YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KPDS'de kafa karıştıran 3 soru!
KPDS'de kafa karıştıran 3 soru!
05 Mayıs 2010 08:02
Saadet Partisi il Başkanı Erdoğan, 2 Mayıs'ta yapılan KPDS'de 4, 65 ve 70'inci soruları tarihi gerçekleri reddeden sorunlar olarak nitelendirdi.

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Erol Erdoğan KPDS'deki (Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı) 4,65 ve 70'inci sorularına sert tepki gösterdi.

Partiden yapılan açıklamada Erdoğan "KPDS'deki bazı sorular; dış politika, uluslararası ilişkiler, Türkiye'nin tercihleri ve bilimsellik noktasında ciddi yanlışlıklar ve iyi niyetli olmayan yönlendirmeler içermektedir. Sorulardaki mantığı görünce, ister istemez 'bu sorular acaba İsrail veya Amerika'daki sınavlardan aynen mi alındı' demekten kendimizi alamadık" diye konuştu. Erdoğan, MEB, Dışişleri Bakanlığı, ÖSYM ve YÖK'ün sorumluların görevden el çektirilmesini istedi.

TARİHİ GERÇEKLER ÇARPITILIYOR

Sınav sorularındaki 4, 65 ve 70. sorulara dikkat çekilen açıklamada tarihi gerçekleri reddeden sorular yer aldığı ifade edildi. Söz konusu açıklamada 65. soruda, tarihi bir gerçek çarpıtılarak yeniden tanımlama çabasına girişildiği belirtildi. Soruda İsrail'in bağımsızlığını ilan etmesinin ardından 5 ülke tarafından işgal edildiği yönünde bilgi yer aldı. Bu soruda; bölge ülkelerini suçlamaya dönük tam bir Siyonizm propagandası olduğuna işaret edildi.

İRAN KORKUSU YAPMAYA ÇALIŞTILAR

4. soruda ise boşluk doldurulması istenilen soruda şu ilginç cümle yeraldı. "Aşırı İslamcıları Hıristiyan Batı olarak gördükleri ile bir kopuş kadar memnun eden birşey olamaz" çatışma ve hedef gösterdiği iddia edilen soruya dikkat çekilen açıklamada sorunun çatışmacı bir zihnin ürünü olduğu belirtildi. (Yeni Şafak)
HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler