YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Köy öğretmenlerinin seslerini duyurmak için bulduk
Köy öğretmenlerinin seslerini duyurmak için bulduk
Köy öğretmenlerinin seslerini duyurmak için bulduk
07 Mayıs 2008 / 07:54 Güncelleme: 07 Mayıs 2008 / 00:00

Köy okullarının sorunlarını kamuoyuna duyurmak için harekete geçen köy öğretmenleri, son çare olarak www.koyogretmeni.com adlı internet sitesi kurdu. Sitede okulların ihtiyaçları ve sorunları sıralanıyor.


"Köy Öğretmenlerine Yardım Sitesi", köy okulları ve öğretmenlerine adanan, hiçbir parti, siyasal oluşum, örgüt, kurum ya da kuruluş ile bağlantısı olmayan web sayfası. Site, köy okullarında hizmet veren öğretmenlerin seslerini internetten duyurmayı, sıkıntılarını paylaşmayı amaçlıyor. Sitede yer alan duyurularda öğrenci ve öğretmelere ait fotoğraflar, okulların ihtiyaçları ve sorunları sıralanıyor. Yardım yapmak isteyen duyarlı vatandaşlar ve kuruluşlara ulaşabilecekleri öğretmenlerin adres ve telefonları veriliyor.


KÜTÜPHANE YETERSİZ


Van Gedikbulak İlköğretim Okulu: 14 köyden taşıma ile öğrenci gelmektedir.Toplam 785 öğrenci mevcudumuz bulunmaktadır. Düzenli olarak okulumuzda okuma saatleri yapılmaktadır. Bu bakımdan kütüphanemiz çok yetersiz durumdadır. Sizlerden ricam okuduğunuz kitapları bizimle paylaşmanız. Özellikle OKS ve SBS kitapları çok işimize yarar.


Sivas Oluktaş Köyü İ.Ö.O.: Tuvaleti kullanılmaz durumdadır. Duvarları yıkılmaktadır. Yeniden yapılması veya kapılarının, sıvasının, taşlarının yenilenmesi gerekmektedir. Sınıf zemini mozaik yapılmış ancak silinmemiştir. Bu yüzden süpürme paspaslama gibi temizlik etkinlikleri yapılamıyor. Sürekli toz olduğu için zor ders yapılmaktadır. Sınıfımızın pencereleri eski olduğu için yağmur ve kar suları olduğu gibi sınıf içinde göllenmektedir.


AĞAÇLARA KUYU


Mardin Çadırlı İ.Ö.O.: Ağaçlarımızı sulamaya, temizlik ve içme suyu için kullanılacak bir artezyen kuyusu veya 40-50 tonluk bir su deposu.


Artvin Pamukçular Köyü İ.Ö.O.: Öğrencilerimizin neredeyse yarısı maddi zorluklar içinde. Kırtasiye malzemesi ve giyime ihtiyacımız var.


SAĞLAM CORAP iSTiYORUZ


Balıkesir Değirmenbaşı Köyü İ.Ö.O.: Köyün orman köyü olması öğrenci babalarının yaylalara çıkıp küçükbaş hayvanlarla ilgilenmesi, annelerinin ise köyde var olan birkaç inekle ya da hali dokuyarak geçimlerini sağlamaları haliyle ailelerin eğitim ihtiyaçlarından ziyade kısıtlı bütçelerini temel ihtiyaç ve gıda maddelerine ayırmalarına yol açıyor. Kurşun kalem, kırmızı kalem, boya kalemleri, defter, çanta ve okuma kitapları, onları topuk ve parmak uçları yırtılmış çoraplardan kurtaracak yeni çoraplar, altı delinmiş lastik pabuç yerine ayakkabılar, ailecek kullandıkları diş fırçası yerine yeni şahsi diş fırçası, okulumuz için büro malzemeleri.


Tokat Şatroba İ.Ö.O.: Ana sınıfımız ve 1'den 5'e kadar sınıflarımız bulunmaktadır. Birleştirilmiş sınıf okutmaktayız. Ana sınıfımız ve diğer sınıflarımız için bir takım eksikliklerimiz vardır. İhtiyaçlarımız; 2 adet yazı tahtası, 3 adet kitaplık, televizyon ve vcd (ana sınıfı için), oyuncak (ana sınıfı için).


Antalya Düzağaç Köyü İ.Ö.O.: Köyümüz Manavgat'a 70 km uzaklıkta bir dağ köyü. Şartlar oldukça zor. İhtiyaç listesi; kırtasiye malzemesi, fotokopi makinesi, bilgisayar, kitaplar, perde.


BUGÜN

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler