YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbullu öğrenciler pazartesi de okula gitmeyece
İstanbullu öğrenciler pazartesi de okula gitmeyece
İstanbullu öğrenciler pazartesi de okula gitmeyece
05 Ekim 2008 / 16:53 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

6 Ekim pazartesi günü (yarın) İstanbul'un kurtuluşu nedeniyle ilk ve orta dereceli okullar tatil. Böylece İstanbullu öğrenciler toplam 10 gün tatil yapmış olacak.


İstanbul'un düşman işgalinden kurtuluşunun 85. yıl dönümü dolayısıyla yapılacak tören ve kutlamalar sebebiyle 6 Ekim pazartesi günü bazı yollar trafiğe kapalı olacak.


İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, kentin çeşitli yerlerinde yapılacak tören ve etkinlikler kapsamında, pazartesi günü Fatih'teki Vatan Caddesi'nde tören düzenlenecek.


Tören nedeniyle Vatan Caddesi ve bu caddeye çıkan bütün yollar ile Hal Yolu bitimi-E-5 Karayolu Cevizlibağ-Tünel Sapağı'ndan itibaren Vatan Caddesi-Lahor Meydanı'ndan Aksaray Metro İstasyonu'na kadar geliş ve gidiş istikameti, saat 07.00'den tören bitimine kadar trafiğe kapatılacak.


Bu nedenle D-100 Karayolu'ndan Vatan Caddesi'ne gelecek sürücüler, Haliç Tüneli- Edirnekapı-Fevzipaşa Bulvarı-Aksaray güzergahını ya da Haliç Tüneli ve Ayvansaray ışıklarından Balat Yolu'nu takiben Unkapanı ve Sirkeci istikametlerini, E-80 Karayolu'ndan gelenler Milliyet Gazetesi karşısından TEM yönünü, Sahil Yolu'nu tercik edecek olanlar da sahil güzergahından Yenikapı-Kumkapı-Sirkeci yönünü kullanabilecek.


Fatih'teki hastanelere gelecek olan ambulans ve diğer araç sürücülerinin de Vatan Caddesi yerine sahil yolunu tercih ederek Samatya'dan ya da Haliç Ekmek önünden Ulubatlı Köprüsü'nü takiben Topkapı Tünel içinden Millet Caddesi'ni, Fatih'ten gelecek olanların da Atatürk Bulvarı-Aksaray-Millet Caddesi güzergahını kullanması gerekecek.


İSTANBUL NE ZAMAN KURTULDU?


Osmanlı Devleti, 1. Dünya Savaşı'nda müttefikleri yenilgiyi kabul edip savaştan çekilince yenilmiş sayıldı...


İtilaf Devletleri donanmaları 30 Ekim 1918'de imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması'na dayanarak 13 Kasım 1918'de Haydarpaşa önlerine demirleyip İstanbul'a girdiler.


Fiilen gerçekleşmiş olan işgal, 16 Mart 1920 günü resmi işgale dönüştü.


Kurtuluş Savaşı'nın zaferle bitmesinden sonra Refet (Bele) Bey komutasındaki bir Türk birliği İstanbul'a girdiyse de, işgali resmi olarak kaldıramadı.


18 Eylül 1923'de Batı Anadolu tamamen düşmanlardan temizlendi. Mudanya Ateşkes Antlaşması'yla İstanbul, Boğazlar Bölgesi ve Doğu Trakya kurtarıldı.


İmzalanan Lozan Barış Antlaşması gereğince de düşman askerleri altı hafta sonra İstanbul'dan ayrılacaklardı. 4 Ekim 1923 günü düzenlenen bir törenle Türk Bayrağı'nı selamlayarak şehirden ayrıldılar.


5 Ekim 1923'te şehrin Anadolu yakasına gelen Türk Ordusu, 6 Ekim 1923 günü coşkun bir bayram havası içinde, sevinç gözyaşları arasında ve çiçek yağmuru altında İstanbul'a girdi. Böylece 5 yıl kan ağlayan güzel İstanbul kurtulmuş oldu. (Zaman)


 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler