YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte eğitime ara verilen iller
Domuz gribi tüm Türkiye'yi etkisi altına aldı. En tedirgin olanlar ise eğitim kurumları. Okullarda devamsızlık oranları arttığı için bazı iller çözümü eğitime ara vermekte buldu. İşte o iller.
İşte eğitime ara verilen iller
24 Kasım 2009 / 18:02 Güncelleme: 24 Kasım 2009 / 18:03

Aydın

- Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, Aydın'daki ilköğretim ve liselerde, domuz gribi (H1N1) nedeniyle artan öğrenci devamsızları ve hastane başvurularındaki yoğunluk dolayısıyla eğitime 1,5 gün ara verildiğini bildirdi.

Vali Coş, İl Hıfzıssıhha Kurulu toplantısında, Aydın'da domuz gribi nedeniyle meydana gelen ölüm, il genelinde artan öğrenci devamsızlıkları ve hastane başvurularının görüşüldüğünü belirtti.

Coş, başvurulardaki yoğunluk yüzünden hastanelerde poliklinik sayısının artırıldığını, öğrenci devamsızlıklarının da yüzde 5'e çıktığını ifade ederek, "Domuz gribi nedeniyle il genelinde tedbirlerimizi aldık. Ancak artan öğrenci devamsızları ve hastane başvuruları nedeniyle, resmi tatilin başladığı 26 Kasım Perşembe günü öğle saatine kadar bütün ilk ve ortaöğretim okullarında eğitime ara verilmesi kararını aldık"dedi.

İldeki aşı çalışmalarının devam ettiğini, okullardan aşı taleplerini aldıklarını belirten Coş, 0-6 yaş çocukların aşılarının da sağlık ocaklarında uygulandığını sözlerine ekledi. Okullarda eğitime 1 Aralıkta başlanacak.

Aksaray

Aksaray'da okullar, grip nedeniyle 2 gün süreyle tatil edildi.

Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, il genelinde bugün öğlenden itibaren 26 Kasım Perşembe günü öğle saatine kadar eğitime ara verildi.

Grip salgını nedeniyle ara verilen eğitime 1 Aralıkta başlanacağı bildirildi.

Mersin

Mersin'de, okullarda, H1N1 virüsüne karşı önlem kapsamında eğitime Kurban Bayramına kadar ara verildi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Domuz gribi nedeniyle öğrenci devamsızlıklarında artış eğilimi olduğunun gözlemlendiği belirtildi.

Açıklamada, ayrıca eğitim kurumlarında temizlik ve hijyen çalışmalarının yapılmasını sağlamak amacıyla İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla tüm resmi ve özel kreşler, okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim kurumları ve özel dershanelerde 25-26 Kasımda eğitim ve öğretime 1.5 gün ara verilmesinin kararlaştırıldığı bildirildi.

Ardahan

 

Ardahan'da 24 Kasım Öğretmenler Günü, düzenlenen törenle kutlanırken okullar bir gün tatil edildi.

Milli Eğitim Müdürü Şemsettin Görgülü, Öğretmenler Günü'nde yapılan törenler nedeniyle eğitimin aksamasından dolayı okulları tatil ettiklerini ifade etti. Okulların tatil edilmesinin idari olarak yapıldığını söyleyen Görgülü, yarın eğitim ve öğretimin kaldığı yerden devam edeceğini kaydetti.

Tokat

 

Tokat'ta eğitime Kurban Bayramı'na kadar ara verildi.

Tokat Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Vali Yardımcısı Ahmet Turgay İmamgiller başkanlığında yapılan İl Hıfzıssıhha Kurulu toplantısında, kent merkezi ve ilçelerinde gribal enfeksiyon ve benzeri rahatsızlıkların arttığı, sağlık kuruluşlarına benzer şikayetlerle başvurular sonucu devamsızlık oranının yükseldiği, okullarda eğitim ve öğretimin büyük ölçüde yapılamaz duruma geldiği belirlendi.

Toplantıda, il genelinde eğitime Kurban Bayramı'na kadar ara verilmesi kararlaştırıldı.

Tokat'ta eğitimin, Kurban Bayramı sonrasında 1 Aralık Salı günü başlayacağı bildirildi.

Burdur

Burdur Valiliği, il genelindeki bütün ilköğretim okulları, lise ve dershanelerde H1N1 gribine karşı Kurban Bayramı'na kadar eğitim öğretime ara verilmesini kararlaştırdı.

Valilikten yapılan açıklamaya göre kent merkezi ve ilçeler ile bunlara bağlı köylerdeki eğitim kurumlarında, devamsızlık oranın artması üzerine domuz gribi salgının devam etme riski göz önünde bulundurularak tedbir alınması gündeme geldi.

Diğer illere göre Burdur'da domuz gribi teşhisi konulan hasta sayısı az olmasına karşı vatandaşların tedirginlik yaşadığı ifade edilen açıklamada; bunun hem iş gücü kaybına hem de öğrencilerin okul devamsızlıklarının artmasına neden olduğu kaydedildi. Salgın nedeniyle tedbir olarak, Burdur'daki anaokulları, ilk ve orta öğretim okulları ile dershanelerin 1,5 gün tatil edilmesine karar verildi. Öğrencilerin 1 Aralık günü ders başı yapacağı bildirildi.

Denizli

Denizli'de okullara domuz gribi tatili verildi.

Domuz gribi sebebiyle devamsızlıkların artmasından dolayı il merkezi ve ilçelerdeki okullar ve dershanelerde eğitim öğretime 1,5 gün ara verildi. Denizli Valiliği, tatil kararının İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alındığını duyurdu. İlde eğitim öğretime, Kurban Bayramı'ndan sonra 1 Aralık 2009 Salı gününden itibaren devam edilecek.

Giresun

Giresun'da ilk ve orta öğretim ile yaygın öğretim kurumlarında eğitime Kurban Bayramı'na kadar ara verildi.

Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, il genelindeki ilk ve orta dereceli okullar, halk eğitim merkezleri ve dershanelerde eğitime çarşamba ve perşembe günü ''dönemsel salgın hastalıklara karşı'' tedbiren ara verildiği belirtildi.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler