YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kırtasiye malzemelerine dikkat!
Kırtasiye malzemelerine dikkat!
16 Eylül 2011 19:22
Uzmanlar, kırtasiye malzemeleri alırken dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı.

Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ertek, anne, baba ve öğretmenlere, çocuklara kokulu kalem, silgi ve defter kullandırmamalarını önerdi.

Ertek, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, son yıllarda Avrupa ülkelerinde yapılan çalışmalarda ergen ve gençler arasında, alkol ve yasadışı madde kullanımında bir artışın olduğunun görüldüğünü söyledi.

Gençler arasında yapılan araştırmalarda; yarısından fazlasının sigara deneyiminin bulunduğunun görüldüğünü belirten Ertek, yaşam boyu en az bir kez alkol kullanımının yüzde 35-45, esrar ve uçucu madde kullanımının da yüzde 4'er olduğunun görüldüğünü kaydetti.

Ertek, sigara ve alkol dışında tüm maddelerde kullanım sıklığında bir artış olmakla beraber, çocuk ve gençlerde, madde kullanımında en önemli nedenin ''merak'' olduğunun saptandığını vurguladı.

Tüm dünyada sorun haline gelen uçucu madde bağımlılığının batı dünyasında 12-17 yaş arasında 4 milyondan fazla kişiye ulaştığına dikkati çeken Ertek, şöyle devam etti:

''Alifatik ve aromatik hidrokarbon yapısındaki bu uçucu maddelere; yapıştırıcılar, benzin türevleri, boyalar, parlatıcılar ve boya çıkarıcılarda rastlanır. Yine halojenli hidrokarbonlar gurubu maddeler ise sprey boyalar, tırnak parlatıcılar, daktilo yazısı düzelticiler, aeresollü yiyecek ve sprey ilaçlarda bulunmaktadır.

Sosyoekonomik düzeyi düşük çocuklar bu maddeleri kullanmaktayken, sosyoekonomik düzeyi yüksek kesimde de bu maddelerin kullanımı hızla yaygınlaşmaktadır.''

Ertek, anne ve babaların, son yıllarda kullanımı artan ve çocukların maruz kalabileceği, yapıştırıcılar, sprey boyalar, saç spreyleri, deodorantlar, oda kokuları, analjezik spreyler, astım spreyi, tetrakloroetilen çözücüler, tırnak parlatıcı ve temizleyicileri, çakmak gazı, butan, isopropan tarzı düzelticiler gibi maddelere azami dikkat etmesi gerektiğini anlattı.


-PARFÜMLERE DE DİKKAT EDİLMELİ-


Yapılan araştırmalarda, hemen her alanda ve her üründe kullanılmaya başlanan koku ve parfümlerin de insan sağlığını olumsuz yönde etkilediğinin ortaya çıktığını vurgulayan Ertek, kokuların insan vücuduna solunum, ağız ya da deri yoluyla girerek başta akciğerler olmak üzere deri, burun, göz ve beyni etkilediklerinin tespit edildiğini belirtti.

Ertek, kokuların kimyasal formüllerinin ticari sır kapsamına girdiği için çoğu zaman ürün üzerinde bulunmadığını, ev ve çamaşır temizlik ürünlerinde, parfümlerde, kırtasiye ürünlerinde, plastiklerde, ilaçlarda ve hatta yiyecek ve içeceklerde bile bulunan koku verici maddelerin, insan sağlığını olumsuz etkilediğini ifade etti.

Prof. Dr. Ertek, şöyle devam etti:

''Organik çözücü içeren kırtasiye malzemelerinin çocuklar tarafından kullanımı çocuklarda madde bağımlılığına yol açtığı ve kanserojen oldukları da göz önüne alınarak, anne baba ve öğretmenlerin de çocuklara kesinlikle kokulu kalem, silgi ve defter Etil asetat ve ksilende çözülmüş boyalardan yapılmış beyaz tahta kalemleri kullandırtmamaları önerilmektedir. Öğrenciler de bu konuda bilgilendirilmelidir.

Çocuklara kırtasiye malzemesi alırken ve kullandırılırken mutlaka ambalajlar ve etiketler üzerindeki bilgilerin dikkatlice okunması gerekmekte, özellikle yapıştırıcı alırken suda çözünen maddelerden yapılmış 'su bazlı' yapıştırıcıları ve azo boyası içermeyen çanta, kalemlik gibi materyaller tercih edilmelidir. Çocuklara boyasız ya da olabildiğince az boyalı kırtasiye malzemesi alınmalıdır.''

Uçucu Maddelerin Zararlarından İnsan Sağlığının Korunmasına Dair Kanun ve Ağustos 2010'da Sağlık Bakanlığınca yayımlanan ''Uçucu Maddelerin Zararlarından İnsan Sağlığının Korunması Hakkında Yönetmelik'' ile uçucu maddeler içeren kırtasiye malzemesinin 18 yaşından küçüklere satışının yasaklandığını belirten Ertek, uçucu madde bağımlılığı ile mücadelede en iyi yöntemin, bu maddelerden özellikle çocukları uzak tutma, bu maddelerin cazip olmaktan çıkarılması ve ulaşılabilirliğini azaltmak olduğu sözlerine ekledi. AA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler