YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'daki dil kursunun buradakinden bir farkı
İstanbul'daki dil kursunun buradakinden bir farkı
İstanbul'daki dil kursunun buradakinden bir farkı
12 Temmuz 2008 / 13:53 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Dillerini geliştirmek için pratik yapamadıklarını belirten öğrenciler; sokaklarda İngilizceden çok İspanyolca duyduklarını belirtiyor. İngilizcesini geliştirmek için 3 aylığına New York'a gelen Merve Babayiğit (16), ''New York'ta Amerikalı bulmak çok zor. Sokaklarda İngilizceden daha çok İspanyolca duyuyoruz. Okulda ise o kadar çok Türk arkadaşım var ki; İstanbul'daki dil kursunun buradakinden bir farkı yok.'' dedi.


İngilizce bilmeden New York'ta yaşamanın kolay olduğunu dile getiren öğrenciler, gittikleri okulların Türkiye'deki ortamdan da pek farklı olmadığını dile getiriyor. Lise son sınıf öğrencisi Reyhan Ertekin (17), şehrin çok güzel olduğu fakat burada uzun süreli kalmayı hiçbir zaman düşünmediği belirterek, 'Eğitimimizi tamamlayıp; ülkemize geri dönmek en güzeli.' dedi.


İngilizcesini geliştirmek için 4 yıldır her yaz tatilinde ABD'ye gelen önceki yılların OKS (Ortaöğretim Kurumları Sınavı) birincisi Reyyan Ergüder de (17) arkadaşlarından pek farklı düşünmüyor. Dil öğrenmek için New York'un pek iyi bir seçim olmadığını ifade eden Ergüder; Amerikalıların daha yoğun olarak yaşadığı yerleşim birimlerinin dil öğrenmek isteyenlere daha faydalı olacağını söylüyor.


Amerikan Nüfus İdaresi verilerine göre New York'ta yaşayan her 4 kişiden biri İngilizce konuşamıyor. Kentin 5 yaşından büyük 5,7 milyon sakininden 1,6 milyonu, İngilizceyi ya hiç bilmiyor ya da çok yetersiz düzeyde biliyor. Nüfus dairesi verilerine göre New York'taki en yaygın ikinci dil, yaklaşık 2 milyon kişinin konuştuğu İspanyolca. İspanyolca konuşanların yaklaşık yarısı, İngilizceyi ya hiç bilmiyor, ya da çok az konuşabiliyor. Kentte konuşulan ikinci büyük yabancı dil ise Çince. 400 bine yakın kişi Çince konuşuyor; ancak sadece 125 bin civarında Çin kökenli İngilizce konuşabiliyor.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler