YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kapatılan askeri liselerdeki öğrencilerin durumu hakkında açıklama
Kapatılan askeri liselerdeki öğrencilerin durumu hakkında açıklama
02 Ağustos 2016 15:38
MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, kapatılan 5 askeri okulda yaklaşık 5 bine yakın öğrenci bulunduğunu belirterek, "O zamanki adıyla, SBS veya TEOG, o dönem tabi olduğu sisteme göre, aldıkları puanlar üzerinden kendilerine tercih hakkı vereceğiz" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)  Müsteşarı Yusuf Tekin,  FETÖ'nün darbe girişiminin ardından çıkarılan "Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması ve Milli Savunma Üniversitesi  Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde  Kararname (KHK)" ile kapatılan özel okullar ve askeri liselerdeki öğrencilerin  nakil sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakanlık olarak KHK ile kapatılan özel öğretim kurumlarındaki zorunlu  eğitim çağındakiler ile KHK ile kapatılan askeri liseler ve astsubay hazırlama  okullarındaki öğrencilerin yerleştirme süreçlerine ilişkin işlemler  yürüttüklerini anlatan Tekin, her iki gruptaki öğrenciler için çok detaylı  çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Kapatılan İstanbul Kuleli Askeri Lisesi, İzmir Maltepe Askeri Lisesi,  Bursa Işıklar Askeri Lisesi, İstanbul Heybeliada Askeri Lisesi, Ankara Bando  Astsubay Hazırlama Okulunda yaklaşık 5 bin öğrenci bulunduğunu bildiren Tekin, bu  öğrencilerin nakil süreçlerine ilişkin bütün çalışmaları yaptıklarını ifade etti.  Daha önce benzer bir çalışmayı polis kolejindeki öğrenciler için de  yaptıklarını anımsatan Tekin, askeri liselerdeki öğrencilerin herhangi bir  mağduriyet yaşamamaları açısından tedbir aldıklarını bildirdi.

Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü:  "Geçen yıl 9. sınıfta okuyup bu yıl 10. sınıfa geçen öğrencilerimiz, fen ve sosyal bilimler liseleri dışındaki bütün ortaöğretim kurumlarını tercih  edebilecek. Fen ve sosyal bilimler liseleri 9. sınıftan itibaren farklı bir  program uyguluyorlar. Dolayısıyla müfredat arasında uyumsuzluk açısından bu  liseler hariç tutuldu.

Örneğin Bando Mızıka Okulundaki çocuklar güzel sanatlar  liselerine nakil yoluyla başvuru yapabilecek.  10. sınıfta müfredat farklılaşıyor. Meslek liselerinde, imam hatip  liselerinde farklı bir müfredat uygulanıyor. Dolayısıyla 10. sınıftan 11'e, 11'den 12'ye geçen öğrenciler, sadece puanlarına uygun anadolu liselerine kayıt  olabilecek."

Tekin, bu hafta içerisinde bütün nakil işlemlerini bitireceklerini  belirterek, Genelkurmay Başkanlığının ilgili birimlerinden 5 okuldan 3'ünün  listesini aldıklarını, diğer okullardaki listelerin de gün içerisinde gelmesini  beklediklerini bildirdi.

İletişim bilgileri olan öğrencilerle temasa geçeceklerini ifade eden Tekin, "Bakan onayımızı hazırladık, listeler geldikten sonra bu öğrenciler il ve  ilçelerdeki milli eğitim müdürlüklerinden nakil komisyonuna başvuracak ve  yerleştirme işlemlerini yapacağız." bilgisini aktardı.

TÜRKİYE'NİN HER YERİNE TERCİH YAPABİLECEKLER 

Müsteşar Tekin, Türkiye’nin bazı illerindeki askeri liselerde 81 ilden  öğrenci bulunduğunu, öğrencilerin bir kısmının sırf askeri liselerde okumak içen  memleketlerinden geldiğini anımsattı.Kapatılan askeri okullardaki öğrencilere tercih hakkı vereceklerini  bildiren Tekin, bu öğrencilerin ülke geneline istediği ili tercih edebileceğini  söyledi.

Yerleştirmelerde öğrencilerin puanlarının dikkate alınacağını  vurgulayan Tekin, "Askeri liselerde okuyan öğrencilerin, endişeye kapılmasına  gerek yok." ifadesini kullandı. Öğrencilerin 8'inci sınıfı bitirdiğinde merkezi sınavlara girdiğini  anımsatan Tekin, "O zamanki adıyla SBS veya TEOG, o dönem tabi olduğu sisteme  göre, aldıkları puanlar üzerinden kendilerine tercih hakkı vereceğiz. Diyelim ki  öğrenci, taban puanı 470 olan bir anadolu lisesine girmek istiyorsa puanı  yetiyorsa oraya girecek, yetmiyorsa puanına uygun bir lise türü her ne ise oraya  yerleşecek." diye konuştu.

KAPATILAR ÖZEL OKULLAR...

Kapatılan özel okullardaki öğrencilerin ise e-okul sisteminde  bilgilerinin bulunduğunu, eğitim öğretim hayatlarının her döneminde de nakil  hakları olduğunu ifade eden Tekin, "İstedikleri her daim, her gün nakil  ekranlarından başvurularını yapıp puanlarına göre bir okula yerleşebilecek  durumdalar." diye konuştu.

 Kapatılan okullardaki öğrencilerin resmi okullara kontenjan koşulu  aranmaksızın yerleştirileceklerini bildiren Tekin, şunları kaydetti: "Örneğin, 34 kontenjanlık sınıfta, 2 öğrenci ayrılmış, 2 kişilik boş  kontenjan var. Bu iki kişilik boş kontenjan, bizim normal nakil prosedürüne tabi  çocuklar için ayrıldı. 34 artı kontenjan koşulu aranmaksızın kapatılan  okullardaki çocuklar başvuru yapabilecekler. Puanlarına ve okul türleri uygun  okullara yerleştirilecekler. İlkokul ve ortaokullarla ilgili zaten bir sıkıntı  yok çünkü, adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre bu çocuklar, evlerine en  yakın okullara yerleştirilmiş olacaklar. Hiçbir sıkıntı olmaksızın, hiçkimse  mağdur olmaksızın çocuklarımız eğitim öğretim hayatlarına devam edecekler,  zorunlu eğitim sürecini tamamlamış olacaklar."

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler