23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,976
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1791
 • İstanbul27 °C
 • Ankara24 °C
 • İzmir30 °C
 • Konya23 °C
 • Adana31 °C
 • Antalya29 °C
 • Diyarbakır33 °C
 • Bursa29 °C
 • Kayseri26 °C
 • Kocaeli26 °C
 • Şanlıurfa35 °C
 • Gaziantep31 °C
 • İçel29 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KPSS Önlisans ve ortaöğretim son başvuru tarihi ne zaman? 2016
KPSS Önlisans ve ortaöğretim son başvuru tarihi ne zaman? 2016
16 Ağustos 2016 18:08
KPSS'ye önlisans ve ortaöğretim mezunu olarak girecek olanlar bazı sorauların cevabını araştırıyor. KPSS başvuru zamanı ne zaman sona erecek? 2016 KPSS önlisans ve ortaöğretim başvurularında son tarih ne zaman? 2016 KPSS'nin detayları haberimizde.

Ortaöğretim ve önlisana mezunları aynı zamanlarda KPSS başvurusu yapacak. KPSS ortaöğretim ve önlisans başvuruları 2016 yılı için başladı. Başvurular başladı şimdi ise başvuruların ne zaman sona ereceği merak ediliyor.

Kamuda memur olarak çalışacak olan adayların başvurdukları 2016 KPSS sınavının başvuruları başlıyor. KPSS Önlisans ve Ortaöğretim başvuruları ile ilgili detaylı bilgi ile KPSS Sınavı başvuru kılavuzu ve KPSS aday başvuru formu ile AİS KPSS başvurusu nasıl yapılır? KPSS Önlisans ve ortaöğretim başvuruları başladı. Başvurular nereden ve nasıl yapılacak? 

AİS giriş, ÖSYM tarafından geliştirilen ve adayların ösym sınavları ile ilgili kullandıkları uygulama olarak tanımlanmaktadır. Açılımı aday işlemleri sistemi anlamına gelen AİS, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme merkezi tarafından yapılan sınavlarda sınav başvurusu yapma gibi işlemlerde kullanılşmaktadır.

AİS; Üniversiteye ya da diğer sınavlara katılacak olan adayların ÖSYM’ye yapacakları her türlü sınav giriş yerleri, bireysel sınav başvurusu, sınav giriş belgesi ve sınav sonuçlarını öğrenme, tercih işlemleri ile kayıt bilgilerini görüntüleme ve takip İşlemleri gibi günün her hangi saatinde, internet bağlantısının olduğu her yerden ulaşılabilmektedir.

Adaylar, T.C. Kimlik / Y.U. Numarası ve adayın kendi belirlediği şifre bilgileri ile Aday İşlemleri Sistemine giriş yaparak yapacakları işlemleri gerçekleştirebilmektedirler.  AİS Giriş, yapmak isteyen adaylar ais.osym.gov.tr adresine giriş yaparak karşılarına çıkan ekran üzerinde bulunan alana T.C. kimlik numaraları ve şifre ile giriş yaparak istenilen bilgilere ulaşılabilmektedir. ÖSYM’nin yapmış olduğu sınavlar bavuru yapacak olanlar AİS KPSS başvuru yapma özelliğini kullanmaktadırlar. 9 Ağustos tarihinde başlayan KPSS Önlisans ve Ortaöğretim başvuruları ile ilgili detaylı bilgi ile KPSS Sınavı başvuru kılavuzu ve KPSS aday başvuru formu ile AİS KPSS başvurusu nasıl yapılır? 

AİS NEDİR?

AİS, kelime anlamı olarak Aday İşlemleri Sistemi olarak tanımlanmaktadır. ÖSYM tarafından geliştirilen uygulama ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda adaylara hizmet vermektedir. AİS ile adaylar; sınav giriş yerleri ve sınav giriş belgeleri ile ilgili bilgileri bu sitem üzerinden sorgulama yaparak öğrenmektedirler .  

AİS anlam olarak; Üniversiteye veya diğer sınavlara katılacak olan adayların ÖSYM’ye yapacakları her türlü sınav giriş yerleri, bireysel sınav başvurusu, sınav giriş belgesi ve sınav sonuçlarını öğrenme, tercih işlemleri ile kayıt bilgilerini görüntüleme ve takip İşlemleri gibi günün her hangi saatinde, internet bağlantısının olduğu her yerden T.C. Kimlik / Y.U. Numarası ve adayın kendi belirlediği şifre bilgileri ile Aday İşlemleri Sistemine giriş yaparak yararlandıkları sistem olarak açıklanmaktadır.

KPSS PUANLARI GEÇERLİLİK SÜRESİ DEĞİŞTİ

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) kapsamında yeni bir sınav yapılmaması durumunda sonuçlar, bir sonraki sınav sonuçlarının açıklanmasına kadar geçerli olacak. Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkındaki Genel Yönetmeliğe ilişkin değişiklik içeren Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, KPSS, sonuçların açıklanmasından itibaren iki yıl, öğretmen adayları için ise KPSS'de elde edilecek puan bir yıl geçerli olacak.

KPSS AİS İNTERNET ÜZERİNDEN BAŞVURULAR

KPSS sınavı için internet ve AİS üzerinden bireysel olarak İnternet aracılığıyla başvuru hakkı olan adaylar, başvuru/sınav ücretini yatırdıktan sonra ÖSYM'nin İnternet sayfasında "2016e KPSS Bireysel Başvuru" başlıklı alandan buradaki açıklamalar doğrultusunda işlemlerini yaparak başvurularını tamamlayacaklardır.

AİS İNTERNET BAŞVURUSU YAPACAK OLAN ADAYLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN ÖNEMLİ NOKTA!

Başvurunun tamamlanması için "Başvuru işlemi başarıyla tamamlandı." açıklamasının mutlaka görülmesi ve aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünün, yazıcıdan alınarak başvurunun diğer aşamalarında gerekebileceğinden özenle saklanması gerekmektedir.

AİS KPSS BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK?

1- Başvuru merkezlerine giderek bizzat başvuru yapmak

2- İnternet üzerinden online başvuru yapmak

3- Posta ile başvuru yapmak

AİS GİRİŞ YAPAMIYORUM, NE YAPMALIYIM

YGS sınav yerimi Aday İşlemleri sisteminden öğrenmek için T.C. kimlik numaramı ve şifremi yazdığım zaman aday işlemleri sistemine giriş yapamıyorum. T.C. kimlik numarası ya da şifre hatası uyarısıyla karşılaşıyorum. Ne yapmalıyım?

CEVAP:

Şifreniz yeni kurallara uygun olarak en az 8 haneli en fazla 14 haneli olmalı, en az bir büyük harf, bir küçük harf, bir rakam ve bir özel karakter içermelidir. Eğer şifreniz bu koşullara uymuyorsa yeni bir şifre belirleyiniz ya da şifremi unuttum kısmından yeni bir şifre oluşturunuz.

ŞİFREMİ UNUTTUM, YENİ ŞİFRE ALAMIYORUM

Sistemde güvenlik sorunuz tanımlı değildir.  uyarısı veriyor. Ne yapabilirim?

Şifre değiştirme işlemi yaparken bir güvenlik sorusu belirlemediğinizden dolayı sistem size bu uyarıyı veriyor. Size en yakın Sınav Koordinatörlüğü yetkisi olan başvuru merkezi konumundaki bir ortaöğretim kurumundan veya sınav Koordinatörlüklerimizden şifre edinebilirsiniz.

ŞİFREMİ UNUTTUM NE YAPMALIYIM

Telefondan Bilgilerimi Vererek Şifre Alabilir Miyim? ÖSYM’nin Telefon üzerinden şifre verme uygulaması yoktur. Yeni Şifrenizi, bulunduğunuz ildeki ÖSYM Sınav Koordinatörlüğünden ya da Sınav Koordinatörlüğü yetkisi olan Başvuru Merkezlerinden (Ortaöğretim Kurumları) alabilirsiniz.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler