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği yaptığını anlattı.

KPSS-2010'un kolay geçtiğini ve yüksek puan aldığını ifade eden Demir, tekrarlanan sınavdaki başarısındaki düşüşü, "Sınav için İstanbul'a gittim. Son anda girdik. Ayrıca sürgüne gönderiliyormuş gibi havanın olması bizi ezdi. Sınava da öylesine girdim, biraz da erken çıktım." diye açıkladı.

Demir, 2011'deki KPSS'de daha fazla yanlış yapmasına karşın, puanının iptal edilen sınavdan daha yüksek olduğunu kaydederek, suçlamaları reddetti.

"O sınava yalnızca bedenim girdi"

Sanık Tuğba Atik de eşinin ısrarıyla 2009'da hazırlanmadan KPSS'ye girdiğini ancak atanmak üzere tercihte bulunmadığını ifade ederek, 2010'daki sınava eşiyle hazırlandığını söyledi.

Atik, "Sınavın tekrarlanacağını duyunca girmemeye karar verdim. Ama, eşimin ısrarıyla girmek durumunda kaldım. O sınava yalnızca bedenim girdi. Zaten başörtüsü sıkıntısı da oldu, peruk takmak zorunda kaldım vesaire. Başarılı olmayacağımı bile bile girdim. 2011 ve 2012'de de girdim. 2012 sonucuyla atandım." diye konuştu.

"Eşimin telefonundan ben aramış olabilirim"

Atik'e, iddianamede "FETÖ yöneticisi olmak" ile suçlanan ve soruların dağıtıldığı belirtilen Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği Genel Sekreteri, firari sanık Mehmet Hanefi Sözen ile eşinin iki telefon görüşmesi yaptığı bilgisi soruldu.

Bunun üzerine Atik'in avukatı, Sözen'in iki çocuğunun, müvekkilinin görevli olduğu okulda eğitim yaptığını bildirdi. Atik de "Ben, Sözen'i tanımıyorum. Eşimin tanıdığını da zannetmiyorum. Çocuğu çalıştığım okulda öğrenci olduğu için eşimin telefonundan ben aramış olabilirim." dedi.

Sanıkların yurt dışına çıkışlarını yasaklayan mahkeme, duruşmayı erteledi.

Mahkeme, 31 tutuklu sanığın bulunduğu davada, tutuksuz sanıkların gelmesi halinde savunmalarının alınacağını daha önce duyurmuştu.

...
 // Yahya RAMİ
İfadelerinde bile hemen organize olmuşlar ve bir yerlerden öğretilmiş ifadeleri vermişler gibi görünüyorlar! Tipik bir FETÖ yapılanması ve tipik bir FETÖ çalışması!! Yaşadıkları vatanlarını bile gözden çıkarmış bu 'haşhaşilerin' şerrinden, Allah (cc) tüm dünya müslümanlarını ve özellikle de Ülkemizi, muhafaza buyursun!...
07 Mayıs 2016 01:10
 // ali
Soruların çalınmalığı yıl ve ülke varmı ki...
07 Mayıs 2016 00:07
 // ATAK
Eee REİS boşuna demiyor bunlar haşhaşi diye,bak herifler ucmus,beden girmiş ruh ucmus felan,arkandayiz REİS SEN NEREYE BİZ ORAYA...
06 Mayıs 2016 20:44
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler