YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte yeni üniversite kurulacak 11 ilin listesi
İşte yeni üniversite kurulacak 11 ilin listesi
İşte yeni üniversite kurulacak 11 ilin listesi
31 Mayıs 2008 / 11:38 Güncelleme: 31 Mayıs 2008 / 00:00


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 11 yeni ile üniversite kurulmasına ilişkin kanunu onayladı. İşte yeni üniversite kurulacak 11 ilin listesi:


Cumhurbaşkanı Gül, Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) üretimine Türkiye'nin ortak olmasına ve 11 yeni üniversite kurulmasına ilişkin yasaları onayladı.


Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Gül, 5764 sayılı ''Müşterek Taarruz Uçağının Üretimi, Desteklenmesi ve Sürekli İyileştirilmesine İlişkin Mutabakat Muhtırası ve Buna Dair Mali Yönetim Esasları Dokümanının Onaylanmasının Uygun Bulunduğu Hakkında Kanun'' ile 5765 sayılı ''Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu'nda ve Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye Ekli Cetvellerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun''u yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi.


İŞTE KURULACAK YENİ ÜNİVERSİTELER


Yasaya göre Ardahan, Bartın, Bayburt, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Şırnak, Tunceli ve Yalova'da üniversite kurulacak. Bu üniversitelerle birlikte devlet üniversitesi sayısı 94'e yükselecek.


Yasayla ayrıca İstanbul'da Mehmet Altınbaş Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi ile Bilim ve Sanat Vakfı tarafından İstanbul Şehir Üniversitesi isimli 2 vakıf üniversitesi kurulacak. İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, Tıp Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu, Meslek Yüksekokulu (iki yıllık), Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü ile Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nden oluşacak. İstanbul Şehir Üniversitesi bünyesinde ise Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İletişim Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Enstitüsü ile Fen Bilimleri Enstitüsü bulunacak. İki vakıf üniversitesinin kurulması ile birlikte vakıf üniversitesi sayısı da 33'e yükselecek.


KANUNLAR


Cumhurbaşkanı Gül'ün onayladığı 5764 sayılı kanuna göre, Türkiye, dünyanın en büyük savunma projesi olan 250 milyar dolarlık Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) programının üretimi, desteklenmesi ve sürekli iyileştirilmesine ortak olacak.


F-35 olarak da bilinen Müşterek Taarruz Uçağı, 2010'da teknolojik ve ekonomik ömrünü tamamlayacak bir kısım F-4 ve F-16 uçaklarının yerine kullanılacak. ABD ve İngiltere'nin öncülüğünde yürütülen, daha sonra İtalya, Hollanda, Danimarka, Norveç, Kanada ve Avustralya'nın yer aldığı Müşterek Taarruz Uçağı Programına, Türkiye 1999'da katılmıştı.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler