YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte dershanelerdeki sömürü düzeni
Yıllık gelirleri 16 milyarı geçen dershaneler, kayıt dışıyla büyüyor. Öğretmeni sigortasız çalıştıran dershaneler, kadro isteyenleri ise kapının önüne koyuyor.
İşte dershanelerdeki sömürü düzeni
22 Kasım 2013 / 10:30 Güncelleme: 22 Kasım 2013 / 10:49

Kapatılarak özel okullara dönüştürülmesi gündeme gelen dershanelerde en büyük sorunlardan biri de kayıt dışı. Dershanelerde 1 milyon 280 bin öğrenciye yaklaşık 51 bin 500 öğretmenle hizmet veriliyor.

Asgari bile değil

Rakamlar, yılda ortalama 16 milyar lira gelir elde eden sektörün kayıt dışıyla büyüdüğünü ortaya koyuyor. Öğretmenlerin büyük bölümü ise stajyer kontenjanından sigortasız ve kadrosuz çalıştırılıyor.

Maaş şikayeti

Halen kamuda çalışan öğretmenlerin maaşı ortalama bin 600 lira iken, dershanelerde ise bu rakam en iyi koşullarda 700 lira. Asgari ücretten daha az maaş alan öğretmenlerine sigorta yaptırmayan birçok dershane var.

Çoğunlukla öğretmenlerle bir yıllık iş sözleşmesi yapılıyor. Bu nedenle sözleşmesi yenilenmeyen öğretmenler işten çıkarılsa bile dava açamıyor.

Dershanede 1 yıl görev yapan ve ismini vermek istemeyen bir öğretmen, şunları anlattı:

"İki ay deneme süresinden sonra kadro yapacaklarını söylediler. İki ay ücretsiz çalıştırıldıktan sonra kadroya alınmadım. 10 ay daha 300 liraya çalıştım. Bir yılın ardından kadro talep ettim ama olumsuz yanıt aldım."

Başka bir öğretmen de kadro talep ettiğini, bu nedenle işten çıkarıldığını belirterek, şöyle dedi: "Dershaneler velilerden etüt parası alıyor. Biz sabah 8'den gece 10'a kadar çalışıyoruz. Ek mesai ücreti de almıyoruz."

Dönüşüm maaşları arttırır

Dershane öğretmenlerinin maaşını devletin belirlemediğini anlatan Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Vekili Ahmet Özer, şunları söyledi: "Özelde çalışan bir öğretmenin maaşı devlet okulundan daha az olamaz maddesi var. Öğretmenlerin koşullarının iyileştirilmesi ve eğitim kalitesinin artması için dönüşüm şart. Avrupa'da özel okul oranı yüzde 25, Rusya'da bile yüzde 5 iken Türkiye'de bu 3'ün altında."

 

SABAH

ŞIMARIK
 // DÜNYANIN EN AK SAKALLI ADAMI
E tabi, bu kadar şımartılırlarsa, böyle olur. Kemalist statükonun yerini bunlar almak istiyor. Müslümanları embesilleştirip, kendi çarklarına kayış yapıyorlar. Bunların dizi filmlerine bakan, bunların ne yapmak istediğini anlar. Bu gidişle, laiklik çok güzel bir şeymiş diyeceğim. Kemalistlerden kurtulduk, bunlar başımıza musallat oldu....
22 Kasım 2013 Cuma 11:40
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler