YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte korkunç dershane gerçeği
Eğitimin kanayan yarası dershanelerin neden olduğu dramlar yürek yakıyor. 20 bin öğrenciden 3 bin 500’'ünün dershaneye gittiği Bingöl’'de 600 aile dersane parası yüzünden icralık. Diyarbakır’'da bu sayı bin 500'’ü buluyor.
İşte korkunç dershane gerçeği
25 Kasım 2013 / 09:45 Güncelleme: 25 Kasım 2013 / 09:49

Dershanelerin özel okula dönüşmesini teşvik edecek yasa üzerindeki kara propagandalar devam ederken, dersane mağduru öğrenci ve veliler de seslerini duyurmaya çalışıyor.

Çocuklarına daha iyi bir gelecek hazırlayabilmek için dershaneye başvuran ailelerin düştüğü yargı kıskacı yaşanan dramın farklı bir boyutunu ortaya koydu.

Dershanelerin açılmasıyla doğru orantılı olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu'’da üniversiteyi kazanan öğrenci sayısının arttığı, yoksul aile çocuklarının ücretsiz ya da düşük ücretle dershanelere gidebildiği iddialarının ise yanıltıcı olduğu belirlendi.

İşte bölgedeki dershane gerçeği

Bölgede dershane tartışmasının nabzını tutan Star çarpıcı gerçeklerle karşılaştı. 20 bin öğrencinin üniversiteye hazırlandığı Bingöl'’de dershaneye giden öğrenci sayısı üç bin 500 kadar. Bu öğrencilerin 600'’ü ise dersane borcunu ödeyemediği için mahkemelik olmuş durumda. Diyarbakır’'da ise bin 500 öğrencinin ailesi de dershanelerle mahkemelik...

Bingöllü 600 öğrenciden biri olan Metin İnan’'ın ağabeyi Bedri İnan, yaşadıkları sıkıntıyı şöyle anlattı: “

"Kardeşimi dershaneye gönderdiğime bin pişman oldum. Ben kahvede çalışıyorum zar zor ailemi geçindiriyorum. Şimdi ise icralık olduk. Bizim gibi borcunu ödeyemediği için sıkıntı çeken bir çok insan var. Bunlar yokluk nedir bilmiyorlar. Dershanelerin kapatılması ve artık bu çocukların okul eğitimiyle bu işin üstesinden gelmesi gerekir. Bu dersaneler çok büyük bir yük sırtımızda.”"

Kardeşini bu sene dershaneye kaydeden Emrullah Kanan da dersane mağdurlarından. Kanan yaşadıklarını söyle anlattı:

"“Kardeşim Abdullah’ı bu sene dersaneye kaydettim. Durumumuz iyi değildi. Kardeşim sadece bir hafta dersaneye gitti."

Bir hafta için tam para aldılar

"Bir hafta sonra SODES’'e başvurduk ve ücretsiz kurs hizmeti aldık. Ben de kardeşimi kaydettiğim dershaneye giderek durumu anlattım ve kardeşimin kaydını sildirdim. Bir ay sonra ise avukat beni aradı ve icraya vereceğini söyledi. Bir haftalık dershane için tam dönem ücreti aldılar. Mecburen borç alıp ödemek zorunda kaldım. Bu resmen sömürüdür.”""

Üniversite uğruna icralıklar

Yaklaşık 400 bin öğrenci nüfusuna sahip Diyarbakır’'da 200 bin öğrenci sınava hazırlanıyor. 200 bin öğrencinin ise sadece 40 bini dershaneye gidiyor. Bu öğrenciler içinde de maddi imkansızlıklar nedeniyle dershane borcunu ödeyemeyen yaklaşık bin 500 aile mahkemelik...

Dershaneye giden öğrenci nüfusu 30 bin olan Şanlıurfa’'da da yüzlerce aile mahkemelik. Öğrenci sayısı 500 olan bir dershanede 72 öğrenci borcunu ödeyemediği için davalık olmuş.

Paralı ve parasız öğrenci arasında eşitsizlik yaratıyor

Adıyamanlı öğrenciler dershanelere sadece zengin olanların gidebildiğini söyledi. Bunun sınav sürecinde eşitsizlik ve bunalıma neden olduğunu belirten öğrenciler şunları kaydetti:

Ali Tepe: Ailem beni dershaneye gönderemedi. Çünkü para sıkıntısı var. Zengin olanlar bu bölgede kalmıyor zaten, İstanbul gibi büyük şehirlere gidiyorlar. Burada dershaneye giden arkadaşım hiç olmadı. Sadece okuldaki eğitimle üniversite kazanan çok öğrenci var.

Serap Eskici: Zengin olan çocuklar dershaneye gidiyor, zengin olmayanlar gidemiyor. Biz hiç dershaneye gidemedik. Bu yüzden yararını da zararını da bilmiyorum ama okul da bana yetersiz gelmiyor. Zengin olanların çocukları da fakir olanların çocukları da ek bir eğitim almadan sınavlara hazırlansın. O zaman gerçek adalet olacaktır. Kapatılmasından yanayım.

Yunus Emre Taşkın: Hem okula, hem dershaneye para... Bizim insanların kaldırabileceği yük değil. Ayrıca aynı sınıfta dershaneye giden arkadaşlarımızı görünce kendimizi onların yanında kazanamayacağız sıkıntısına da sokuyoruz.

Halil İbrahim Kılıç: Dershaneye gidenin ayrı bir üstünlüğü oluyor. Dershaneye ailesinin zoruyla gidenler de var. 7 gün okula gitmiş oluyorlar böylece. Hafta sonlarını da dershanede geçiriyorlar.

 

STAR

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler