YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karne arifesinde ailelere çok önemli tavsiyeler
İlk ve ortaöğretimde okuyan yaklaşık 15 milyon öğrenci yarın karne heyacanını yaşayacak
Karne arifesinde ailelere çok önemli tavsiyeler
11 Haziran 2009 / 18:55 Güncelleme: 11 Haziran 2009 / 00:00

İlk ve ortaöğretimde okuyan yaklaşık 15 milyon öğrenci yarın karne heyecanı yaşayacak. Karnesinde zayıfı bulunan öğrencilerin suçlanmaması konusunda velileri uyaran uzmanlar, çocuklara karne yüzünden yapılan baskıların ömür boyu sürebilecek psikolojik rahatsızlıklara sebep olabileceğini söylüyor. Çocukların başarılı arkadaşlarıyla kıyaslanmasının son derece sakıncalı olduğunu ifade eden uzmanlar, bu durumun çocukta stres, kaygı ve kendine güvenin azalmasına yol açacağını ifade ediyor. uzmanlar, Doğru olan yöntemin kırık not getiren çocukların kişiliklerinin eleştirilmesi yerine, düşük not almasına neden olan davranışların ortaya konması olduğunu vurguluyor.


Bazı ebeveynlerin karne gününü bir hesap sorma günü olarak algılaması öğrencileri kara kara düşündürüyor. Selçuk Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi, Davranış Bilimleri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Yavuz Erişen, kötü karne için çocuklara kesinlikle şiddet uygulanmaması, suçlayıcı ve küçük düşürücü sözlerin sarf edilmemesi uyarısında bulundu. Erişen, "Notları beklenilenden düşük veya zayıf olan öğrencilerin aileleri bu dönemde dikkatli davranmalıdır." dedi. Bu dönemde öğrencilerin ailelerinden görebilecekleri olumsuz davranışlar sebebiyle depresyon, aşırı kaygı, korku, panik ve strese girebileceklerini ifade eden Erişen, "Öğrencilerin ruh sağlığında ileride giderilmesi güç problemler ortaya çıkabilir. Hatta bu sebeplerle intihara kalkışmalar, evden kaçma olayları yaşanabilir." diye konuştu.


Çocukların başarı ya da başarısızlığını etkileyen pek çok faktör bulunduğunu aktaran Yrd. Doç. Dr. Erişen, başarıda aile içi iletişimin etkili olduğunu kaydetti. (Zaman)


 


E KARNEYE ULAŞMAK ÇOK KOLAY TIKLAYIN


 


NOT: Veli bilgilendirme sisteminden yararlanarak öğrenci TC kimlik numarası ve okul numarası girişi ile hanede verilen numaranın kaydı yapılarak e-okul bilgilerine giriş yapabilirsiniz. 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler