YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kitle imha silahları arayan Blix endişeli
Kitle imha silahları arayan Blix endişeli
07 Kasım 2007 11:06
Kitle imha silahları arayan Blix endişeli

"ABD Irak'ta kalıcı." Bu iddia, ABD'nin Irak'ı işgalinden önce Irak'ta kitle imha silahlarını arayan BM heyetinin başında yer alan Birleşmiş Milletler'in eski silah denetçisi Hans Blix'e ait. Blix, ABD'nin, Suudi Arabistan'daki askeri güçlerine bir seçenek olarak Irak'ta daimi asker bulundurmaya yönelik gizli bir planı olabileceğini açıkladı.


Eski BM silah denetçisi Hans Blix, Avustralya radyosuna yaptığı açıklamada, "Bir korkum, ABD'nin Irak'ta kalmaya yönelik gizli bir düşüncesi olması" dedi. Blix, buna neden olarak da Amerikan askerlerinin Suudi Arabistan'dan ayrılmak zorunda kalabileceklerini gösterdi. Hans Blix, "Amerikan askerlerinin Suudi Arabistan'da daha fazla kalamayacaklarını hissettiklerinde, Irak'ın Suudi Arabistan'dan daha laik ve bölgede ikinci büyük petrol rezervlerine sahip olması nedeniyle bir sonraki yer olabileceğini" kaydetti.


Washington'un stratejik nedenlerle askerlerini İran'a yakın tutmayı istediğini de ifade eden Blix, İran'ın nükleer programı konusundaysa bunun değerlendirilmesi için daha çok zaman gerektiğini söyledi.
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler