YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İtalya'dan Türkiye'ye tam destek çıktı
İtalya'dan Türkiye'ye tam destek çıktı
İtalya'dan Türkiye'ye tam destek çıktı
08 Kasım 2007 / 21:53 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Massimo D'Alema, Türkiye'deki terör olaylarıyla ilgili olarak, ''Terörist saldırılar sonucunda askerlerin ve sivillerin yaşamlarını yitirmeleri konusunda Türkiye ile dayanışma içindeyiz. Ama temkinli ve ihtiyatlı olma telkininde de bulunduk'' dedi.

Massimo D'Alema, başkent Roma'daki Saint Regis Grand Oteli'nde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşme sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye'nin yapacağı olası bir sınır ötesi operasyonu endişeyle karşıladıklarını ifade eden D'Alema, ''Zira çatışmanın genişlemesi, Irak için ek bir istikrarsızlık unsuru olma riskini de içermektedir. Bu durum, bize göre temkinli davranmayı zorunlu kılıyor. Dolayısıyla, ihtiyat çağrısında bulunduk'' diye konuştu.

D'Alema, Türkiye'nin Kuzey Irak'taki terör yuvalarına ''nokta operasyonlar'' düzenleme olasılığına ilişkin bir soruyu ise şöyle yanıtladı: ''Ben, nokta operasyonun ne anlama geldiğini bilebilecek durumda değilim. Bununla ne kastedildiğini, siz de biz de bilmiyoruz. Türk yetkililerin değerlendirmesine göre Kuzey Irak'ta 4 bin silahlı adam bulunuyor. Dolayısıyla 4 bin silahlı adamı nokta operasyonlarla vurabilmek kolay birşey değil. Bize göre sınır ötesi operasyon, çatışmanın genişlemesi riskini de bünyesinde barındırmaktadır.''

D'Alema, Erdoğan'ın, terör örgütü PKK'nın ''kökünü kazımak''tan sözettiğinin kendisine hatırlatılmasına karşılık olaraksa, ''Bu, Erdoğan'ın sözü. Tabii ki bu Türkiye açısından anlaşılabilir birşeydir. Askerler ve siviller arasında ölüm saçan bu saldırıların durması ve bir çözüm bulunması, bizim de paylaştığımız birşeydir. Bunun için hepimiz elimizden geleni yapmaya hazırız'' dedi.
D'Alema, şöyle devam etti. ''Ama biz, Türkiye-Irak sınırında geniş çaplı bir çatışmanın, çözüm olabileceğine de inanmıyoruz. Bizler, bunun tehlikeli olacağı inancındayız. Biz derken, ABD ve Avrupa Birliği'nin yaklaşımını da kastediyorum. Yani bunu kişisel görüşüm olarak söylemiyorum.'' Erdoğan ile yaptığı görüşmede, Türkiye'ye sorunun barışçıl biçimde çözümü için yardım etmeye hazır olduklarını belirttiğini de ifade eden D'Alema, ''Kendilerine, bu sorunun Irak ve Türkiye arasında, çatışma değil bir işbirliği ruhu içinde çözülmesi konusunda, Kuzey Irak'taki yetkililerle diyalog ve oradaki yetkililere baskı konularında yardım etmeye hazır olduğumuzu da dile getirdik'' diye konuştu.

TÜRKİYE VE AB İLİŞKİLERİ

İtalya olarak Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediklerini, Portekiz'in AB dönem başkanlığı sona ermeden Türkiye ile 2 başlığın daha müzakereye açılması için çalışacaklarını kaydeden D'Alema, AB Komisyonu'nun Türkiye hakkındaki ilerleme raporu konusundaki bir soruyu da, ''Türkiye'nin reformlar konusundaki yürüyüşünü, cesur adımlarla sürdürmesi önemli. Zaten yeni hükümetin niyeti de bu doğrultudadır. Bu, önemli bir konu. İlerleme raporu, müzakerelerin genişletilerek sürdürülmesi önünde de bir engel oluşturmuyor'' diye yanıtladı.
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler