YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kızlar ile erkekler ayrı sınıflarda okuyacak!
Kızlar ile erkekler ayrı sınıflarda okuyacak!
03 Nisan 2013 13:11
Gazze’nin fiili kontrolünü elinde tutan Hamas yönetiminin aldığı kararla kız ve erkek çocuklar 9 yaşından itibaren ayrı sınıflarda eğitim görecek.

Eylül ayındaki yeni eğitim-öğretim yılından itibaren yürürlüğe girecek olan yeni yasa Hıristiyan egemenliğindeki ve BM’ye bağlı okulları da kapsayacak. Yeni önlemleri eleştiren gruplar İslamcı hareketin toplum üzerindeki ideolojiyi zorlamaya çalıştığını söylerken, kararın savunucuları ise Filistin değerlerinin sadece kanun haline getirilmek istendiğini ifade ediyorlar.

Hamas’ın Eğitim Bakanlığı hukuk danışmanı Valid Mezher İHA’ya yaptığı açıklamada, “Bizler Müslüman insanlarız ancak insanları Müslüman yapma niyetimiz yok. Biz insanlarımıza ve kültürlerine hizmet ediyoruz. Bu sistem aslında 10 yıldan fazladır önceki hükümetlerde ve şimdiki hükümette yer edindi. Birleşmiş Milletler Ortadoğu Mültecilerine Yardım Ajansı (UNRWA) okulları eğitim bakanlığı tarafından denetlenmiyordu, bu sistem idari açıdan da desteklenmekte” dedi.

Kararı eleştiren UNRWA sözcüsü Elina Shaheen ise açıklamasında, “Alınan bu karar okullardaki irade üzerinde zemin oluşturacaktır. Çünkü sınıflar her zaman kültürel normlara göre denetlenmeli” dedi.

 

İHA

Etiketler: , , ,
İLK ÖNCE AHLAKMI ADALETMİ
 // misafir
yegenimi bir okula yazdıracaktım.istedigi okula yazdıramayacagımı anladım.kızları koruma adına bir düzenleme getirmişler.ya imam hatibe ya kız sanata imkan tanınıyor başka imkan var ama zor çok başarı biraz şans olmadı imamhatip veya kızmeslek amaç kızları korumakmış.Ahlaksızlıgı önlemek namusu korumak ve erkekle kızları ayırmak istismarı önlemek.kız olan yegenim beni zorlan bu okullara yönlendiremezsiniz diyor.bizde katılıyoruz görüşüne kısacası okula gitmeyecek bizde göndermeyecegiz.esas mesel...
24 Ağustos 2013 Cumartesi 01:18
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler