YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kopyacılara sınav yasağı geliyor
Kopyacılara sınav yasağı geliyor
13 Ocak 2011 08:14
Milli Eğitim Bakanlığı'nın yenilediği sınav yönergesine göre organize kopya eylemine karışanlarla birinin adına sınava girenlere 1 yıl sınava girme yeasağı geldi.

MEB Sınav Yönergesi yenilendi. Birinin adına sınava girdiği tespit edilen adaylar ile organize kopya eylemine karışanlar 1 yıl sınava alınmayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, Seviye Belirleme Sınavı (SBS), Açıköğretim Okulları Sınavları, Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavlarını düzenleyen ‘Merkezi Sistem Sınav Yönergesi’ni yenilendi. Elektronik iletişim araçları ile kopya çeken veya yerine başkasının yerine sınava giren adaylar ve organizehalde kopya çektiği tespit edilenler 1 yıl sınava alınmayacak.Test sorularının hazırlanmasında bilimsellik esas olacak. Sorular, alanında uzman ve test sorusu hazırlama konusunda eğitim almış deneyimli öğretmenler tarafından hazırlanacak.   Soru kitapçıklarını taşıyan kamyon kasaları, seri numaralı güvenlik kilitleriyle kilitlenecek ve kuryeler eşliğinde gönderilecek.

OPTİK OKUYUCU 2 KEZ OKUR

Salon görevlileri kendi aralarında konuşmayacak, öğrencilerin veya adayların dikkatlerini dağıtacak davranışlardan kaçınacak ve sınav süresince sınav salonunu terk etmeyecek. Cevap kağıtları, optik okuyucularda en az iki kez ve farklı ayarlarda okutulacak. Okuma sonuçları elektronik ortamda değerlendirme birimine iletilecek. Puan hesaplamalarının yapılmasından sonra, sonuçların optik okuyucu kayıtlarına uygunluğu ve hesaplamaların doğruluğu uygun yöntemlerle kontrol edilecek. Yapılan sınavlara ait soru kitapçıkları/CD’ler, tutanaklar, sınav sonucunun ilanından sonra 1 ay, cevap kağıtları ise özel hükümler saklı kalarak ve sınav kılavuzunda belirtilerek 1 yıl süre ile saklanacak. • AA ANKARA

‘SINAVINIZ GEÇERSİZDİR’

Yönergede, adayın sınavının geçersiz sayıldığı durumlar şöyle sıralandı:

Başvuru şartlarını taşımadığı halde sınava girilmesi,

Başka adayın yerine başkasının sınava girmesi,

Cevapların soru kitapçığına işaretlenip, cevap kağıdının boş bırakılması, sınav evrakına zarar verilmesi, soru kitapçığının ve cevap kağıdının yırtılması, görevlilere teslim edilmemesi,

Bilgisayar özelliği bulunan cihazların sınavda bulundurulması,

Sınav giriş belgesinde ve varsa cevap kağıdındaki fotoğraflarda uyuşmazlık olması, cevap kağıdının sınav güvenlik kutuları ya da çantaları dışında posta ya da farklı bir yolla gönderilmesi,

Sınav evrakındaki  bilgilerle nüfus cüzdanındaki bilgilerde uyuşmazlık, • Salon görevlilerinin, Bakanlık temsilcilerinin ve il/ilçe temsilcilerinin hazırladığı tutanaklarda yönergede belirtilen sınav kurallarının ihlal edildiğinin belirtilmesi.

SINAVDA NE GİYELİM?

Örgün ilk ve ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler ya da  adaylar merkezi sistem sınavlarına, öğrenim gördükleri okulun mevzuatına uygun kıyafetle girecek. Açık öğretim okulları ile kamu kurum/kuruluşlarıyla yapılan protokollü sınavlar, Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı ve benzeri sınavlarda sınava giren adayların bağlı olduğu kurum/kuruluşların ilgili mevzuat hükümlerine uygun kılık ve kıyafetle sınavlara gelecek.

KPSS’de 2011 takvimi

A Grubu ve öğretmenlik kadroları için düzenlenen KPSS 9-10 Temmuz 2011 tarihlerinde yapılacak. Başvurular 9-25 Mayıs 2011 tarihleri arasında alınacak. 9-10 Temmuz 2011 tarihlerinde ise sınavlar yapılacak. B Grubu için 2011 yılı yerleştirme takvimi de belirlendi. KPSS 1. yerleştirme için Devlet Personel Başkanlığı’nın (DBP) 1 Mart-8 Nisan tarihleri arasında kamu kurum ve kuruluşlarından yerleştirme taleplerini toplayarak, 9 Mayıs’da  kadrolar ÖSYM başkanlığına gönderilecek. 30 Mayıs-8 Haziran  tarihleri arasında ise ÖSYM başkanlığı tercihleri alacak. KPSS 2. yerleştirme için ise DPB, 5 Eylül-30 Eylül arasında kamu kurum ve kuruluşlarından talepleri toplayacak, kadrolar 24 Ekim 2011’de ÖSYM Başkanlığı’na gönderilecek, ÖSYM Başkanlığı 21-30 Kasım 2011’de tercihleri alacak. 

Star

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler