YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KPSS heyecanı başladı
KPSS heyecanı başladı
06 Temmuz 2013 09:58
Öğretmenlik ve kamudaki A grubu kadrolar için düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (KPSS) Genel Kültür ve Genel Yetenek testlerinin yer aldığı sabah oturumu başladı.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) gerçekleştirilen sınav, 81 il merkezinde ve Lefkoşa'da saat 9.30'da başladı. Kimlik ve güvenlik kontrolleriyle salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için adaylar, sınavın başlama saatinden önce sınava girecekleri binanın kapısında hazır bulundu.

Adaylar, sınav salonuna sınava giriş belgeleri ve nüfus cüzdanı/pasaportları kontrol edilerek alındı. Gerekli kimlik kontrolleri ve yerleştirme işlemlerinin ardından salon başkanı sınavda uyulacak kuralları adaylara okudu, ilgili oturumda cevaplanacak test için kullanılacak sınav evrakıyla içinde kalem, silgi bulunan kutular dağıtıldı.

Oturuma tüm adayların katılması gerekiyor. Sınavda adaylara Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinden 60'ar sorunun cevaplandırılması için 120 dakika süre verildi.

Öğleden sonra yapılacak Eğitim Bilimleri Testi oturumu ise saat 14.30'da başlayacak. Adaylara 80 soru için 100 dakika süre verilecek. KPSS, yarın ve 14 Temmuz'da düzenlenecek oturumlarla sona erecek.

Yarın yapılacak oturumlar

Pazar sabah ve öğleden sonra oturumlarının süresi ise 210 dakika olacak. Yarın sabah saat 09.30'da başlayacak oturumda, 40'ar soruluk Hukuk, İktisat, İşletme, Maliye ve Muhasebe testleri, pazar öğleden sonra da yine 40'ar soruluk Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonometri, İstatistik, Kamu Yönetimi ile Uluslararası İlişkiler konularına ilişkin testler yer alacak.

Haftaya ÖABT yapılacak

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT), Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen atamalarına katılacak öğretmen adayları için, alanlarına bağlı bulunarak, zorunlu olmak şartıyla tek oturumda 14 Temmuz 2013'te yapılacak.

ÖABT'de ise 40 soruluk Alan Bilgisi Testi, 10 soruluk Alan Eğitimi Testi bulunacak. ÖATB ise 75 dakika içinde yapılacak.

 

AA

Etiketler: ,
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler