YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İtalyanlara yatırım çağrısı yaptı
İtalyanlara yatırım çağrısı yaptı
İtalyanlara yatırım çağrısı yaptı
08 Kasım 2007 / 16:39 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Başbakan Erdoğan, İtalyan iş adamlarını Türkiye'ye daha fazla yatırım yapmaya davet ederek, iş adamlarına her türlü kolaylığın, desteğin gösterileceği sözünü verdi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İtalyan iş adamlarını Türkiye'ye daha fazla yatırım yapmaya davet ederek, ''Türkiye'nin sunduğu fırsatlardan yararlanmak isteyen iş adamlarına her türlü kolaylığın, desteğin gösterileceği sözünü de burada huzurlarınızda ifade etmek istiyorum'' dedi. Erdoğan, İtalyan Sanayicileri Genel Birliği'nde düzenlenen ''Türkiye-İtalya İş Forumu''nda yaptığı konuşmada, İtalya hükümeti ve halkına Türkiye'nin AB'ye yapacağı stratejik, ekonomik ve kültürel katkıyı en iyi idrak eden ülke konumunda olduğunu, bu konudaki en büyük payın iş adamlarına ait olduğunu söyledi.


İki ülke iş adamlarının bu dostluk köprüsünün mimarları olduğunu ifade eden Erdoğan, ''Önümüzdeki süreçte de bu katkılarınızın devam edeceğine inanıyorum. Çünkü sizler bizi yakından tanıdınız. Bizim aramızda bir laf vardır. 'İnsanın ciğerini okumak'. Sizler, Türkiye'nin ciğerini okudunuz, onun damarlarına girdiniz. Bunu en iyi şekilde bilen insanlar konumundasınız. İnanıyorum ki, Türkiye'ye bu süreçte bu desteği vereceksiniz'' diye konuştu. Türkiye'nin enerji koridorlarının kesişme noktasında yer aldığını, petrol ve doğal gazın dünyaya ve batıya sevkıyatında kilit ülke konumunda bulunduğunu belirten Erdoğan, bu durumun Türk-İtalya ilişkilerine enerji boyununun da eklenmesine sağladığını kaydetti.


-YUNANİSTAN'A DOĞAL GAZ VERİLMESİ-


Rus doğal gazını Türkiye'ye taşıyan Mavi Akım Doğalgaz hattının İtalya'nın katkılarıyla hayata geçirildiğini anımsatan Erdoğan, Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi'nin de Türkiye ile İtalya'nın gelecek dönemde iş birliği yapacakları önemli diğer bir proje olduğunu belirtti. Bunların dışında Bakü-Tiflis-Ceyhan ham petrol boru hattındaki iş birliğinin çok büyük bir başarıyla sonuçlandığını ifade eden Erdoğan, Bakü-Tiflis-Ceyhan hattındaki ilk petrolün geçen yıl mayıs ayında İtalya'ya gönderildiğini kaydetti.


Türkiye-Yunanistan-İtalya doğal gaz enterkonneksiyonu ile Hazar doğal gazının Yunanistan ve İtalya'ya ulaşacağını belirten Erdoğan, bu ayın 18'inde Yunanistan'a gaz verilmesi dolayısıyla bir tören düzenleneceğini bildirdi. Başbakan Erdoğan, tüm bu projelerin ve Türkiye ile İtalya arasındaki iş birliğinin, Avrupa enerji güvenliği açısından stratejik bir önem kazandırdığını belirterek, enerji alanındaki işbirliğinin gelecek dönemde daha da gelişeceğinden emin olduğunu söyledi. Türkiye'nin AB'nin 6. ticari ortağı konumunda olduğunu kaydeden Erdoğan, Türkiye'nin AB ile dış ticaret hacminin de 80 milyar avroyu aştığını vurguladı. Erdoğan, gelecek 10 yılda Türk ekonomisinin, AB'nin 6. en büyük ekonomisi olacağının tahmin edildiğine işaret ederek, Türkiye'nin 2006 yılında 300 milyar avroya ulaşan gayri safi milli hasılasıyla (GSMH) dünyanın en büyük 17. ekonomisi olduğunu anımsattı.


2013 HEDEFİ: DÜNYANIN EN BÜYÜK 10. EKONOMİSİ


Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin GSMH'nın 2013 yılına kadar 2 kat büyüyerek dünyanın en büyük 10. ekonomisi olmasının beklendiğini, hedeflerinin de buna kilitlendiğini söyledi. Erdoğan, iktidarları döneminde yüksek büyüme rakamları yakalarken, aynı zamanda enflasyonu tek haneli rakama düşürdüklerini, Türk ekonomisindeki en önemli gelişmelerden bir tanesinin de yüksek oranlı verimlilik artışı olduğunu kaydetti. Türkiye'nin dış ticaret hacminin 2006 yılında 160 milyar avroyu aştığını belirten Erdoğan, 2007 yılı sonu itibariyle ihracatın 72 milyar avroya ulaşacağına işaret etti.


Erdoğan, ihracat hedefinin 2013 yılında 150 milyar avroyu aşmak olduğunu bildirdi. Özelleştirmeye ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin enerji ve altyapı projelerinin uluslararası yatırımcıları Türkiye'ye çektiğini belirterek, uluslararası yatırımcılara yardımcı olmak amacıyla geçen yıl doğrudan kendisine bağlı olarak Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'nın kurulduğunu söyledi. Erdoğan, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD), Türkiye'nin 2006 yılında doğrudan uluslararası sermayeyi çektiğini ve rekor kırdığını açıkladığına da dikkati çekti.

Başbakan Erdoğan, 2007 yılının ilk 6 ayında Türkiye'ye doğrudan uluslararası sermaye girişinin 9 milyar avroya yaklaştığını, 2007 yılı sonu itibariyle de bu rakamın 18 milyar avroya yükseleceğinin anlaşıldığını belirtti. Başbakan Erdoğan, kurumlar vergisi oranını yüzde 30'dan yüzde 20'ye düşüren Türkiye'nin OECD ülkeleri arasında en düşük vergi yüküne sahip ilk 5 ülke arasına girdiğini söyledi. Özelleştirme faaliyetlerinin devam ettiğini ifade eden Erdoğan, TEKEL, Türk Hava Yolları ve Halk Bankası başta olmak üzere Vakıfbank, elektrik üretim ve dağıtım şirketlerinin de gelecek dönemde özelleştirme programı içerisinde yer aldığını belirtti. -


TÜRKİYE-İTALYA TİCARİ İLİŞKİLERİ-


İki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin güçlenerek geliştiğini, İtalya'nın Türkiye'nin 3. ticari ortağı konumunda bulunduğunu ifade eden Erdoğan, 2006 yılında ticaret hacminin 12 milyar avro, bu yıl sonu itibariyle ise bu rakamın 17 milyar avroyu yakalayacağını belirtti. Türkiye'de faaliyetini sürdüren 500'ü aşkın İtalyan firmasının bulunduğuna dikkati çeken Erdoğan, 1988 yılında bu rakamın 18 olduğunu vurguladı. Erdoğan, ''Bu da aramızdaki ilişkinin ne noktaya geldiğini göstermesi bakımından çok önemlidir. Bizler bunun daha da artmasını bekliyoruz'' dedi.


İtalyan firmalarının Türkiye'de bankacılık, müteahhitlik, sigortacılık, telekomünikasyon, otomotiv, elektronik ve ilaç sanayi olmak üzere çeşitli alanlarda faaliyet gösterdiğini anlatan Erdoğan, bu firmaların önemli bir bölümünün de son 5 yılda faaliyete geçtiğinin altını çizdi. Bu gelişmenin Türkiye ekonomisinin son yıllardaki ekonomik performansının doğal bir sonucu olduğunu söyleyen Erdoğan, Türkiye'nin stratejik konumunun yanı sıra farklı bölgelerle zengin, tarihi, kültürel ve ekonomik ilişkilerinin bulunduğunu anlattı. Erdoğan, gerek Kafkasya, gerek Orta Asya, Balkanlar ve Ortadoğu gibi bölgelerle var olan bağların iş adamları için ortak işbirliği imkanları sunduğunu vurgulayarak, Türk firmalarının Rusya Federasyonu, Afganistan, Kuzey Afrika ve Orta Asya ülkelerinde gerçekleştirdikleri yatırım ve müteahhitlik projelerinin de toplam değerinin bu yıl itibariyle 72 milyar avroyu geçeceğini bildirdi.


''TÜRKİYE'Yİ DAHA FAZLA MERCEK ALTINA ALIN''


Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: ''Türkiye'ye gelen uluslararası sermaye içindi İtalyan iş adamlarının paylarının daha da artmasını bir başbakan olarak doğrusu temenni ediyorum, bekliyorum. Şunu samimiyetle ifade etmek isterim, biz yatırım ortamını iyileştirmek konusunda özellikle son 5 yılda devrim niteliğinde reformlar gerçekleştirdik. Bu reformlar neticesinde bir az önce zikrettiğim reform başarılara ulaşmayı temin etti. Ancak biz bu seviyelerin asla yeterli olduğunu düşünmüyoruz. Hem yatırım ortamının iyileştirilmesi hem de yapısal reformların gerçekleştirilmesi kararlılığımızı bu noktada devam ettiriyoruz. Bunu da özellikle vurgulamak istiyorum. Bu noktada İtalyan iş adamlarımıza Türkiye'yi daha fazla mercek altına almalarını da tavsiye ediyorum. Türkiye'nin sunduğu fırsatlardan yararlanmak isteyen iş adamlarına her türlü kolaylığın, desteğin gösterileceği sözünü de burada huzurlarınızda ifade etmek istiyorum. Zaman zaman bazı sıkıntılar, aksamalar tabii ki olabilir. Bu her ülkede olağandır. Dün, en üst düzey yetkililerle yaptığımız görüşmeler çok çok verimli geçti.

Bu görüşmelerde biz siyasi, askeri dertlerimizi, uluslararası güvenlik sorunlarını konuşurken, bir taraftan ağırlıklı olarak ekonomik ve ticari ilişkilerimizi konuştuk. Ekonomik ve ticari ilişkileri konuşmamız demek, sizleri konuşmamız demek. İnanıyoruz ki nerede bir aksama varsa, yine birlikte gidereceğiz, birlikte atılması gereken adımlar neyse o adımları da atacağız.''


AVRUPA KAMUOYUNUN BİLGİLENDİRİLMESİ


Erdoğan, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkiler arttıkça, diğer alanlardaki işbirliğinin de pekişeceğini, bunun da yine ekonomik işbirliğine katkı sağlayacağını, bu süreçte iş adamlarının önemli rolü olacağına dikkati çekti. İş adamlarından her alandaki işbirliğinin artmasına katkı beklediklerini ifade eden Erdoğan, aynı zamanda AB üyelik sürecinde de özellikle kamuoyunun bilgilendirilmesi noktasında destek beklediklerini söyledi. Erdoğan, ''Birlikte daha güçlü ekonomik ve ticari ilişkiler kuracağınızdan emin olarak çalışmalarınızda başarılar diliyorum'' dedi.
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler